sobota, 05 wrzesień 2015 13:36

Ataki rekinów na Seszelach

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Postój na Praslin

Podczas postoju w marinie Dream Yacht Charter na Praslin (Seszele), dowiedzieliśmy się od miejscowego skippera o atakach rekinów, jakie miały miejsce dwa lata temu. Ofiarami rekinów miały paść dwie osoby: Anglik i Francuz nurkujące w zatoce Anse Lazio, słynącej z jednej z najpiękniejszych plaż na świecie.

Obydwa ataki zdarzyły się w sierpniu 2011 roku. Po pierwszym z nich władze Seszeli wprowadziły zakaz kąpieli w wodach otaczających Praslin oraz zainstalowały w Anse Lazio i  w Grand Anse siatki przeciwko rekinom. Wcześniej pomiędzy 1963 a 2011 rokiem, ataków nie zanotowano.

Praslin - Seszele

Rekiny w Anse Lazio

Pierwszy atak nastąpił 2 sierpnia. W jego wyniku zmarł 36 letni Francuz, zaatakowany przez rekina w Anse Lazio. Drugi, nastąpił dwa tygodnie później, akurat w dniu posiedzenia rządu Seszeli mającemu rozwiązać problem rekinów. Dzień wcześniej z Republiki Południowej Afryki przybyli "łowcy rekinów" z zadaniem wytropienia i zabicia ludojada.

Ofiarą drugiego ataku był młody Brytyjczyk, który wraz z żoną w dwa tygodnie po ślubie, spędzał miesiąc miodowy na Praslin. Młody małżonek nurkował w odległości zaledwie 20 m od zatłoczonej plaży na której opalała się jego żona. W pewnym momencie, ok. godz. 16.30, ona i inni plażowicze usłyszeli okrzyki wzywania pomocy.

Anse Lazio - Seszele

Pomoc ruszyła natychmiast. Pechowiec został natychmiast przetransportowany na brzeg, pontonem motorowym, należącym do jednego z zakotwiczonych w zatoce jachtów. Dalej z pomocą helikoptera, został przetransportowany do szpitala w Wiktorii - stolicy archipelagu. Niestety wskutek utraty zbyt dużej ilości krwi zmarł.Sprawcą ataku był najprawdopodobniej rekin tygrysi, który może dorastać do długości nawet pięciu metrów.

Warto dodać, że na Seszelach znajduje się największa na świecie przetwórnia tuńczyków. Atak był prawdopodobnie efektem przełowienia wód otaczających Seszele i braku w nich pożywienia, co  skłoniło rekina do poszukiwań ryb w przybrzeżnych wodach.

Kotwicowisko na Seszelach - Anse Lazio

Rekin ludojad został zabity przez łowców z Południowej Afryki. W lutym 2012 roku, z powodu braku ponownych ataków, zakaz kąpieli cofnięto. Jednak nurkując w tym roku w Anse Lazio w uszach cały czas brzmiała mi muzyka  z filmu "Szczęki" a każda ujrzana ryba przypominała mi z wyglądu rekina tygrysiego.

Czytany 9909 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 wrzesień 2015 08:26

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl