sobota, 05 wrzesień 2015 13:42

Kotwiczenie i cumowanie w Chorwacji

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowe zasady kotwiczenia i stawania na bojach w Chorwacji

Ostatnio w Chorwacji postępuje gwałtowny proces prywatyzowania wszelkich możliwych miejsc kotwiczenia i cumowania. Coraz trudniej jest znaleźć zatokę, czy w ogóle miejsce, gdzie można by rzucić kotwicę bez opłaty. Opłaty te są rożne w zależności od długości jachtu i atrakcyjności miejsca lecz zaczynają się od 100 kun (ok. 70 zł). Jesienią 2011 roku, rząd Chorwacji opublikował zmodyfikowane rozporządzenie dotyczące zasad kotwiczenia na wodach terytorialnych Chorwacji. Zabrania się w nim kotwiczenia w odległości mniejszej niż 300 m od licencjonowanych kotwicowisk (w tym postawionych boi). W praktyce oznacza to konieczność rzucenia kotwicy na pełnym morzu, a więc brak możliwości rzucenia kotwicy w "sprywatyzowanych" zatokach, czyli takich w których ustawiono prywatne boje cumownicze. A oto mapa z naniesionymi  koncesjonowanymi obszarami boi cumowniczych:

Mapa koncesjonowanych boi cumowniczych w Chorwacji

Postój na boi w porcie Hvar

Opłaty za stawanie na kotwicy w Chorwacji

Żeglarze chorwaccy już rozpoczęli akcję protestacyjną przeciwko zawłaszczaniu i prywatyzacji chorwackiego morza. Sformułowano petycję skierowaną do Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji w której nawołuje się do ograniczenia obszarów koncesjonowanych oraz do wprowadzenia kontroli jakości stawianych boi. Po pierwsze koncesjonowanie kotwicowisk zniechęci żeglarzy z całego świata do żeglowania w Chorwacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie pobiera się opłaty za postój na kotwicy. Ponadto, właściciele boi nie są odpowiedzialni za jakiekolwiek wypadki spowodowane wadliwą pracą boi (np. zerwaniem się boi lub niewłaściwym jej zlokalizowaniem). W chwili obecnej jakość boi nie objęta jest żadną kontrolą. Warto więc, przed pozostaniem na noc, dokładnie sprawdzić jak wygląda prosiak, lina mocująca boję oraz sama boja.

Boje koncesjonowane w porcie Vis

Może więc kotwice są w ogóle nie potrzebne na jachtach w Chorwacji?

Może więc w ogóle pozbawić czarterowane w Chorwacji jachty kotwic? Nie będzie problemu z windami kotwicznymi, łańcuchami i samymi kotwicami. Jachty będą musiały cumować do boi. Miejscowi dobrze zarobią. Można się spodziewać w najbliższym czasie kolejnego rozporządzenia chorwackiego Ministerstwa Transportu, które będzie dotyczyć zakazu wyposażania jachtów czarterowych w Chorwacji w kotwice.

 

Czytany 8295 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 27 wrzesień 2015 18:46

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl