sobota, 05 wrzesień 2015 13:38

Rafa koralowa na Seszelach (umiera)

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rejs po Seszelach

To nie był mój pierwszy rejs morski po archipelagu Seszeli. Pływamy tam od kilku lat, za każdym razem zwiedzając wyspy i nurkując na rafach koralowych. W tym roku zderzenie z rzeczywistością było bardzo bolesne: rafa koralowa na Seszelach umiera. W wielu miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu rosły kolorowe koralowce i pływały ławice kolorowych ryb, dno oceanu wyglądało jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim. Gruzy obumarłych, wyblakłych koralowców, gdzieniegdzie przepływająca ryba, w sumie wielki smutek i żal za znikającym na naszych oczach światem. Szczególnie widoczne to jest przy Isle De Coco - malutkiej wysepce, rezerwacie morskim położonym nieopodal La Digue.

Isle de Coco

Isle De Coco

jest morskim rezerwatem przyrody, za którego zwiedzanie trzeba zapłacić dzisiaj 20 EUR. Jeszcze kilka lat temu cena wynosiła 10 USD i rzeczywiście, bogactwo życia podwodnego wynagradzało zapłaconą kwotę. W tej chwili cena jest wygórowana a do oglądania pod wodą nie ma prawie nic. 

Co jest przyczyną umierania rafy koralowej? 

Większość źródeł podaje, że odpowiedzialne jest za to globalne ocieplenie. Największy wpływ miał bezprecedensowy wzrost temperatury Oceanu Indyjskiego, jaki odnotowano w 1998 roku. To poskutkowało obumarciem 90% rafy koralowej Wysp Wewnętrznych Seszeli. Rozpad rafy spowodował zanik pożywienia i schronienia dla wielu gatunków ryb. W efekcie różnorodność gatunków ryb zmalała aż o 50%. Spadek bioróżnorodności spowodował, że ekosystem wód Seszeli stał się bardziej wrażliwy i mniej stabilny. W 2005 roku pozostało na obszarze Seszeli już tylko 7,5% raf koralowych.

La Dique

Na Seszelach

nie tylko zmienia się życie pod wodą. Na wyspie La Digue, która była prawie całkowicie wolna od samochodów, dominującym środkiem lokomocji były rowery lub wozy zaprzężone w woły. Obecnie w porcie postawiono stację benzynową, po wyspie jeżdżą taksówki, można wypożyczyć samochód a ciężarówki dowożą materiały na budowę do coraz to nowych hoteli i pensjonatów. Podążając jedyną drogą wokół wyspy, mija się nowo powstałe pensjonaty, hotele a nawet resorty hotelowe. Ten, widoczny gołym okiem gwałtowny rozwój turystyki, z pewnością miał także znaczący wpływ na stan rafy koralowej położonej nieopodal Isle De Coco. 

Najbardziej pesymistyczne prognozy podają, że do końca tego stulecia, rafa koralowa na Ziemi zniknie całkowicie.

Wycieczka rowerowa podczas rejsu po Seszelach

Czytany 4198 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 wrzesień 2015 08:23

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl