czwartek, 17 wrzesień 2015 07:38

Czym jest żeglarstwo?

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Żeglarstwo

jest rodzajem aktywności ludzkiej związanej z uprawianiem sportu, turystyki i rekreacji głównie na sprzęcie o napędzie żaglowym. Żeglarstwo, a więc i turystykę żeglarską, można uprawiać na różnorodnym sprzęcie. Są to przede wszystkim żaglówki (małe, odkrytopokładowe łódki śródlądowe) i jachty żaglowe (jedno i wielokadłubowe). Większość jachtów w Polsce to jachty żaglowe i motorowe przeznaczone głównie do żeglugi po wodach śródlądowych. Szacuje się, że Polsce w użytkowaniu jest około 60 tys. żaglówek i jachtów, w tym około 10 tys. na Mazurach. Ponadto zarejestrowanych jest około 100 jachtów posiadających certyfikat umożliwiający odbywanie rejsów oceanicznych.

   Zdecydowana większość jachtów śródlądowych i znaczna część morskich produkowana jest w kraju. W 2002 roku stocznie polskie wyprodukowały ponad 20 tys. jachtów i łodzi , z czego 13–15 tys. sztuk rocznie stanowią jachty motorowe (źródło: Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych) . Chociaż większość z nich przeznaczone jest na eksport, to około 5% produkcji trafia na rynek krajowy. Pod polską banderą pływa także kilka dużych jachtów morskich (np. s/y  Zawisza Czarny, s/y Kapitan Borchardt) i statków żaglowych - tzw. żaglowców (np. STS  Pogoria, STS Dar Młodzieży), posiadających stałą podstawową załogę i kompletujących załogi na ustalony przed sezonem grafik rejsów.

   Dużą popularność wśród adeptów żeglarstwa zyskał sobie w Polsce także windsurfing. Jest to spowodowane większą dostępnością sprzętu, relatywnie niskimi kosztami sprzętu i dużą mobilnością. W ostatnich latach rośnie także popularność kitesurfingu, do uprawiania którego potrzebne są jednak większe akweny. Najlepsze warunki oferuje Zatoka Gdańska (głównie z baz położonych na Półwyspie Helskim), a także Zalew Wiślany, Szczeciński, przybrzeżne wody Bałtyku oraz większe jeziora i zalewy. Poza Polską najlepsze regiony do uprawiania kitesurfingu to okolice wyspy Rodos i Cyklady na Morzu Egejskim, wybrzeże Algarve w Hiszpanii, egipskie wybrzeże Morza Czerwonego (Soma Bay) oraz Wyspy Kanaryjskie i Zielonego Przylądka.

   Pod pojęciem żeglarstwa rozumie się także żeglarstwo lodowe (zimowe). Uprawiane jest ono na bojerach lub windsurferach lodowych. Do żeglowania po śniegu i lodzie używa się także narty i deski snowboardowe jako pędnik wykorzystując latawiec (snowkite). Dla takich form żeglarstwa najbardziej predystynowane zbiorniki, to te znajdujące się na północno-wschodnich rejonach Polski, gdzie ujemne temperatury utrzymują się najdłużej w ciągu roku (Wielkie Jeziora Mazurskie, Pojezierze Suwalskie).

   Kolejną odmianą żeglarstwa jest żeglarstwo lądowe (tzw. sztrandowe), uprawiane na pojazdach posiadających koła a jako pędnik wykorzystujących żagiel lub latawiec. Przypominają one konstrukcją ślizgi lodowe (tzw. żaglowozy) lub deski z żaglem wyposażonych w koła. Jest też cała gama urządzeń przeznaczonych do żeglowania na lądzie (landkiting) z wykorzystaniem latawca i deski o większych kołach (mountainboard) lub wózka na kołach w którym żeglarz porusza się na siedząco (buggy - buggykiting). Do uprawiania żeglarstwa lądowego nadają się rozległe płaskie obszary takie jak pustynie, wybrzeża morskie, łąki, dna wyschniętych stawów lub jezior (np. w Bolesławcu, woj. Dolnośląskie – tzw. „polskie Rømø” ) a także lotniska i pasy startowe (np. Open Race Contest rozgrywany na płycie lotniska w Lesznie). Zaś do żeglarstwa lodowego i śnieżnego otwarte przestrzenie pokryte  śniegiem lub lodem (np. Surf to Fly Winter Cup rozgrywany na tafli zamarzniętego Jeziora Niegocin).

   Przedstawiona na wstępie definicja żeglarstwa, zmusza do włączenia w jego zakres także urządzeń latających wykorzystujących siłę wiatru (napęd żaglowy). Należą do nich szybowce, lotnie i paralotnie, które wykorzystują do poruszania się ruch poziomy i pionowy powietrza (latanie żaglowe i termiczne).

Czytany 4004 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 wrzesień 2015 08:09

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl