Czarter jachtów: Grecja, Chorwacja | barki we Francji | czarterjachtow.net
poniedziałek, 04 listopad 2019 20:10

10 najpopularniejszych jachtów czarterowych w 2019

Napisane przez

10 najpopularniejszych czarterowych jachtów żaglowych w 2019 roku

Które jachty były najpopularniejsze w sezonie czarterowym 2019? Przedstawiamy wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem danych z 330 flot czarterowych i około 5000 jachtów z 600 baz z całego świata. Do celów statystycznych wykorzystano tylko dane jachtów jednokadłubowych podane przez agencje czarterowe. W artykule przedstawiamy 10 najpopularniejszych jachtów czarterowych w roku 2019.

Najpopularniejsze jachty czarterowe
Ranking popularności jachtów czarterowych

1 miejsce: Bavaria Cruiser 46

Najpopularniejszym jachtem jednokadłubowym w sezonie czarterowym 2019 była Bavaria Cruiser 46. Jest to jacht o długości 14 metrów z podwójnym sterem i składanym stolikiem w kokpicie XXL. Jest budowany przez Bavaria Werft w Giebelstadt od jesieni 2013 roku. Zmienił swojego poprzednika - Bavaria Cruiser 45 - który jest tylko o jedną stopę krótszy (5. miejsce w rankingu). W listopadzie 2015 r. stocznia dokonała liftingu Cruisera 46. W tym samym roku jacht Bavaria Cruiser 46 został ogłoszony „Europejskim jachtem roku”.

Bavaria Cruiser 46
Bavaria Cruiser 46

Największym atutem Bavarii Cruiser 46 jest w prosty sposób podzielona na dwie kabiny dziobowa część jachtu (dwie płaskie, podwójne koje). 3-kabinową wersję właścicielską można zmienić na 4-kabinową wersję czarterową, wstawiając przenośną ściankę działową. W czarterze Bavaria Cruiser 46 jest zwykle oferowana jako wersja z 4 kabinami, aby zaspokoić potrzeby większych załóg. Charakterystyczne dla nowej linii Cruiser są długie okna w mesie. Dzięki wygodnej platformie do kąpieli i trzem toaletom Bavaria Cruiser 46 jest najpopularniejszym jachtem czarterowym sezonu 2019. Jest tak prawdopodobnie również dzięki jej doskonałemu stosunkowi ceny do osiągów.

2 miejsce: Bavaria 46 Cruiser

Na drugim miejscu najpopularniejszych jachtów czarterowych w sezonie 2019 była Bavaria 46 Cruiser. Jacht był budowany do 2010 roku. Bavaria 46 Cruiser uzyskała 80% rezerwacji w porównaniu do Bavarii Cruiser 46. Obecnie w firmach czarterowych wciąż znajduje się ponad sto tych niezwykle udanych jachtów czarterowych.

Bavaria 46 Cruiser
Bavaria 46 Cruiser

Bavaria 46 Cruiser była jednym z pierwszych seryjnych jachtów w swojej klasie, która miała układ sterowanie z dwoma kołami i 4 stosunkowo przestronne kabiny. Ten jacht obecnie to już klasyk na rynku czarterowym. Przyciąga przede wszystkim klientów czarterowych, którzy cenią sobie przystępną cenę i chcą utrzymać niski budżet. Jak pokazują statystyki, dobrze utrzymane modele Bavarii 46 Cruiser wciąż mają wielu zwolenników, prawdopodobnie również dzięki zachowanej na jachcie „morskiej atmosferze”. Jednak załoga musi zadowolić się tylko 2 toaletami - okoliczność, którą prawdziwy żeglarz oczywiście nadal akceptuje. Wciąż wielu żeglarzy lubi spędzać wakacje pod żaglami na tym solidnym jachcie czarterowym - na pewno również dlatego, że niektórzy kojarzą z tym jachtem niezapomniane żeglarskie wakacje.

3 miejsce: Bavaria Cruiser 51

Bavaria Cruiser 51 zajęła trzecie miejsce na liście popularności jachtów czarterów. Bavarię Cruiser 51 można uznać za „starszą siostrę” Cruisera 46. Produkcja modelu 51 została uruchomiona w 2014 roku jako ostatnia ze zmodernizowanych serii Cruiser. Budowana w wersji 4 lub 5 kabinowej o łącznej długości prawie 16 metrów jest bardzo dobrym wyborem dla załóg, które potrzebują dużo przestrzeni. Posiada zachęcający wyglądem, szeroki, płaski kokpit, do którego można łatwo dostać się z ogromnej obniżonej platformy kąpielowej za pomocą dwóch płaskich stopni.

Bavaria Cruiser 51
Bavaria Cruiser 51

Dzięki świetnemu kadłubowi zaprojektowanemu przez firmę Farr Yacht Design, Bavaria Cruiser 51 jest bardzo szybka i łatwa w prowadzeniu nawet przy silnym wietrze

4 miejsce: Bavaria Cruiser 41

Bavaria Cruiser 41 zajęła czwarte miejsce w rankingu popularności z 73% wolumenem zapytań. Bavaria Cruiser 41 jest dostępna od czerwca 2013 roku, gdy zastąpiła swojego poprzednika, Cruiser 40 (9 miejsce, patrz poniżej), z wieloma innowacyjnymi ulepszeniami. W produkcji jest do dziś. Z tego względu stosunkowo wiele nowych jachtów tego modelu jest dostępnych w czarterze.

Bavaria Cruiser 41
Bavaria Cruiser 41

W porównaniu do swojego poprzednika, Cruiser 40  ma zasadniczo zmodernizowany pokład, gdzie na fordeku pozostawiono załodze więcej miejsca. Mniejsza liczba większych okien, większy komfort w kokpicie, nowy płynnie działający mechanizm sterowniczy i więcej światła w mesie to najważniejsze cechy tego jachtu klasy 12 metrów.

5 miejsce: Bavaria Cruiser 45

Jacht żaglowy Bavaria Cruiser 45, który był budowany przez stocznię Giebelstädter Werft w latach 2010–2013, zajmuje piąte miejsce z około 70% maksymalnej liczby rezerwacji. Jest on modernizacją swojego poprzednika, niezwykle popularnego Bavaria 46 Cruiser (2. miejsce, patrz wyżej). Ten jacht zawdzięcza projekt kadłuba Farr Yacht Design i a projekt pokładu BMW Group DesignworksUSA, który wprowadzić dynamiczne kształty i, po raz pierwszy, 3 toalety w klasie 14-metrowej. Magazyn boot24.ch ocenił koncepcję jachtu w ten sposób: „Odświeżająco nowoczesny styl, spokojne, czyste linie, dużo przestrzeni”. Jacht jest bardzo dobrze zrównoważony żaglowo, ma prosty i funkcjonalny pokład oraz przemyślane i proporcjonalne wnętrze.

Bavaria Cruiser 45
Bavaria Cruiser 45

6 miejsce: Bénéteau Oceanis 45

Ten model został kiedyś wybrany Jachtem Roku 2012 w klasie jachtów turystycznych. Oceanis 45, który był budowany do 2018 roku, jest dostępny w wersji 3 lub 4 kabinowej. Obie wersje mają po 2 łazienki. Na uwagę zasługuje duża szerokość - 4,5 metra - która utrzymuje się aż do rufy, dzięki czemu kokpit wygląda imponująco w porównaniu do innych jachtów w tej klasie.

Beneteau Oceanis 45
Beneteau Oceanis 45

7 miejsce: Bavaria Cruiser 37

Miesięcznik The Yacht napisał w swoim raporcie z badań z 2013 roku: „Więcej światła przez większe okna, nowa optyka, więcej miejsca w kokpicie, podwójne koła sterowe i świeżo zaprojektowane wnętrze cechują ten wyjątkowy jacht”.

Cruiser 37 jest budowany od 2013 roku i nadal jest w ofercie stoczni z Bawarii.

Bavaria Cruiser 37
Bavaria Cruiser 37

8 miejsce: Jeanneau Sun Odyssey 36i

Sun Odyssey 36i, budowany przez francuską stocznię Jeanneau, był dostarczany na rynek w latach 2007–2012. We flotach czarterowych jest zwykle reprezentowany przez model z 3 kabinami, rzadziej również w wersji 2 kabinowej. Jego popularność na rynku czarterowym najprawdopodobniej wynika również z bardzo konkurencyjnej ceny sprzedaży, która zdyskwalifikowała wiele jachtów tej samej klasy.

Jeanneau Sun Odyssey 36i
Jeanneau Sun Odyssey 36i

9 miejsce: Bavaria Cruiser 40

Zastąpiła ona prawie identyczną Bavarię 40 Cruiser po 2010 roku. Cruiser 40 był pierwszym trzy kabinowym jachtem z 2 łazienkami i niezwykle atrakcyjną platformą do kąpieli, którą można ręcznie złożyć. Bavaria Cruiser 40 była budowana tylko do 2013 roku. Od 2014 roku zastąpiła ją Cruiser 41 (4. miejsce, patrz wyżej) z różnymi innowacjami. Z tego powodu jest tylko kilkadziesiąt jachtów Bavaria Cruiser 40 w międzynarodowych flotach czarterowych.

Bavaria Cruiser 40
Bavaria Cruiser 40

10 miejsce: Bénéteau Oceanis 43

 13-metrowy jacht był dostarczany przez Bénéteau do flot czarterowych w latach 2007–2011 i do dziś można go zarezerwować na wszystkich ważniejszych akwenach żeglugi. Oceanis 43 charakteryzuje się projektem opracowanym przez biuro Berret-Racoupeau-Design, długą rufą. Oceanis ma przyjemny kokpit ze składanym stołem, w którym znajduje się również GPS-ploter. Jacht otrzymał platformę kąpielową, choć niewielką, ale łatwo dostępną. Teakowe uchwyty na pokładzie i drewniana poręcz pod stopami dopełniają elegancki wygląd jachtu.

Beneteau Oceanis 43
Beneteau Oceanis 43

 

wtorek, 06 listopad 2018 21:47

Ski & Sail: jachtem na narty w Norwegii

Napisane przez

WĘDRÓWKI NARCIARSKIE (skitouring) PODCZAS REJSU ŻEGLARSKIEGO W NORWEGII

Proponujemy Wam żeglarsko-narciarską przygodę w Hardangerfjord w Norwegii. Lodowiec Folgefonna otoczony jest kilkoma pasmami górskimi, idealnymi do uprawiania narciarstwa. Okolice miejscowości Rosendal słyną z pięknych gór o charakterze alpejskim i posiadają wiele naturalnych tras dla narciarzy o różnych umiejętnościach. Większość szlaków prowadzi na wysokościach od 500 do 1200 metrów. Najlepszym sposobem na dotarcie do wszystkich szlaków narciarskich jest żegluga jachtem czarterowym. Rejs zaczynamy w Marinie w Hjellestad, która położona jest w odległości 5 km od lotniska Flesland w Bergen.

Rennedalen
Rennedalen

 Nasz doświadczony skiper / instruktor, odpowiedzialny za bezpieczeństwo na pokładzie, nauczy Was specyfiki żeglowania po fiordach podczas 5-6-godzinnego rejsu do Rosendal, prowadzącego wśród spektakularnych krajobrazów. Dodatkowo, nasz wykwalifikowany przewodnik narciarski, świetnie znający lokalne warunki śniegowe i pogodowe oraz trasy, pomoże wybrać najlepsze warianty wycieczek. Podczas każdej wycieczki kładziony jest wyjątkowy nacisk na bezpieczeństwo uczestników.

W ciągu 7 dni trwania rejsu, poznacie i dotrzecie do najpiękniejszych miejsc w górach w Hardanger, a oprócz tego, doświadczycie prawdziwego żeglarstwa wśród fiordów, żeglując z jednego miejsca wycieczki narciarskiej do drugiego.

Hardanger
Fjord Handanger

 Program 7-dniowego rejsu po fiordzie Handanger:

Dzień 1: Sobota, przybycie do Mariny Hjellestad do godziny 16:00. Zaokrętowanie i wypłynięcie.

Dzień 2: Niedziela, przypłynięcie do Rosendal około godziny 12:00. Krótka wycieczka na nartach.

Dzień 3: Poniedziałek Ski & Sail

Dzień 4: Wtorek Ski & Sail

Dzień 5: środa Ski & Sail

Dzień 6: Czwartek Ski & Sail

Dzień 7: Piątek, powrót do Hjellestad (ok. 17:00).

Dzień 8: Sobota wyokrętowanie do godz. 10:00

Goście mogą opuścić jacht w piątek po godzinie 17:00 lub spać na jachcie do soboty, w zależności od połączeń lotniczych.

 

niedziela, 21 październik 2018 18:32

Czarter jachtów na Majorce | Rejs żeglarski dookoła Majorki

Napisane przez

Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów. Oferuje wszystko, czego można oczekiwać podczas czarteru jachtu: krystalicznie czystą wodę, wspaniałą pogodę, świetne porty i mariny, urocze kotwicowiska, wspaniałą przyrodę, przepyszną hiszpańską kuchnię i wyjątkową kulturę. Bogata jest w liczne, urokliwe i zaciszne zatoki, w których można zakotwiczyć na lunch. Nie braknie tu także nigdy wiatru, dlatego rejs jachtem żaglowym to najlepszy sposób na poznanie tej pięknej wyspy. Bazą czarteru jachtów jest Palma de Mallorca.

Program siedmiodniowego rejsu żeglarskiego dookoła Majorki

Dzień 1: Palma de Mallorca Cabo Blanco i Es Trenc. Wypływamy z Palmy w kierunku południowo-zachodnim i płyniemy do Cabo Blanco wzdłuż imponujących klifów. Przy sprzyjającej pogodzie można płynąć nawet bardzo blisko nich. Po przybyciu do Cape Blanco przerwa na kąpiel i nurkowanie. Dalej żeglujemy do Cala Pi i wzdłuż brzegu do S 'Estanyol i Sa Rápita. Tutaj stajemy na kotwicy na noc (w południowo-wschodniej części plaży Es Trenc, otoczonej ciemną zielenią lasów sosnowych). W pobliżu Colonia de St. Jordi.

Palma de Mallorca
Palma de Mallorca

 

Dzień 2: Es Trenc, Cabo Salinas, Cala Santanyi. Podnosimy kotwicę w Es Trenc i płyniemy do Cabo Salinas (można tez popłynąć do Parku Narodowego Archipelagu Cabrera, z pewnością wartego odwiedzenia, z zamkiem wieńczącym wejście do naturalnego portu). Po minięciu Cape Salinas, żeglujemy wzdłuż wschodniego wybrzeża Majorki, gdzie można znaleźć szereg dogodnych zatok do rzucenia kotwicy i popływania. Po drodze można stanąć przy Parku Narodowym Cala Mondragó, jednak często jest tam bardzo dużo turystów. Stajemy na noc w zatoce Cala Santanyi, nieopodal największego okna skalnego na Balearach.

Cala Santanyi
Cala Santanyi

Dzień 3: Cala Santanyi - Cala Ratjada. Trasa trzeciego dnia prowadzi wzdłuż wybrzeża Porto Cristo. Region ten znany jest jako Calas de Mallorca - wybrzeże zatoczek. Ogólnie rzecz biorąc dno jest piaszczyste i dobrze trzyma kotwicę, a woda jest krystalicznie czysta. Zatoki do których można dojechać samochodem, są zwykle latem przepełnione, jednak w pozostałych można znaleźć spokojne miejsce do postoju. Noc spędzamy w porcie Cala Ratjada, gdzie znaleźć można mnóstwo tawern i klubów z dobrą muzyką.

Cala Ratjada
Cala Ratjada - falochron w porcie

 

Dzień 4: Cala Ratjada - Cala Formentor. Czwarty dzień spędzamy żeglując przez zatoki Alcudia i Pollensa, które zwykle generują dobre wiatry termiczne. Wybrzeża i plaże w obu zatokach są wspaniałe i stwarzają wiele okazji do rzucenia kotwicy i popływania. Noc spędzamy w bardzo urokliwej zatoce Cala Formentor na kotwicy.

Cala Formentor
Cala Formentor

Dzień 5: Cala Formentor - Port de Soller. Piątego dnia opuszczamy Cap Formentor - świetne miejsce do nurkowania z akwalungiem, gdzie można podziwiać pod wodą obfitą faunę i florę. Żeglujemy wzdłuż dzikiego i górzystego północnego wybrzeża Majorki z górami Sierra Tramuntana. Po drodze powinniście odwiedzić zatoki Sa Calobra i Torrent de Pareis. Na noc stajemy w porcie Soller, gdzie można zjeść obiad w jednej z fantastycznych restauracji.

Sierra Tramuntana
Góry Sierra Tramuntana
Port de Soller
Port de Soller

Dzień 6: Port de Soller - Port Andratx. Płyniemy z Port de Sóller i kierujemy się na południowy zachód, podziwiając po drodze wspaniałe pasmo Sierra de Tramuntana. Po drodze możemy stanąć na nurkowanie w Cala Deia, Sa Foradada, Port Valdemosa, Banyalbufar i Estellencs. Wreszcie wpływamy do kanału Dragonera, by dotrzeć do portu Andratx - tu spędzamy noc na kotwicowisku - jednym z najpiękniejszych na Majorce. Krótka przejażdżka pontonem na brzeg. 

Na kotwicy przy Port Andratx
Na kotwicy przy Port Andratx

Dzień 7: Andratx - Palma. Siódmego dnia opuszczamy port Andratx i płyniemy w kierunku Palmy. Po drodze postój przy wyspach Toro i Malgrats, w zatoce Santa Ponsa lub Playa del Mago na kapiel. W tej ostatniej zatoce można zjeść w barze na plaży, do której można dotrzeć pontonem. Serwują tu świeże dania kuchni hiszpańskiej. Stąd już bardzo blisko do Palmy.

Wieczór w klubie jazzowym w Palmie
Wieczór w klubie jazzowym w Palmie

Trasa siedmiodniowego rejsu dookoła Majorki

Trasa rejsu dookoła Majorki
Trasa rejsu dookoła Majorki
środa, 28 marzec 2018 17:39

Czarter jachtów na Sardynii | Rejsy żeglarskie z Cagliari

Napisane przez

Linia lotnicza Ryanair uruchomiła ostatnio połączenie lotnicze z Modlina do Cagliari na Sardynii. To znakomita okazja do zorganizowania rejsu żeglarskiego po tym urokliwym akwenie.

Baza jachtów czarterowych w Cagliari na Sardynii

Baza jachtów czarterowych znajduje się w centrum Cagliari, zaledwie pięć minut od międzynarodowego lotniska Cagliari Elmas. Co można zobaczyć w Cagliari? Miasto Cagliari, stolica Sardynii, znajduje się w południowej jej części. Położone jest na zatoką Golfo degli Angeli, idealnego miejsca do rozpoczęcia rejsu po tej części Morza Śródziemnego. Miasto położone jest wokół Sella del Diavolo, otoczone wzgórzami i dalej przez rozległą równinę Campidano.

Z bazy jachtów czarterowych wystarczy kilka kroków, aby zanurzyć się w bogatą i różnorodną historię zabytków, powstałych w wyniku kompilacji wielu różnorodnych kultur, które pozostawiły ślad tutaj niemal na każdym kroku.

Spacer po Cagliari warto rozpocząć od Castello, Mariny i Stampace, gdzie znajdziecie wiele urokliwych restauracji wokół portu.

Cagliari - Sardynia
Cagliari na Sardynii

 PRZYKŁADOWY PROGRAM 7-DNIOWEGO REJSU Z CAGLIARI NA SARDYNII

1 dzień (sobota): 13.00 – wylot z lotniska w Modlinie, 15.35 – przylot do Cagliari, transfer autobusem do Mariny, wykonanie zaopatrzenia na rejs, przejęcie jachtu, kolacja, wieczór w tawernie;

2 dzień (niedziela): śniadanie i wypłynięcie do Pula / Nora (25 Mm). Postój na kotwicy, lunch i kąpiel. Piękny widok na wybrzeże, kotwicowisko znajduje się u podnóża starożytnego fenickiego miasta Nora, usytuowanego na półwyspie otoczonym białymi, piaszczystymi plażami po obu stronach. Starożytni Fenicjanie używali tych zatok jako kotwicowisk dla swoich statków. Przepłynięcie do Capo Spartivento (16 Mm). Plażowanie, kąpiel. Przepłynięcie do Capo Malfatano (15 Mm) – kąpiel, nocleg na kotwicy.

Nora - Pula | Sardynia
Nora - Pula (Sardynia)

3 dzień (poniedziałek): Śniadanie, kąpiel wypłynięcie do Carlaforte (Wyspa San Pietro) (40 Mm). Po drodze postój na kąpiel przy Peonia Rosa. Postój na noc w porcie Carlaforte. Zwiedzanie miasteczka, kolacja w tawernie. Urocze miasteczko Carloforte, było niegdyś ważnym ośrodkiem połowów tuńczyka. 

Carloforte - Sardynia
Carloforte na Sardynii

 4 dzień (wtorek): Wypłynięcie do Porto Pino (36 Mm). Po drodze kąpiel przy Punta dele Colonne – bazaltowe baszty skalne sterczące z morza ku niebu. Nocleg na kotwicy w Porto Pino. Porto Pino to długie plaże, liczne zatoczki z krystalicznie czystą wodą i różowym piaskiem, wydmy, klify, lasy sosnowe, niesamowity krajobraz, a także winnice, jaskinie i różnorodność kulturowa.

Punta dele Colonne
Wyspa San Pietro - Punta dele Colonne

 5 dzień (środa): Wypłynięcie do Villasimyus. W zależności od warunków dopłynięcie do Vilasimyus (55 mm) – postój w Marinie lub postój na kotwicy przy Pula / Nora (36 Mm).

Vilasimyus
Vilasimyus na Sardynii

 6 dzień (czwartek): Dopłynięcie do Vilasimyus (27 Mm) – postój w Marinie. Modny kurort wczasowy. Krystalicznie czysta woda, białe piaszczyste plaże i różowe flamingi. Na lądzie kawiarnie, zakupy i krótki spacer do jeziora różowych flamingów. 

Marina Vilasimyus
Marina Vilasimyus na Sardynii

 7 dzień (piątek): Wypłynięcie na Capo Carbonara i Isola dei Cavoli (morski rezerwat), XIX w. latarnia morska i ośrodek badań morza – luch i kąpiel. Powrót do Cagliari (23 Mm).

Isola dei Cavoli
Isola dei Cavoli (Sardynia)

 8 dzień (sobota): godz. 9. Wyokrętowanie i zdanie jachtu. 

Zwiedzanie i zakupy w Caglarii: Cittadella dei Musei (Cytadela Muzeów), Pinacoteca Nazionale (Narodowa Galeria Sztuki), Santuario e Basilica di Bonaria (monumentalna bazylika z XVIII w.),  katedra Santa Maria (XII-XIII w.). 

Cagliari - Cittadella
Caglari - Cuttadella

  Przejazd na lotnisko, 16.00 – wylot do Modlina. 18.35 – przylot do Modlina.

Trasa rejsu - Sardynia
Trasa 7-dniowego rejsu z Cagliari
sobota, 20 styczeń 2018 18:32

Barki we Francji, Holandii, Irlandii, Włoszech, Niemczech

Napisane przez

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się wynajem barek mieszkalnych (houseboatów) i spędzanie urlopu żeglując po rzekach, kanałach i jeziorach Europy. Rejs barką może mieć bardzo urokliwy, oryginalny charakter. Z drugiej strony barki mieszkalne wyposażone są w bardzo nowoczesny sprzęt i są w doskonałym stanie. Wystarczy po prostu popłynąć i podziwiać rozpościerające się dookoła widoki. Tutaj znajdziecie więcej informacji o tym wspaniałym sposobie wypoczynku na wodzie.

Co przemawia za czarterem barki mieszkalnej i wakacjami na barce?

Rzeki, kanały i jeziora niemal pozbawione są pływów, idealnie nadają się więc nawet dla niedoświadczonych żeglarzy. Zwykle na szlakach znajduje się mnóstwo bezpiecznych przystani, w których można zacumować, a zwiedzanie okolicy podczas rejsu rzeką jest niezwykle proste - robisz to bezpośrednio z pokładu barki.

Barki mieszkalne są łatwe w manewrowaniu - wystarczają do tego dwie osoby. Większość barek ma dziobowy i rufowy ster strumieniowy, dzięki czemu można łatwo manewrować nawet w ciasnych miejscach. Na wielu rzekach nie ma dużego ruchu komercyjnego – tak jest na przykład na rzekach Mozeli i Saarze. Tam od miasta Dillingen aż do Saarbrücken masz wodę tylko dla siebie i możesz cieszyć się ciszą i spokojem.

Barka Pénichette 1500 IR
Barka Pénichette 1500 IR

Gdzie najlepiej wyczarterować barki mieszkalne?

Świetne warunki do żeglowania jachtem motorowym lub barką mieszkalną mają Niemcy. Region otaczający Berlina zwany Havelland położony jest na pięknym pojezierzu. Leży tam oprócz stolicy Niemiec - Berlina, także stolica Brandenburgii – Poczdam oraz porty Fürstenberg i Werder.

Na północ od Havellandu położone jest pojezierze Meklemburskie. Znajduje się tam wiele pięknych jezior, z których znaczna część jest połączona kanałami i rzekami. Świetne przystanie gdzie można wynająć barki i jachty motorowe w tym regionie to Marienwerder i Waren / Müritz. Podczas dłuższych rejsów „w jedną stronę” można stąd popłynąć w nadmorski regionem Morza Bałtyckiego i zwiedzić jego urocze wyspy.

W części południowej Niemiec znajduje się jeszcze więcej malowniczych szlaków rzecznych do zwiedzenia. Po prostu wyobraźcie sobie, jak pływacie wśród winnic i zamków położonych wśród rzek Mozeli i Saary. Jest to szczególnie interesujący region, ponieważ jest położony na pograniczu trzech państw - Niemiec, Luksemburga i Francji - i posiada wyjątkową kulturę i atmosferę. Dobrym miejscem do czarteru barek jest port w Merzig.

Holandia jest również idealnym miejscem, na wynajęcie barki mieszkalnej. Ijsselmeer i port Lemmer połączone są siecią kanałów, a także z rejonem Zeeland, gdzie położony jest port Kortgene i inne.

Mesa w Pénichette 1500 IR
Mesa w Pénichette 1500 IR

Barki we Francji

Wyjątkowym rejonem do pływania barkami w Europie jest Francja. Wakacje na barce we Francji umożliwiają od wewnątrz poznać przebogatą historie, zabytki i wspaniałą tradycję kulinarną tego kraju. Najbardziej znane szlaki prowadzą przez Canal du Midi, Sommę i Mozelę. Żegluga barką we Francji to doskonała okazja do połączenia aktywnego wypoczynku, relaksu wśród pięknych francuskich krajobrazów i winnic oraz do obcowania ze znakomitymi zabytkami przeszłości. Czarter - wynajem barki możliwy jest z wielu portów, których gęsta sieć położona jest w najciekawszych rejonach żeglugi. Francja z pokładu barki mieszkalnej - to nowy, znakomity sposób na poznanie tego niezwykłego kraju.

Pénichette 935 FR
Barka Pénichette 935 FR

Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby wynająć barkę mieszkalną?

Barki mieszkalne są niezwykle łatwe w manewrowaniu i sterowaniu, więc świetnie nadają się dla nowych lub niedoświadczonych żeglarzy. W większości regionów w Europie do prowadzenia barki nie potrzeba żadnych uprawnień. Jedynie w Niemczech, w bazie Ketzin, wymagany jest patent sternika motorowodnego (lub wyższy), ale jedynie w przypadku barki o długości większej niż 13 metrów. 

Niektóre firmy czarterujące barki mieszkalne oferują krótkie kursy wprowadzające, na których można nauczyć się podstawowych reguł nawigacji i zasad ruchu rzecznego. Oprócz tego otrzymacie szczegółowe mapy a nawigacja po rzekach nie różni się zbytnio od jazdy samochodem - jeśli się zgubicie - po prostu możecie zawrócić.

Pénichette 1500 IR
Kabina dwuosobowa na Pénichette 1500 IR

Co można robić podczas rejsu barką mieszkalną?

Jeśli lubicie sporty wodne, dlaczego nie popłynąć barką mieszkalną spokojnymi rzekami i jeziorami, gdzie można pływać, jeździć na nartach wodnych, wakeboardzie, nurkować z rurką i pływać kajakiem? Rejs barką jest także świetną okazją do łowienia ryb - najlepsze miejsca do łowienia można znaleźć wody. Na barkę warto zabrać także rowery, na których podczas rejsu objedziecie okolicę.

Podczas rejsu barką będziecie płynąc w pobliżu wielu miast, co umożliwi wam ich zwiedzenie. Generalnie rzecz biorąc, wakacje na barce są bardzo relaksujące a nawigacja łatwa. Stwarza to doskonałą okazję, do poczytania książek i zrelaksowania się podczas przemierzania trasy.

Pénichette 1120 IR
Sterówka na Pénichette 1120 IR

 

niedziela, 15 październik 2017 20:21

Czartery jachtów we Włoszech

Napisane przez

   Piękno Włoch jest legendarne, a jedno miasto jest atrakcyjniejsze od drugiego. Kraj posiada bogatą kulturę i historię, wspaniałą kuchnię i słynny styl życia. Żeglarzom czarterującym jachty Włochy oferują rozległe i różnorodne akweny żeglarskie oraz urokliwe porty. To wszystko wraz z pięknymi krajobrazami, oszałamiającą przyrodą i włoskim "dolce vita" sprawia, że jest to świetny region na żeglarskie wakacje.

Co sprawia, czarter jachtów we Włoszech jest tak popularny?

  Półwysep Apeniński i włoskie wyspy na Morzu Tyrreńskim położone są w centrum Morza Śródziemnego. Czarter jachtów we Włoszech jest świetną okazją do poznania wspaniałej włoskiej kultury i wielu pięknych miast. We Włoszech jest 51 obiektów wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – znacznie więcej niż w innych krajach na świecie. Poza tym wielką atrakcją są fantastyczne potrawy kulinarne i wspaniałe zakupy.

 Linia brzegowa, a zwłaszcza Riwiera Włoska na zachodzie, oferuje wiele plaż i zatok idealnie nadających się do stawania na kotwicy. Wyspy włoskie położone są głównie na zachód od Półwyspu Apenińskiego i każda z nich posiada indywidualny charakter. Korzystny klimat i brak pływów zapewniają dobre warunki do żeglugi na różnorodnych trasach rejsów. Włochy mają długą tradycję budowania łodzi i żeglowania, stąd żeglarze mogą korzystać z dużej liczby portów. Infrastruktura żeglarska w północnych regionach czarteru jachtów i na południe aż do Rzymu jest bardzo dobra.

 Głównymi lotniskami są Wenecja, Genua, Piza, Rzym, Neapol, Olbia, Alghero, Cagliari, Reggio Calabria, Palermo, Trapani i Katania.

Kilka istotnych informacji dotyczących czarteru jachtów we Włoszech

Położenie: Środkowe Morze Śródziemne

Całkowita długość linii brzegowej: 7 600 km

Stolica: Rzym

Podstawowe regiony czarteru jachtów: Genua, La Spezia, Piombino, Follonica, Castiglione della Pescaia, Salerno, Sorrento, Tropea, Reggio Calabria. Sardynia: Cagliari, Carloforte, Olbia, Alghero. Sycylia: Trapani, Palermo, Portarosa.

Ludność: ok. 60 675 000

Klimat: łagodny, śródziemnomorski

Kod telefoniczny: +39

Sezon czarterowy: maj - październik

Gdzie najlepiej wyczarterować jacht we Włoszech?

Główne regiony czarterowe dla żeglarstwa we Włoszech koncentrują się na zachodnim wybrzeżu kontynentu, tj. W Ligurii, Toskanii, Elbie, Zatoce Neapolitańskiej, Capri, Sardynii i Sycylii. Wybrzeże Adriatyku po wschodniej stronie nie jest tak atrakcyjne dla żeglarstwa. Możliwymi bazami czarterowymi są Polignano Mare w pobliżu Bari, obszar wokół Parku Narodowego Gargano i Zatoki Weneckiej, gdzie można dopłynąć bezpośrednio do słynnego Starego Miasta i wspaniałych zabytków.

  W stolicy Ligurii - Genui warto zwiedzić Porto Antico, które znajduje się największe akwarium w Europie i wiele innych zabytków. Stamtąd jest tylko kilka minut spacerem do Starego Miasta. Po około 14 Mm dopływa się do przepięknego portu Portofino w osłoniętej zatoce. Stąd jest około 30 Mm do La Spezii, po drodze mijając jedno z najbardziej osobliwych destynacji turystycznych we Włoszech – grupę pięciu malowniczych i kolorowych miast nadmorskich, położonych w parku narodowym o nazwie Cinque Terre. La Spezia stanowi część parku narodowego i jest drugim, co do wielkości miastem Ligurii. Jest dogodnie położone w głębokiej zatoce otoczonej wysokimi wzgórzami.

 Nieco dalej na południe leży archipelag toskański złożony z wysp Gorgona, Capraia, Pianosa, Montechristo, Giglio, Gianutri i największej i najbardziej znanej - Elby. Na kontynencie znajdują się bardzo dobre bazy jachtów czarterowych, dzięki którym można zwiedzić te wyspy, a może nawet Korsykę. Są to Viareggio, Piombino, Follonica i Castiglione della Pescaia / Punta Ala. Na Elbie głównym miastem i portem jest Portoferraio, położone na północnym wybrzeżu - warte odwiedzenia. Wyspa posiada piękne duże zatoczki i świetne kotwicowiska. Na południowym krańcu Toskanii leży Puerto San Stefano - nadmorskie miasto położone na półwyspie z przystań jachtową i masywną twierdzą.

Puerto San Stefano
Puerto San Stefano

 Na Sardynii jest mnóstwo wspaniałych zatok i portów takich jak Costa Smeralda i Porto Cervo oraz dziewiczych obszarów, takich jak słynny archipelag Maddalena. Jest też dużo kameralnych portów, takich jak Cagliari, Cannigione, La Maddalena, Olbia, Palau i Portisco. Można rozkoszować się oszałamiającym i urozmaiconym krajobrazem, różowymi plażami (Spiaggia Rosa) czy zatoką w kształcie fiordu (Cannigione).

 Zatoka Neapolitańska, jej wyspy, wybrzeże Amalfi i archipelag Wysp Pontyjskich oferują kolejne świetne opcje dla rejsów wyczarterowanymi jachtami. Wybrzeże Amalfi leży pomiędzy bazami czarterowymi Sorrento i Salerno. Obejmuje ono 50 km linii brzegowej urozmaiconej bardzo malowniczymi miastami, rozłożonymi na stromych, skalistych klifach. Miasta Amalfi i Positano to tylko dwa przykładowe.

 Z kontynentu można udać się na wyspy w Zatoce Neapolitańskiej. Ekskluzywna Capri to miejsce, w którym spotyka się międzynarodowa śmietanka towarzyska. Główne miasto, port z butikami najwyższej klasy i pierwszorzędne restauracje położone są na północy. Wyspa jednak bardzo zatłoczona i droga. Dobre kotwicowiska znajdziecie od strony południowej w Marina Piccola. Na Capri nie ma piaszczystych plaż, jej wybrzeże jest raczej skaliste i malownicze. Woda jest głęboka, więc nie ma zbyt wielu bezpiecznych kotwicowisk.

Dalej rozciąga się ciekawa i kolorowa Procida z wieloma pięknymi zatokami i plażami oraz naturalnym rezerwatem Wyspy Vivara, którą łączy z Procidą most. Możesz popłynąć na popularną Ischie, która jest największą wyspą w Zatoce Neapolitańskiej. Jest to wyniosły wulkan o pięknym krajobrazie, gorących źródłach termalnych, wielkich zatokach i zacisznych plażach. Trzy główne porty to: Ischia, Casamicciola i Forio. Południe wyspy jest bardziej ekologiczne i wilgotne z pięknym wybrzeżem, zaś północ jest bardziej zaludniona.

Dalej warto popłynąć na Wyspy Pontyjskie. Od Ischii do niezamieszkanego i dziewiczego Santo Stefano jest około 22 Mm. Tam można zakotwiczyć po północnej stronie wyspy. Warto odwiedzić sąsiednią wyspę Ventotene, a następnie przepłynąć kolejne 22 Mm do północno-zachodnich Wysp Pontyjskich - Gavi, Palmarola, Zannone i uroczej Ponę z wieloma jaskiniami i grotami. Tam można znaleźć bezpieczne kotwicowiska i ciekawą, urozmaiconą linię brzegową.

Bardzo popularnym miejscem czarteru jachtów jest Sycylia. Do głównych baza jachtów czarterowych należy Marsala i Portorosa na północy, skąd można zwiedzić Wyspy Liparyjskie - Lipari, Stromboli, Vulcano, Alicudi, Filicudi, Panareę i Salinę. Inne bazy czarterów jachtów we Włoszech na Sycylii to Mesyna, Taormina, Katania i Syrakuzy na wschodnim wybrzeżu. Reggio Calabria na kontynencie jest również bardzo dobrym punktem wyjściowym do żeglugi po Sycylii.

sardynia
Sardynia

Jakie panują warunki pogodowe podczas rejsów na jachtach czarterowych we Włoszech?

W wodach włoskich nie ma żadnych istotnych pływów. Latem wiatr przeważnie wieje z północnego-zachodu. Popołudniowe bryzy morskie zazwyczaj łagodzą upał. Długie, suche i gorące lato sprawia, że pogoda jest tu doskonała.

Krótkie podsumowanie warunków pogodowych podczas czarteru jachtów żaglowych we Włoszech na przykładzie Neapolu:

Miesiące o najwyższej średniej temperaturze: lipiec / sierpień, 30°

Miesiące z najniższą średnią temperaturą: grudzień / sierpień, Styczeń / Luty, 13°

Przeważająca siła  wiatru: 3-5 Bft

 Miesiąc z największym średnim opadem: listopad, 140 mm.

Miesiące z najmniejszym średnim opadem: czerwiec / lipiec / sierpień - 30 mm

Miesiące z najwyższym słońcem: lipiec / sierpień, 10 godzin dziennie

Miesiąc z najmniejszą ilością słońca: Grudzień, 3 godziny na dobę.

Miesiące z najwyższą średnią temperaturą morza: lipiec / sierpień, 26 °

Miesiące z najniższą średnią temperaturą morza: luty / marzec, 14 °.

Ile kosztuje czarter jachtu we Włoszech i jakie typy czarterów jachtów są tam dostępne?

Średnia cena czarteru jachtów we Włoszech wynosi około 3 100 EUR / tydzień, ale można wynająć mniejszy, 10 metrowej długości jacht, na przykład od około 1600 EUR. Cena zależy od wielkości, modelu i wyposażenia jachtu czarterowego. We Włoszech często wynajmuje się też RIB-y (sztywne nadmuchiwane pontony) w celu popłynięcia w krótki rejs. Na tygodniowe lub dłuższe wakacje pod żaglami można wybrać czarter bez skippera lub ze skipperem i wybrać jacht żaglowy lub łódź motorową a nawet katamaran. We Włoszech dostępne są także jachty luksusowe, zazwyczaj z pełną załogą, która zaspakaja pełen wachlarz indywidualnych potrzeb. Pływanie we flotylli są kolejnym, popularnym sposobem żeglowania po wodach Włoch. A czartery jednodniowe mogą być atrakcyjnym sposobem na spróbowanie, czy lubisz spędzać czas na pokładzie jachtu.

Cefalu - Sycylia
Cefalu na Sycylii

Jakie są inne atrakcje są we Włoszech poza czarterem jachtu żaglowego?

Nie wolno przegapić okazji na zwiedzanie Rzymu i jego niesamowitych zabytków antycznych, takich jak Forum, Koloseum i Panteon. Innymi niezwykle imponującymi atrakcjami turystycznymi w Wiecznym Mieście są Watykan i kościół św. Piotra. Warto usiąść na Schodach Hiszpańskich, podziwiać Fontannę di Trevi i podziwiać tłumy turystów ciągnące wokół pięknej Piazza Navona oraz w strefie dla pieszych wypełnionej niekończącymi się sklepami, butikami, kawiarniami i restauracjami. To miasto oferuje tak wiele, że po prostu będziecie chcieli wrócić to ponownie.

Toskania to po prostu idealny region do zwiedzania. Florencja nie ma sobie równych w świecie, jeśli chodzi o renesansową sztukę i architekturę. Znajduje się tam posąg Dawida, wielkie muzeum Uffizi, Ponte Vecchio, Duomo i wiele, wiele innych. Kolejną fantastycznym miastem jest Piza z krzywą wieżą. Równie piękne i warte odwiedzenia są Siena, San Gimignano i Lucca.

Jeśli masz wolny dzień przed lub po rejsie, warto skręcić trochę dalej do Bolonii z pięknym starym miastem, które pięknie wygląda z wieży kościoła. Mieści się tutaj najstarsza uczelnia akademicka na świecie, która powstała w 1088 r.

Cinque Terre
Cinque Terre

Zwiedźcie koniecznie Cinque Terre - pięć wspaniałych wiosek leżących na stromych wzgórzach, nad morzem otoczonym piękną przyrodą. Manarola, na przykład, jest niezwykle pięknym i barwnym miastem.

W czasie pomiędzy czarterami warto zwiedzić Pompeje leżące niedaleko Neapolu. Zostały one zniszczone przez Wezuwiusza w 79 roku p.n.e., a obecnie stanową jakby "miasto zatrzymane w czasie". Odwiedźcie miasto Amalfi z katedrą, starą stocznią i młynem papierniczym.

Rzućcie kotwicę w Capri i zwiedźcie Błękitną Grotę (Blue Grotto) - jaskinię wypełnioną niebieskim światłem dobiegającym spod wody. Pojedźcie także do zamku Castello d`Ischia, położonego w Aragonii a zbudowanego w 1438 roku i pierwotnie pochodzącego z 475 p.n.e.

W trakcie rejsu jachtem czarterowym wokół Wysp Liparyjskich lub wschodniej Sycylii warto zobaczyć z bliska aktywne wulkany - Stromboli i Etnę. Wreszcie, odpoczywając od żeglowania, pojechać w głąb lądu by nacieszyć się zapierającym dech w piersiach krajobrazem w jednym z parków na Sardynii, takich jak Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu.

Jakie są możliwości wypożyczenia jachtu żaglowego lub motorowodnego we Włoszech?

 Jeśli wynajmujesz jacht we Włoszech, potrzebujesz patent skippera lub certyfikat potwierdzający wystarczające doświadczenie żeglarskie. Istnieje bardzo dużo profesjonalnych firm oferujących jachty czarterowe we Włoszech. Na naszej stronie możesz przejrzeć ponad 500 opinii klientów i skorzystać z YachtFindera, aby porównać najlepsze oferty. Nie wahaj się skontaktować z nami, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnych jachtów czarterowych.

niedziela, 08 październik 2017 20:19

Czarter jachtów w Hiszpanii

Napisane przez

   Znakomita zarówno dla początkujących jak i doświadczonych żeglarzy, Hiszpania jest idealną destynacją na czarter jachtów. Choć w części kontynentalnej Hiszpanii są także interesujące regiony dla żeglarstwa, to prawdziwy raj znaleźć można na archipelagach położonych na Morzu Śródziemnym, takich jak Baleary lub na Atlantyku - Wyspy Kanaryjskie. To one są prawdziwymi magnesami przyciągającymi żeglarzy.

Informacje ogólne

   Hiszpania jawi się, jako mieszanka wzgórz pokrytych rzadką roślinnością i piękna granatowych wód basenu Morza Śródziemnego, które przeistaczają się w pobliżu brzegu w lazur. Dlatego większość przemysłu turystycznego koncentruje się wzdłuż linii brzegowej: czy to w miastach takich jak Barcelona czy Valencia czy na rozległych obszarach, takich jak Costa del Sol.

   Hiszpania to kraj z turystycznego punktu widzenia bardzo rozwinięty. Posiada świetnym klimat wydłużający sezon turystyczny do października wtedy, gdy sezon żeglarski kończy się w już na innych akwenach.  Hiszpania posiada też fascynującą kulturę. Zachowało się bogate dziedzictwo Maurów, które nadal można zobaczyć w wielu miejscach w kraju: pod postacią zarówno architektury jak i gastronomii.

   Baleary to autentyczne serce czarterów jachtów w Hiszpanii. Wyspy Majorka, Minorka, Ibiza i mniejsza Formentera przyciągają coraz większą liczbę turystów, z których wielu zdecydowało się na stały pobyt. Nic dziwnego stąd, że na Majorce w nadmorskich miastach istnieją duże społeczności niemieckie i brytyjskie, które rozwinęły się z sennych wiosek rybackich.

   Podobnie Wyspy Kanaryjskie są również ważnym miejscem czarteru jachtów, gdyż niezbyt odległe położenie na zachód od kontynentu afrykańskiego czyni je świetnym punktem wyjścia dla wielu przelotów przez Atlantyk.

   Po zwiedzaniu pięknych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego wyczarterowanym tam jachtem, warto skosztować lokalnej kuchni, która jest mieszanką przepisów europejskich i afrykańskich, sięgającą korzeniami okupacji Maurów. Z pewnością nie wyjdziecie z restauracji bez spróbowania świetnej paelli sporządzonej ze świeżych owoców morza lub niekończonej liczby różnorodnych przekąsek, tapas i lokalnych kanapek. Do tego serwowane są świetne lokalne wina lub wszechobecna "cerveza", czyli piwo.

 

Baleary - Hiszpania
Baleary

Przepisy prawne

   Baleary to zdecydowanie najlepsze miejsce, w którym warto rozpocząć przygodę z czarterem jachtów w Hiszpanii. Majorka (Mallorca) cieszy się szczególnie rosnącą sławą ze względu na swój łagodny klimat, infrastrukturę i naturalny potencjał.

   Osobom, które rozważają wakacje żeglarskie w Hiszpanii, przypominamy o kilku kwestiach prawnych. W Hiszpanii każdy, kto chce prowadzić jacht z silnikiem o mocy ponad 10 kilowatów, potrzebuje patent żeglarski.

   Osoby pływające własnymi jachtami muszą posiadać polisę ubezpieczeniową. W przypadku czarterów jachtów, polisa ubezpieczeniowa jest wykupywana przez firmę oferująca czarter.

wtorek, 16 maj 2017 21:07

Czartery jachtów w Grecji

Napisane przez

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto popłynąć na rejs żeglarski w Grecji. Są to: wyjątkowy krajobraz, tysiące pięknych wysp, autentyczni ludzie i kultura - to tylko niektóre z nich. Ceny czarteru jachtów na greckich wyspach są bardzo konkurencyjne. W dalszej części napiszemy nieco więcej o czarterze jachtów w tej wspaniałej części świata.

Jakie są zalety czarteru jachtu w Grecji?

Grecja ma najdłuższe wybrzeże wśród krajów Morza Śródziemnego o długości 13 676 km. Na rejs w Grecji łatwo jest dotrzeć, ponieważ na wielu wyspach znajdują się międzynarodowe porty lotnicze. Samolotem można dolecieć na Peloponez, Kretę, Korfu, Kefalonię, Kos, Lemnos, Lesbos, Rodos, Samos, Zakynthos, Prewezę i Kalamatę. Na wiele innych wysp można dolecieć za pośrednictwem lotów krajowych. 80% wszystkich żeglarzy czarterujących jachty leci do Aten i wynajmuje jacht z Mariny Aliimos Kalamaki, Lavrion lub Pirausu. Bezpośrednie loty do Aten dostępne są z Warszawy i Modlina, zaś na Korfu z Poznania i Lublina.

Niezwykle czysta woda, bezpieczne porty i kotwicowiska i dogodne trasy rejsów sprawiają, że Czartery jachtów w Grecji są bardzo popularne. Co więcej, Grecy są niezwykle przyjaźni i gościnni, porty i tawerny bardzo autentyczne i urocze, a kuchnia prosta, lekka i różnorodna. Dużą atrakcją wysp greckich jest geologia. Wiele wysp ma pochodzenie wulkaniczne, co sprawia, że krajobraz zachwyca swoim pięknem. Do dziś na wielu wyspach są aktywne wulkany, które można zwiedzić - na przykład na wyspie Nisiros. Charakterystyczny krajobraz wysp uzupełniają białe domostwa z radosnymi, niebieskimi okiennicami widocznymi z daleka. Choć morze w Grecji jest bardzo ubogie w składniki odżywcze, to jest ono bardzo bogate w ryby, żółwie morskie a także delfiny.

Niezwykła w Grecji jest autentyczna atmosfera wielkiej liczby uroczych, małych wysepek i portów. Wielką atrakcją są też oczywiście zabytki. Oznacza to, że można w łatwy sposób połączyć żeglowanie jachtem czarterowym z ze zwiedzaniem niesamowitych, starożytnych miast i świątyń.

I co najważniejsze: ceny jachtów czarterowych w Grecji są bardzo konkurencyjne, warto więc rozważyć wynajęcie jachtu i popłynięcie w rejs po wyspach greckich.

Jakie są regiony żeglugi jachtów czarterowych w Grecji?

Grecka Organizacja Turystyczna podaje liczbę 6 000 greckich wysp, z których 227 jest zamieszkałych. Obejmują one około 17% powierzchni całego kraju. Większość z nich leży na Morzu Egejskim, reszta na Morzu Jońskim. Do najważniejszych archipelagów należą: Wyspy Jońskie, Sporady, Cyklady, Dodekanez i Wyspy Egejskie. Te regiony mogą być celem klasycznego tygodniowego rejsu jachtem czarterowym w Grecji. Można też spróbować czegoś bardziej wyjątkowego, mniej uczęszczanego, np. popłynąć na półwysep Chalkidiki na południe od Salonik. Tutaj można popływać w całkowitym spokoju, kontemplując dziewicze, naturalne piękno tego miejsca.

Na wszystkich większych greckich wyspach znajdują się porty i mariny o różnej wielkości i zróżnicowanym standardzie. Najczęściej odwiedzane bazy jachtów czarterowych to w Atenach Kalamaki i Lavrion, oraz Lefkas, Kos i Korfu.

Dzwonnica na wyspie w Zatoce Argolidzkiej
Dzwonnica na Wyspie Hydra

Jaki w Grecji wieje wiatr?

Główny sezon czarterowy w Grecji trwa od maja do końca października. Od czerwca do września wije "Meltemi" - silna północna bryza - głównie na środkowym wschodzie Morza Egejskiego. Lato jest gorące i suche, a temperatury w lipcu często przekraczają 30° C. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące, kiedy nawet w nocy temperatura rzadko spada poniżej 20° C. Wtedy wiatr Meltemi jest najsilniejszy i czasami może osiągać siłę sztormu. Najbezpieczniejsze rejony do żeglugi i najbardziej warte polecenia dla rodzinnych rejsów to Wyspy Jońskie, Sporady i Chalkidiki.

Jaka panuje pogoda w Grecji (na przykładzie Aten)?

Średnia prędkość wiatru: 3-4 Bft.
Główny sezon żeglarski: maj - październik.
Miesiąc o najwyższej średniej temperaturze: sierpień - 34° C.
Miesiąc o najniższej średniej temperaturze: styczeń - 13° C.
Miesiąc o największym opadach: grudzień - 98 mm.
Miesiące o najniższym średnim opadzie: lipiec / sierpień, 6 mm.
Miesiące z największą liczbą godzin słonecznych: lipiec-sierpień - 12 godzin / dzień.
Miesiąc o najmniejszym nasłonecznieniu: grudzień - 3 godziny / dzień

Port na wyspie Paxos
Paxos - Morze Jońskie

Ile kosztuje czarter jachtu w Grecji i jakie jachty są dostępne w czarterze?

Czartery jachtów w Grecji nie są zbyt drogie. Greckie firmy czarterowe nie płacą podatku dochodowego z tytułu czarteru jachtów, co powoduje, że ceny czarterów w Grecji są bardzo. Cena czarteru jachtu wynosi średnio około 2,035 € tygodniowo co sprawia, że Grecja jest drugim najtańszym krajem po Chorwacji. A jeśli możesz zaplanować rejs spontanicznie, pojawiają się naprawdę wspaniałe oferty z ostatniej chwili. Grecja często wygrywa w rankingach na najbardziej ulubione miejsce czarteru jachtów w Europie.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rejs samodzielny, czarter jachtu ze skipperem lub czarter kabiny, jachtu motorowego lub katamarana, istnieje wiele opcji do wyboru. Inną możliwością jest wynajęcie jachtu na jeden lub kilka dni lub czarter jachtu na połów ryb, co staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Możesz również wynająć luksusowy jacht z załogą - zarówno żaglowy jak i motorowy.

Jakie inne atrakcje oferuje Grecja oprócz czarteru jachtów?

Grecja oferuje nieograniczoną liczbę zabytków do zwiedzania. Warto udaj się do Aten i wejdź na Akropol lub pojechać do starożytnego miasta Delfy. Podczas rejsu można odwiedzić ogromny krater i strome zbocza oszałamiającego Santorini lub pospacerować przez niesamowite stare uliczki i podziwiać starożytne fortyfikacje Rodos. Podczas rejsu po Cykladach warto zwiedzić miejsce ze światowej listy dziedzictwo UNESCO na wyspie Delos, a także wiele zabytkowych miejsc na Peloponezie, takich jak Olimpia, Mykeny, Korynt, Epidauros i inne.

Wielką atrakcją Grecji jest lokalna, wyśmienita kuchnia, składająca się z prostych i zdrowych produktów naturalnych (kuchnia śródziemnomorska wpisana jest na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO). Urocze domowe potrawy w lokalnym stylu zazwyczaj nie są drogie, a różnorodność przystawek i dań głównych każdemu  przypadną do gustu.

Nie można przegapić także okazji zabawy w nocnych klubach w takich miejscach jak Mykonos, Santorini, Paros, Ios czy Kos. Można tu poimprezować w najpiękniejszych miejscach, w międzynarodowym tłumie bawiącym się do wczesnych godzin porannych.

Jakie są możliwości wypożyczenia jachtu żaglowego lub łodzi motorowej w Grecji?

W przypadku czarteru jachtu w Grecji wymagane jest posiadanie licencji przez jednego członka załogi. Można także wynająć lokalnego kapitana za dodatkową opłatą. Oprócz tego potrzebny jest także co-skipper - druga osoba z patentem lub innym dowodem poświadczającym posiadane doświadczenie żeglarskie (wystarczy książeczka żeglarska).

Łącznie w Grecji jest około 1 700 jachtów czarterowych i ponad 40 firm oferujących czarter jachtów. Niektóre z nich to: Nomicos Yachts, Greek Isles Yachting, Kavas Yachting, Istion Yachting, MG Yachts, Olympic Yachting Shipping i wiele innych.

Jak z tego widać, istnieje wiele wystarczających powodów, aby wybrać Grecję na kolejny żeglarski rejs. Zachęcamy do przejrzenia opinii ponad 600 klientów, w celu porównania ofert i wybrania najlepszej z nich w YachtFinderze.

Życzymy Państwu wspaniałego rejsu!

środa, 19 kwiecień 2017 20:25

Czartery jachtów w Chorwacji

Napisane przez

Najprostszym sposobem zwiedzenia niezliczonych chorwackich wysp jest rejs wyczarterowanym jachtem. Chorwackie wybrzeże oferuje szeroką gamę portów, zatok, marin i wspaniałych widoków. Dostępna jest tutaj bogata oferta jachtów motorowych i żaglowych, a ceny są tutaj najniższe w całym regionie Morza Śródziemnego. O atrakcyjności Chorwacji decyduje piękny krajobraz, ciekawa historię i świetna infrastruktura żeglarska.

Co decyduje o atrakcyjności rejsu żeglarskiego w Chorwacji?

Przede wszystkim jest to niezwykle czysta woda w Adriatyku. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona - głównie skalista, składa się z żwirowych plaż, dzięki czemu morze nie jest mętne przez zawiesinę piasku. Do tego piękna architektura wenecka, której korzenie sięgają panowania weneckiego nad Dalmacją i jej portami przez długi okres czasu między XVI a XVIII wiekiem. Ta mieszanka dziewiczej przyrody i renesansowej architektury czyni tę część Chorwacji niezwykle atrakcyjną.Komiża - port w Chorwacji.

Pakleni Otoci
Pakleni Otoci - Wyspy Piekielne

Chorwackie wybrzeże Adriatyku ciągnie się na długości 1 777 km. Choć odległość od najbardziej wysuniętego na południe punktu do północnego punktu wynosi tylko 526 km, co sprawia, że wybrzeże to należy do najbardziej rozwiniętych w Europie. Wliczając w to wyspy, Chorwacja posiada łącznie 5 835 km wybrzeża. Z tego wynika, że do Chorwacji należy trzy czwarte długości całego wybrzeża Adriatyku. Jest ono urozmaicone mnóstwem zatok i archipelagów z licznymi wyspami. 48 wysp jest na stałe zamieszkałych, a na większości z nich znajdują się urocze średniowieczne miasta. W całej Chorwacji znajduje się 718 wysp i wysepek, 289 skał i 78 raf położonych wzdłuż wybrzeża. Dlatego też Chorwacja często nazywana jest "krainą tysięcy wysp".

Oprócz tego w Chorwacji znajduje się wiele nowoczesnych portów i marin. Flota jachtów czarterowych jest bardzo dobrze utrzymana, dzięki czemu otrzymać można wysoką jakość za stosunkowo niewielkie pieniądze. Chorwacja oferuje ponad 3500 jachtów czarterowych zarządzanych przez ponad 150 firm czarterowych. Z tego powodu Chorwacja jest największym rynkiem jachtów czarterowych na świecie. Żeglując będziemy mieć tutaj w zasięgu zawsze bezpieczny port. Klima Chorwacji jest bardzo łagodny. Wiatry są umiarkowane, dlatego Chorwacja idealnie nadaje się na rejsy rodzinne. Czarterując jacht w Chorwacji, warto skosztować lekkich i zdrowych lokalnych dań, raczyć się widokiem bujnej roślinności  a także zwiedzić wiele ciekawych atrakcji, takich jak na przykład ogromne wodospady w Parku Narodowym Krka.

Vis
Kościół na wyspie Vis

Najważniejsze bazy żeglarskie w Chorwacji

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji, trzeba dotrzeć do jednej z marin takich jak: Zadar, Sibenik, Split, Biograd, Sukosan, Trogir, Pula lub Dubrownik. Następnie wyczarterowanym jachtem można pożeglować wzdłuż wybrzeża Dalmacji zwiedzając po drodze liczne wyspy. Na przykład odległość pomiędzy Dubrownikiem na południu a Zadarem w Środkowej Dalmacji wynosi 155 mil morskich. Jeśli dopłyniecie do Splitu, macie możliwość postoju w jednej z trzech marin do wyboru. Marina ACI - na południe od historycznego centrum - ma 364 miejsca dla jachtów o długości do 80 m. Marina Lav położony jest w luksusowym kompleksie hotelowym, 8 km na południowy wschód od centrum miasta i dysponuje 74 miejscami dla jachtów o długości do 40 m. Wreszcie, Marina Kastela, położona 7 km od międzynarodowego lotniska w Splicie dysponuje 400 miejscami do cumowania jachtów o długości do 100 m. Największa marina w Chorwacji "Dalmacija" w Sukosanie leży 7 km na południe od Zadaru (międzynarodowe lotnisko) i posiada 1400 miejsc do cumowania jachtów, oferując pełen wachlarz usług, w tym kilka suchych doków. W nadmorskiej miejscowości Biograd w Północnej Dalmacji leży Marina Kornati z 750 miejscami do cumowania, zaś Marina Mandalina w Sibeniku posiada miejsca na 350 jachtów o długości do 100 m.

Bogactwo wysp rozrzuconych wzdłuż całego wybrzeża Chorwacji umożliwia dowolne zaplanowanie trasy rejsu wyczarterowanym w Chorwacji jachtem. Do najciekawszych wysp należy Hvar, oferujący bogate życie nocne, piękne stare miasto i imponującą twierdzę do której można wybrać się na interesujący spacer. Korcula również posiada wspaniałe stare miasto, a na pobliskim Mljecie znajduje się park narodowy chroniący bujną roślinność i krystalicznie czyste jeziora. Skradin leży przy wejściu do Parku Narodowego Krka chroniącego rzekę Krka i jej wodospady. Warto także popłynąć na północ w stronę wyspy Krk, zwiedzić Kres, Losinj i wiele innych fascynujących wysp.

Kolejnym popularnym celem wypraw żeglarskich jest Park Narodowy Kornati obejmujący około 140 wysp w północnej części Dalmacji. Jest to największy archipelag wysp znajdujący się na Morzu Śródziemnym. Cumowanie jest dozwolone jest tylko w wyznaczonych zatokach, z których niektóre są wyposażone w boje do cumowania, a kilka z nich także w restauracje. Inną opcją cumowania w parku jest Marina Piskera prowadzona przez ACI po południowo-zachodniej stronie Wyspy Piskera, która czynna jest od kwietnia do października.

Korcula
Wyspa i miasto Korcula

Jakie panują zwykle warunki pogodowe w Chorwacji podczas rejsu jachtem czarterowym?

Sezon żeglarski na północy Chorwacji trwa od czerwca do końca września. Jest tu trochę chłodniej niż na południu, gdzie trwa on od maja do końca października. Bora i Sirocco są wiatrami wiejącymi na Adriatyku w zimie (od września do maja). W miesiącach letnich przeważnie wieje łagodny Mistral. Wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego rozciąga się wiele podłużnych wysp, które są poprzedzielane kanałami. Stąd żegluga jachtami czarterowymi odbywa się po akwenach osłoniętych od fali i całkowicie bezpiecznych nawet dla początkujących żeglarzy. Najbardziej nasłoneczniona część Chorwacji to wyspy zewnętrzne, do których należy Hvar, Vis i Korcula. Tutaj rejestruje się nawet 2700 godzin słonecznych w ciągu roku.

Krótka charakterystyka pogody panującej w Chorwacji na przykładzie Splitu:

  • Średnia prędkość wiatru: 2-4 Bft.
  • Sezon główny: maj - październik
  • Miesiąc o najwyższej średniej temperaturze: sierpień - 29,8 °C
  • Miesiąc o najniższej średniej temperaturze: styczeń -  15,4 °C
  • Miesiąc o największych opadach: grudzień - 113 mm
  • Miesiąc o najmniejszych średnich opadach: lipiec - 28 mm
  • Miesiące z największą liczbą godzin słonecznych: lipiec, sierpień - 13 godzin dziennie
  • Miesiące o najmniejszym nasłonecznieniu: grudzień - 5 godzin dziennie

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji i jakie jachty są tam dostępne?

Średnia cena czarteru jacht w Chorwacji za tydzień wynosi 1990 euro i jest najniższa wśród europejskich krajów śródziemnomorskich. Ceny za czarter jachtu w Chorwacji różnią się do 40% w sezonie wysokim i niskim. Poza tym, w sezonie można trafić na wiele bardzo dobrych ofert jachtów czarterowych, jeśli nie jesteśmy zobligowani konkretnym terminem rejsu i możemy sobie pozwolić na planowanie spontaniczne.

W Chorwacji znajdziecie najbogatszą ofertę czarteru jachtów na całym świecie. Różnorodne dostępne opcje obejmują: jachty żaglowe, katamarany a także jachty motorowe oraz jachty ze skipperem (kapitanem), z kompletną załogą. Można także wypożyczyć łódź na wycieczkę jednodniową, łódź rybacką a także pływać we flotylli. I wreszcie można wynająć luksusowy jacht z pełną załogą, wyżywieniem i napojami, spędzając na nim beztroski urlop.

W drodze na Hvar

 Jakie jeszcze inne atrakcje oferuje Chorwacja oprócz czarterów jachtów morskich?

Jeśli chcecie zwiedzić Chorwację, warto zacząć od stolicy - Zagrzebia. Dalej, oczywiście, warto odwiedzić wiele innych imponujących zabytkowych miast. Do najciekawszych należą zabytkowe centra Sibenika, Zadaru i Trogiru. Warto pojechać na południe do Dubrownika by zwiedzić słynne fortyfikacje i wjechać kolejką linową na wzgórze nad miastem, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Niezwykle piękny jest Split z pałacem rzymskiego  cesarza Dioklecjana i piękną starówką. A jeśli lubicie zabytkowe miejsca, koniecznie trzeba zwiedzić starożytny amfiteatr w Puli zbudowany przez cesarz Augusta. Obiekt zbudowano w II roku naszej ery dla około 23 000 osób.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest największym parkiem narodowym w Chorwacji. Najbardziej spektakularnym parkiem narodowym ze względu na setki wodospadów jest Krka. Oglądanie muru o szerokości 200 400 m nad wodą, spływającej po 17 stopniach, jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących doświadczeń w całym kraju.

Możliwości uprawiania innych sportów wodnych są w Chorwacji wprost nieograniczone. Warto wybrać się na spływy kajakowe, narty wodne lub wakeboarding, nurkowanie, łowienie ryb i wiele innych.

Dużą atrakcją Hvaru jest nocne życie. Wielu celebrytów odwiedza tamtejsze kluby i dyskoteki. Z kolei wyspa Pag - zwłaszcza plaża Zrce - zdobyła sławę jako chorwacka Ibiza. Jest tam wiele świetnych klubów z basenami, rollercoasterami i innymi atrakcjami.

Kornaty
Park Narodowy Kornaty

Jakie są możliwości wypożyczenia lub wyczarterowania jachtu żaglowego lub łodzi motorowej w Chorwacji?

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji, potrzebujesz licencję skippera (patent żeglarski). Dodatkowo potrzebna jest licencja radiowa (UKF). Alternatywą jest wynajęcie jachtu z kapitałem. 

Z chęcią pomożemy wybrać Wam odpowiedni dla waszych potrzeb jacht, spośród ponad 1000 jachtów czarterowych dostępnych w Chorwacji. Na naszej stronie internetowej znajdziecie jachty z ponad 40 firm czarterowych. Aby wyszukać odpowiedni jacht możecie także skorzystać YachtFindera, porównując najlepsze oferty i porównać ceny, przeglądając ponad 200 opinii klientów.

Z tych własnie powodów czarter jachtów w Chorwacji jest tak bardzo popularny. Mamy nadzieję, że teraz znasz kilka ważnych faktów, o których warto pamiętać podczas rejsów żeglarskich w tym cudownym kraju. Zorganizuj wspaniały rejs!

wtorek, 25 październik 2016 15:25

10 wskazówek jaki wyczarterować jacht?

Napisane przez

1.  Wybierając jacht, weź pod uwagę potrzeby członków załogi.

Nie każdy jacht będzie odpowiedni dla każdej załogi. Spróbuj oszacować potrzeby załogi ze względu na  przestrzeń i komfort. Załoga złożona z młodzieży i studentów będzie z przyjemnością żeglować w 8 osób na 32 stopowym, 3 kabinowym jachcie zakładając, że dwie osoby będą spały w mesie, a skipper w kokpicie. Jeśli zamierzasz płynąć z załogą złożoną z par, na pewno każda z nich będzie chciała być zakwaterowana w kabinie z podwójną, szeroką koją. Dlatego lepiej unikać umieszczania par w kabinach z kojami piętrowymi. Aby mieć pewność, że nie przydarzy się taka sytuacja, przed zrobieniem rezerwacji, należy upewnić się jaki jest układ koi na dostępnych jachtach. Często potrzebna jest także druga łazienka, ponieważ pojedyncza toaleta dla sześć lub osiem osób może okazać się niewystarczająca. Większość komfort można osiągnąć czarterując katamaran z czterema podwójnymi kabinami z osobnymi łazienkami przy każdej kabinie. Na takim katamaranie, sześć osób plus skipper będzie miało bardzo dużo miejsca dla siebie. Na katamaran warto się tez zdecydować, jeśli załoga chce mieć więcej miejsca w mesie oraz na pokładzie do opalania. Inną zaletą jest to, że katamaran nie kołysze się tak bardzo jak jacht jednokadłubowy. Osoby, które cierpią na chorobę morską, szybko docenią stabilność katamaranu. Jeśli macie ambitną załogę o ambicjach regatowych i chcecie robić w rejsie długie przeloty ostro halsując na wiatr, katamaran nie jest dobrym wyborem. Jacht jednokadłubowy znacznie lepiej pozwoli wyżyć się żeglarsko członkom załogi.

 

2. Nie poluj najniższą cenę! Ustal realny budżet i w jego ramach znajdź najlepszą ofertę

Szukając jachtu w internecie, łatwo można znaleźć bardzo zróżnicowaną cenowo ofertę. Przy dużej dozie szczęścia można nieźle trafić, ale doświadczenie pokazuje, że im niższa cena, tym większe prawdopodobieństwo, że coś może być z jachtem nie tak. Zamiast wyszukiwać jacht po najtańszej cenie lepiej ustalić odpowiednią kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na czarterowany jacht i dla takiego budżet szukać jachtu o odpowiedniej wielkości, pozytywnych opiniach klientów i posiadającego odpowiednie certyfikaty jakości. Podana do wiadomości nazwa jachtu i szczegółowy wykaz wyposażenia wzmacnia zaufanie do takiej oferty. Profesjonalnie utrzymane jachty, z dobrych firm czarterowych, często mają opublikowany terminarz rezerwacji. Zarezerwowane terminy - przed i po naszym - pozwalają upewnić się, że jacht rzeczywiście pływa w czarter. Świetne cenowo okazje można trafić w czarterach w jedną stronę (one-way) - przejmując jacht w jednym a zdając w drugim porcie. Takie okazje zdarzają się, po zarezerwowaniu przez kogoś jachtu na czarter w jedną stronę, albo wtedy, gdy jacht zmienia swój port macierzysty sezonowo. Dobre ceny czarterów zdarzają się także w okresie pomiędzy Wielkanocą a Bożym Ciałem, ponieważ wtedy stan rezerwacji jachtów nie jest zwykle pełen. Jeśli jacht, którego poszukujesz, przekracza twoje możliwości budżetowe, warto po prostu rozważyć czarter w innym miejscu. Generalnie najwyższe ceny czarteru jachtów są w zachodniej części Morza Śródziemnego (Włochy, Baleary, Lazurowe Wybrzeże). Takie same jachty w Holandii lub na Bałtyku bywają tańsze. Ceny za tydzień czarteru w Chorwacji, Grecji i Turcji można uznać za umiarkowane.

 

3. Najlepsze jachty są rezerwowane najwcześniej - nie warto czekać do końca na Last Minute

Jeśli jesteś w stanie, z wystarczającym wyprzedzeniem czasowym, zaplanować swój rejs, to jesteś w szczęśliwym położeniu. Im wcześniej to zrobisz, tym więcej masz jachtów do wyboru. Ale pamiętaj: najlepsze jachty, które miały najwięcej zadowolonych klientów, zostaną zarezerwowane na następny sezon najwcześniej. Oczywiście również jachty nowe, nie starsze niż dwa lata, szybko znajdują swoich klientów. Podobnie jest z jachtami najszybciej żeglującymi i doskonale wyposażonymi – te są rezerwowane najszybciej. Dlatego postaraj się jak najszybciej zorganizować swoją załogę, zebrać pieniądze na zaliczkę i zrobić rezerwację, korzystając z rabatu za wczesną rezerwację. Rozsądni żeglarze czarterują jacht z wyprzedzeniem co najmniej pół rocznym lub nawet większym, aby mieć pewność, że uzyskają dokładnie to, na czym im zależy. Firmy czarterowe oferują bardzo przyzwoite zniżki za wczesne rezerwacje.

 

4. Jeśli masz ograniczony budżet, szukaj jachtów starszych z dobrymi  ocenami klientów

Dobra strategia czarteru jachtu niskobudżetowego polega na poszukiwaniu starszych jednostek, które są dobrze utrzymane. Znamy jachty czarterowe eksploatowane na rynku od 20 lat, przez ponad 15 tygodni w roku, które nadal satysfakcjonują swoich klientów. Oczywiście "klasyczne jachty czarterowe" nie wyglądają tak świetnie i nie są tak błyszczące jak nowe. Mają trochę zadrapań tu i ówdzie, nie mają tak przestronnych kabin jak te zupełnie nowe. Ale starsze jachty, również doskonale żeglują i mają dużą dzielność morską. Co prawda, czasami brakuje im niektórych nowoczesnych gadżetów, które nie są konieczne do spędzenia udanych wakacji pod żaglami. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z rekomendacji znajomych, poszukaj w naszej ofercie starsze jachty, ale te, które mają co najmniej sześć dobrych lub bardzo dobrych opinii za ostatni sezon. Przeczytaj także uwagi klientów. Uwagi takie, jak: "Jacht spełniła wszystkie nasze oczekiwania i na pewno wrócę tu w przyszłym roku" mówią więcej o stanie jachtu niż lakoniczna ocena "dobry" lub nawet "bardzo dobry".

 

5. Jeśli chcesz mieć spokojny rejs, zatrudnij po prostu lokalnego skippera

Pływanie na funkcji kapitana wiąże się z odpowiedzialnością za jacht i załogę. Poza tym, to ty będziesz tą osobą, do której każdy będzie kierował pytania o trasę rejsu, kotwicowiska, warunki pogodowe, itp. Jest prawdziwa i odpowiedzialna praca, która może odebrać ci poczucie prawdziwych wakacji. Nawet jeśli organizujesz rejs czarterowy – spróbuj powierzyć komuś innemu obowiązki kapitana. Fajny pomysł, co? W każdym regionie jest wiele doświadczonych żeglarzy, pracujących jako skipperzy jachtów czarterowych, zarówno profesjonalnie – na pełen etat, jak i tylko w miesiącach letnich. Upewnij się, że wynajmujesz lokalnego skippera i miej pewność, że zna on wszystkie najciekawsze miejsca w regionie lepiej niż ktokolwiek inny. Skipperzy tacy mówią w lokalnym języku i mają sieć osobistych znajomości, która pomoże zarezerwować najlepsze stoliki w restauracji i uzyskać niższą cenę na wycieczkę po wyspie lub na wiele innych dodatkowych usług.

 

6. Jacht najlepiej znają te osoby, które ostatnio na nim pływały. Przeczytaj ich opinie

Można czytać czasopisma żeglarskie, testy jachtów publikowane przez ekspertów i sprawdzać wpisy na blogach żeglarskich. Jednak najłatwiej jest uzyskać wiarygodne informacje na temat konkretnego jachtu, czytając najnowsze opinie klientów. Stan jachtu i jakość usług w bazie mogą się znacznie zmienić nawet w ciągu jednego sezonu. Mogą np. nastąpić zmiany w personelu bazy, harmonogramie konserwacji lub po prostu może wystąpić problem z dostawą części, które mają zauważalny wpływ na wygląd i stan jachtu. Wiele informacji dostarczają oceny stanu konkretnych elementów jachtu, jego czystości, żagli, silnika, kotwicy, itp. Komentarze uzupełnione są oceną zadowolenia klienta, który pływał na danym jachcie. Im świeższa jest ocena, tym bardziej jest prawdopodobne, że można spodziewać się takich samych warunków podczas naszego czarteru. Poza tym: rozsądni operatorzy jachtów czarterowych, zbierają jak najwięcej opinii klientów, aby skompletować pełen dziennik sezonu czarterowego. Uznają to nie tylko za dodatkową pracę, ale jako cenny wkład do marketingu ich floty i wewnętrznej kontroli jakości. Oznacza to, że firma przykłada znaczenie do zadowolenia klienta i dba o ich opinie. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na jachty, które mają wiele świeżych opinii klientów.

 

7. Polegaj tylko na certyfikatach jakości, które są regularnie kontrolowane ze względu na wymagane kryteria

Na wielu stronach internetowych oferujących czartery jachtów, można przeczytać w dziale "O nas", że dana firma ma wieloletnie doświadczenie i oferuje najlepszą z możliwych jakość usług. Niestety, często czarterujący nie czyta, co właściwie ta firma robi, aby zagwarantować swoim klientom obiecany wysoki poziom jakości usług. Niektóre firmy wręcz, promują swoje usługi za pomocą dobrze znanych symboli jakości, takich jak: gwiazdki, medale, korony, kotwice lub coś podobnego. Niezależnie od tego, jak te ikony wyglądają, ważne jest, czy za obietnicą "jakości" znajduje się lista referencyjna z kryteriami jakości. Kryteria jakości powinny być wyraźnie oznajmiane i nie powinny być ukryte. Jeżeli firma czarterowa zobowiązała się do przestrzegania pewnych kryteriów jakości, to każdy klient, po przybyciu do bazy czarterowej i na jachcie, powinien mieć możliwość samodzielnego sprawdzenia czy są one respektowane.

 

8.Im bardziej doświadczona załoga, tym mniejsze znaczenie ma pełne wyposażenie jachtu

Grill gazowy, klimatyzacja, radar, elektryczne kabestany, przetwornica, generator, rolowany grot, hydrauliczna platforma kąpielowa, ster strumieniowy...  Te specjalne elementy wyposażenia sprawiają, że jacht wydaje się bardzo atrakcyjny, ponieważ obiecuje komfort i dodatkową wartość zawartą w cenie czarteru. Niektóre z tych dodatkowych urządzeń mają sens, gdyż umożliwiają bezpieczne manewry lub ułatwiają stawianie ogromnego, pełnolistwowego grota. Jeśli jednak jesteś w tym szczęśliwym położeniu, że masz doświadczoną załogę, z którą pływałeś już wiele rejsów, to dodana wartość specjalnego wyposażenia nie jest już tak wysoka. Każdy z załogantów zna przecież swoją funkcję na jachcie i jest w stanie wykonać swoją pracę, bez dodatkowych ułatwień. Dobrze zorganizowana i przygotowana załoga wykonuje skomplikowane manewry w porcie płynnie, nawet bez systemu sail-drive i bez pomocy steru strumieniowego. Mniej skomplikowany sprzęt techniczny oznacza mniej źródeł potencjalnych usterek i mniej kłopotów. Warto to rozważyć przy wyborze jachtu. Im bardziej doświadczonych żeglarzy masz na pokładzie, tym mniej ważne są specjalne elementy wyposażenia. Czasami mniej znaczy więcej.

 

9. Jeśli jesteś leniwy lub niedoświadczony wybierz roll-grota

Po co utrudniać sobie życie na jachcie? Nie zależy ci, ani twojej załodze, na biciu rekordów prędkości w przelotach pomiędzy portami? Będziesz żeglować z rodziną? Spędzasz więcej czasu na kotwicy, opalając się na słońcu niż halsując pod wiatr 40 i więcej mil dziennie? Nie przejmuj się zatem osiągami jachtu i wyczarteruj jacht z rollerem grota. Może to wpłynąć również na bezpieczeństwo, ponieważ będziesz mógł łatwiej zrefować grota z kokpitu, bez wysyłania kogoś na pokład, z którego mógłby spaść za burtę na dużej fali.

 

10. Jeśli nadal masz wątpliwości, zadzwoń do nas pod numer telefonu + 48 605 43 00 46

Niektóre kwestie dotyczące wyboru jachtu lepiej omówić osobiście. To może być wręcz konieczne, w przypadku chęci dopytania się o szczegóły u menedżera firmy czarterowej. W takich przypadkach prosimy o kontakt z nami bezpośredni pod telefonem + 48 605 43 00 46 lub wysłanie e-maila na adres info(małpa)active.poznan.pl

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl