sobota, 05 wrzesień 2015 13:41

Dominika - ostatnia autentyczna wyspa na Karaibach

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gdzie leży Dominika?

Dominika leży w archipelagu Małych Antyli, w jej części zwanej Wyspami Nawietrznymi (and. Windward Islands). W nazewnictwie tym do tej pory panuje zamęt. Jeszcze do niedawna w polskojęzycznej literaturze północną część Małych Antyli nazywano "Wyspy Podwietrzne", nieszczęśliwie przetłumaczonego z angielskiego "Windward" przez osobę chyba niespecjalnie zorientowaną w nomenklaturze żeglarskiej. Aby temu zaradzić w 2011 roku polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych, która z pewnością nigdy nie żeglowała po Antylach, całe Małe Antyle nazwała Wyspami Nawietrznymi (ang. Windward Island) wprowadzając tym samym wielki zamęt wśród polskich żeglarzy, którzy korzystają zwykle z angielskich pomocy nawigacyjnych.

Nazwy te wzięły się stąd, że dawniej statki żaglowe a dzisiaj jachty przypływające do Indii Zachodnich z Europy, płynąć w pasacie, dopływały zwykle na Karaiby gdzieś pomiędzy Dominiką a Martyniką. Dla tych które kontynuowały rejs w kierunku południowym na Martynikę, Santa Lucię lub St. Vincent, płynęły kursem "z wiatrem" - dlatego wyspy te nazwano zawietrznymi "leeward". Natomiast te statki, które chciały dopłynąć na Gwadelupę, Antigue, lub Wyspy Dziewicze, musiały wziąć kurs na wiatr - a więc "windward".

Dominika - kotwicowisko

Karibowie - autentyczna ludność Karaibów

Dominika przez wiele lat pozostawała kolonią brytyjską. Niepodległość uzyskała w 1978 roku, podobnie jak wiele innych brytyjskich kolonii, korzystając ze sposobności, jaką stał się upadek Imperium Brytyjskiego. Spadkiem po Brytyjczykach jest język angielski używany przez tubylców oraz lewostronny ruch.

Na atlantyckim wybrzeżu Dominiki znajduje się Terytorium Karibów - rezerwat chroniący wioski zamieszkałe przez rdzennych mieszkańców Wysp Karaibskich. Żyje tam około 3000 Karibów - potomków Indian, którzy przybyli tutaj na łodziach wiosłowych z okolic Amazonii w XII-XIII wieku. Na terytorium tym nie mogą osiedlać się czarni obywatele Dominiki. Niemile widziane są także związki "mieszane". W rysach Karibów wyraźnie można dostrzec ich południowoamerykańskie korzenie.

Przygotowanie cista na podpłomyki - tradycyjne pożywienie Karibów

Górzysta Dominika

Dominika jest najbardziej górzystą, żyzną i zieloną z wysp karaibskich. Najwyższe szczyty sięgają tu wysokości 1400 m n.p.m. a z gór spływa ponad 130 rzek i strumieni. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego, przez co nie posiada białych lecz czarne plaże. Z pewnością to jest przyczyną  braku luksusowych resortów  hotelowych budowanych na innych wyspach przez białego człowieka. Na całej wyspie znajduje się zaledwie 700 pokoi w skromnych, niewyszukanych hotelach. To pozwoliło zachować jej naturalny charakter. Brak turystyki powoduje, że Dominika jest jedną z najbiedniejszych Wysp Karaibskich, a większość jej mieszkańców żyje nadal z uprawy ziemi.

Las namorzynowy na Dominice

Czytany 5276 razy Ostatnio zmieniany środa, 16 wrzesień 2015 08:19

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl