Czarter jachtów: Grecja, Chorwacja | rejsy żeglarskie | active-sails.pl
niedziela, 15 październik 2017 20:21

Czartery jachtów we Włoszech

Napisane przez

   Piękno Włoch jest legendarne, a jedno miasto jest atrakcyjniejsze od drugiego. Kraj posiada bogatą kulturę i historię, wspaniałą kuchnię i słynny styl życia. Żeglarzom czarterującym jachty Włochy oferują rozległe i różnorodne akweny żeglarskie oraz urokliwe porty. To wszystko wraz z pięknymi krajobrazami, oszałamiającą przyrodą i włoskim "dolce vita" sprawia, że jest to świetny region na żeglarskie wakacje.

Co sprawia, czarter jachtów we Włoszech jest tak popularny?

  Półwysep Apeniński i włoskie wyspy na Morzu Tyrreńskim położone są w centrum Morza Śródziemnego. Czarter jachtów we Włoszech jest świetną okazją do poznania wspaniałej włoskiej kultury i wielu pięknych miast. We Włoszech jest 51 obiektów wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – znacznie więcej niż w innych krajach na świecie. Poza tym wielką atrakcją są fantastyczne potrawy kulinarne i wspaniałe zakupy.

 Linia brzegowa, a zwłaszcza Riwiera Włoska na zachodzie, oferuje wiele plaż i zatok idealnie nadających się do stawania na kotwicy. Wyspy włoskie położone są głównie na zachód od Półwyspu Apenińskiego i każda z nich posiada indywidualny charakter. Korzystny klimat i brak pływów zapewniają dobre warunki do żeglugi na różnorodnych trasach rejsów. Włochy mają długą tradycję budowania łodzi i żeglowania, stąd żeglarze mogą korzystać z dużej liczby portów. Infrastruktura żeglarska w północnych regionach czarteru jachtów i na południe aż do Rzymu jest bardzo dobra.

 Głównymi lotniskami są Wenecja, Genua, Piza, Rzym, Neapol, Olbia, Alghero, Cagliari, Reggio Calabria, Palermo, Trapani i Katania.

Kilka istotnych informacji dotyczących czarteru jachtów we Włoszech

Położenie: Środkowe Morze Śródziemne

Całkowita długość linii brzegowej: 7 600 km

Stolica: Rzym

Podstawowe regiony czarteru jachtów: Genua, La Spezia, Piombino, Follonica, Castiglione della Pescaia, Salerno, Sorrento, Tropea, Reggio Calabria. Sardynia: Cagliari, Carloforte, Olbia, Alghero. Sycylia: Trapani, Palermo, Portarosa.

Ludność: ok. 60 675 000

Klimat: łagodny, śródziemnomorski

Kod telefoniczny: +39

Sezon czarterowy: maj - październik

Gdzie najlepiej wyczarterować jacht we Włoszech?

Główne regiony czarterowe dla żeglarstwa we Włoszech koncentrują się na zachodnim wybrzeżu kontynentu, tj. W Ligurii, Toskanii, Elbie, Zatoce Neapolitańskiej, Capri, Sardynii i Sycylii. Wybrzeże Adriatyku po wschodniej stronie nie jest tak atrakcyjne dla żeglarstwa. Możliwymi bazami czarterowymi są Polignano Mare w pobliżu Bari, obszar wokół Parku Narodowego Gargano i Zatoki Weneckiej, gdzie można dopłynąć bezpośrednio do słynnego Starego Miasta i wspaniałych zabytków.

  W stolicy Ligurii - Genui warto zwiedzić Porto Antico, które znajduje się największe akwarium w Europie i wiele innych zabytków. Stamtąd jest tylko kilka minut spacerem do Starego Miasta. Po około 14 Mm dopływa się do przepięknego portu Portofino w osłoniętej zatoce. Stąd jest około 30 Mm do La Spezii, po drodze mijając jedno z najbardziej osobliwych destynacji turystycznych we Włoszech – grupę pięciu malowniczych i kolorowych miast nadmorskich, położonych w parku narodowym o nazwie Cinque Terre. La Spezia stanowi część parku narodowego i jest drugim, co do wielkości miastem Ligurii. Jest dogodnie położone w głębokiej zatoce otoczonej wysokimi wzgórzami.

 Nieco dalej na południe leży archipelag toskański złożony z wysp Gorgona, Capraia, Pianosa, Montechristo, Giglio, Gianutri i największej i najbardziej znanej - Elby. Na kontynencie znajdują się bardzo dobre bazy jachtów czarterowych, dzięki którym można zwiedzić te wyspy, a może nawet Korsykę. Są to Viareggio, Piombino, Follonica i Castiglione della Pescaia / Punta Ala. Na Elbie głównym miastem i portem jest Portoferraio, położone na północnym wybrzeżu - warte odwiedzenia. Wyspa posiada piękne duże zatoczki i świetne kotwicowiska. Na południowym krańcu Toskanii leży Puerto San Stefano - nadmorskie miasto położone na półwyspie z przystań jachtową i masywną twierdzą.

Puerto San Stefano
Puerto San Stefano

 Na Sardynii jest mnóstwo wspaniałych zatok i portów takich jak Costa Smeralda i Porto Cervo oraz dziewiczych obszarów, takich jak słynny archipelag Maddalena. Jest też dużo kameralnych portów, takich jak Cagliari, Cannigione, La Maddalena, Olbia, Palau i Portisco. Można rozkoszować się oszałamiającym i urozmaiconym krajobrazem, różowymi plażami (Spiaggia Rosa) czy zatoką w kształcie fiordu (Cannigione).

 Zatoka Neapolitańska, jej wyspy, wybrzeże Amalfi i archipelag Wysp Pontyjskich oferują kolejne świetne opcje dla rejsów wyczarterowanymi jachtami. Wybrzeże Amalfi leży pomiędzy bazami czarterowymi Sorrento i Salerno. Obejmuje ono 50 km linii brzegowej urozmaiconej bardzo malowniczymi miastami, rozłożonymi na stromych, skalistych klifach. Miasta Amalfi i Positano to tylko dwa przykładowe.

 Z kontynentu można udać się na wyspy w Zatoce Neapolitańskiej. Ekskluzywna Capri to miejsce, w którym spotyka się międzynarodowa śmietanka towarzyska. Główne miasto, port z butikami najwyższej klasy i pierwszorzędne restauracje położone są na północy. Wyspa jednak bardzo zatłoczona i droga. Dobre kotwicowiska znajdziecie od strony południowej w Marina Piccola. Na Capri nie ma piaszczystych plaż, jej wybrzeże jest raczej skaliste i malownicze. Woda jest głęboka, więc nie ma zbyt wielu bezpiecznych kotwicowisk.

Dalej rozciąga się ciekawa i kolorowa Procida z wieloma pięknymi zatokami i plażami oraz naturalnym rezerwatem Wyspy Vivara, którą łączy z Procidą most. Możesz popłynąć na popularną Ischie, która jest największą wyspą w Zatoce Neapolitańskiej. Jest to wyniosły wulkan o pięknym krajobrazie, gorących źródłach termalnych, wielkich zatokach i zacisznych plażach. Trzy główne porty to: Ischia, Casamicciola i Forio. Południe wyspy jest bardziej ekologiczne i wilgotne z pięknym wybrzeżem, zaś północ jest bardziej zaludniona.

Dalej warto popłynąć na Wyspy Pontyjskie. Od Ischii do niezamieszkanego i dziewiczego Santo Stefano jest około 22 Mm. Tam można zakotwiczyć po północnej stronie wyspy. Warto odwiedzić sąsiednią wyspę Ventotene, a następnie przepłynąć kolejne 22 Mm do północno-zachodnich Wysp Pontyjskich - Gavi, Palmarola, Zannone i uroczej Ponę z wieloma jaskiniami i grotami. Tam można znaleźć bezpieczne kotwicowiska i ciekawą, urozmaiconą linię brzegową.

Bardzo popularnym miejscem czarteru jachtów jest Sycylia. Do głównych baza jachtów czarterowych należy Marsala i Portorosa na północy, skąd można zwiedzić Wyspy Liparyjskie - Lipari, Stromboli, Vulcano, Alicudi, Filicudi, Panareę i Salinę. Inne bazy czarterów jachtów we Włoszech na Sycylii to Mesyna, Taormina, Katania i Syrakuzy na wschodnim wybrzeżu. Reggio Calabria na kontynencie jest również bardzo dobrym punktem wyjściowym do żeglugi po Sycylii.

sardynia
Sardynia

Jakie panują warunki pogodowe podczas rejsów na jachtach czarterowych we Włoszech?

W wodach włoskich nie ma żadnych istotnych pływów. Latem wiatr przeważnie wieje z północnego-zachodu. Popołudniowe bryzy morskie zazwyczaj łagodzą upał. Długie, suche i gorące lato sprawia, że pogoda jest tu doskonała.

Krótkie podsumowanie warunków pogodowych podczas czarteru jachtów żaglowych we Włoszech na przykładzie Neapolu:

Miesiące o najwyższej średniej temperaturze: lipiec / sierpień, 30°

Miesiące z najniższą średnią temperaturą: grudzień / sierpień, Styczeń / Luty, 13°

Przeważająca siła  wiatru: 3-5 Bft

 Miesiąc z największym średnim opadem: listopad, 140 mm.

Miesiące z najmniejszym średnim opadem: czerwiec / lipiec / sierpień - 30 mm

Miesiące z najwyższym słońcem: lipiec / sierpień, 10 godzin dziennie

Miesiąc z najmniejszą ilością słońca: Grudzień, 3 godziny na dobę.

Miesiące z najwyższą średnią temperaturą morza: lipiec / sierpień, 26 °

Miesiące z najniższą średnią temperaturą morza: luty / marzec, 14 °.

Ile kosztuje czarter jachtu we Włoszech i jakie typy czarterów jachtów są tam dostępne?

Średnia cena czarteru jachtów we Włoszech wynosi około 3 100 EUR / tydzień, ale można wynająć mniejszy, 10 metrowej długości jacht, na przykład od około 1600 EUR. Cena zależy od wielkości, modelu i wyposażenia jachtu czarterowego. We Włoszech często wynajmuje się też RIB-y (sztywne nadmuchiwane pontony) w celu popłynięcia w krótki rejs. Na tygodniowe lub dłuższe wakacje pod żaglami można wybrać czarter bez skippera lub ze skipperem i wybrać jacht żaglowy lub łódź motorową a nawet katamaran. We Włoszech dostępne są także jachty luksusowe, zazwyczaj z pełną załogą, która zaspakaja pełen wachlarz indywidualnych potrzeb. Pływanie we flotylli są kolejnym, popularnym sposobem żeglowania po wodach Włoch. A czartery jednodniowe mogą być atrakcyjnym sposobem na spróbowanie, czy lubisz spędzać czas na pokładzie jachtu.

Cefalu - Sycylia
Cefalu na Sycylii

Jakie są inne atrakcje są we Włoszech poza czarterem jachtu żaglowego?

Nie wolno przegapić okazji na zwiedzanie Rzymu i jego niesamowitych zabytków antycznych, takich jak Forum, Koloseum i Panteon. Innymi niezwykle imponującymi atrakcjami turystycznymi w Wiecznym Mieście są Watykan i kościół św. Piotra. Warto usiąść na Schodach Hiszpańskich, podziwiać Fontannę di Trevi i podziwiać tłumy turystów ciągnące wokół pięknej Piazza Navona oraz w strefie dla pieszych wypełnionej niekończącymi się sklepami, butikami, kawiarniami i restauracjami. To miasto oferuje tak wiele, że po prostu będziecie chcieli wrócić to ponownie.

Toskania to po prostu idealny region do zwiedzania. Florencja nie ma sobie równych w świecie, jeśli chodzi o renesansową sztukę i architekturę. Znajduje się tam posąg Dawida, wielkie muzeum Uffizi, Ponte Vecchio, Duomo i wiele, wiele innych. Kolejną fantastycznym miastem jest Piza z krzywą wieżą. Równie piękne i warte odwiedzenia są Siena, San Gimignano i Lucca.

Jeśli masz wolny dzień przed lub po rejsie, warto skręcić trochę dalej do Bolonii z pięknym starym miastem, które pięknie wygląda z wieży kościoła. Mieści się tutaj najstarsza uczelnia akademicka na świecie, która powstała w 1088 r.

Cinque Terre
Cinque Terre

Zwiedźcie koniecznie Cinque Terre - pięć wspaniałych wiosek leżących na stromych wzgórzach, nad morzem otoczonym piękną przyrodą. Manarola, na przykład, jest niezwykle pięknym i barwnym miastem.

W czasie pomiędzy czarterami warto zwiedzić Pompeje leżące niedaleko Neapolu. Zostały one zniszczone przez Wezuwiusza w 79 roku p.n.e., a obecnie stanową jakby "miasto zatrzymane w czasie". Odwiedźcie miasto Amalfi z katedrą, starą stocznią i młynem papierniczym.

Rzućcie kotwicę w Capri i zwiedźcie Błękitną Grotę (Blue Grotto) - jaskinię wypełnioną niebieskim światłem dobiegającym spod wody. Pojedźcie także do zamku Castello d`Ischia, położonego w Aragonii a zbudowanego w 1438 roku i pierwotnie pochodzącego z 475 p.n.e.

W trakcie rejsu jachtem czarterowym wokół Wysp Liparyjskich lub wschodniej Sycylii warto zobaczyć z bliska aktywne wulkany - Stromboli i Etnę. Wreszcie, odpoczywając od żeglowania, pojechać w głąb lądu by nacieszyć się zapierającym dech w piersiach krajobrazem w jednym z parków na Sardynii, takich jak Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu.

Jakie są możliwości wypożyczenia jachtu żaglowego lub motorowodnego we Włoszech?

 Jeśli wynajmujesz jacht we Włoszech, potrzebujesz patent skippera lub certyfikat potwierdzający wystarczające doświadczenie żeglarskie. Istnieje bardzo dużo profesjonalnych firm oferujących jachty czarterowe we Włoszech. Na naszej stronie możesz przejrzeć ponad 500 opinii klientów i skorzystać z YachtFindera, aby porównać najlepsze oferty. Nie wahaj się skontaktować z nami, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat dostępnych jachtów czarterowych.

niedziela, 08 październik 2017 20:19

Czarter jachtów w Hiszpanii

Napisane przez

   Znakomita zarówno dla początkujących jak i doświadczonych żeglarzy, Hiszpania jest idealną destynacją na czarter jachtów. Choć w części kontynentalnej Hiszpanii są także interesujące regiony dla żeglarstwa, to prawdziwy raj znaleźć można na archipelagach położonych na Morzu Śródziemnym, takich jak Baleary lub na Atlantyku - Wyspy Kanaryjskie. To one są prawdziwymi magnesami przyciągającymi żeglarzy.

Informacje ogólne

   Hiszpania jawi się, jako mieszanka wzgórz pokrytych rzadką roślinnością i piękna granatowych wód basenu Morza Śródziemnego, które przeistaczają się w pobliżu brzegu w lazur. Dlatego większość przemysłu turystycznego koncentruje się wzdłuż linii brzegowej: czy to w miastach takich jak Barcelona czy Valencia czy na rozległych obszarach, takich jak Costa del Sol.

   Hiszpania to kraj z turystycznego punktu widzenia bardzo rozwinięty. Posiada świetnym klimat wydłużający sezon turystyczny do października wtedy, gdy sezon żeglarski kończy się w już na innych akwenach.  Hiszpania posiada też fascynującą kulturę. Zachowało się bogate dziedzictwo Maurów, które nadal można zobaczyć w wielu miejscach w kraju: pod postacią zarówno architektury jak i gastronomii.

   Baleary to autentyczne serce czarterów jachtów w Hiszpanii. Wyspy Majorka, Minorka, Ibiza i mniejsza Formentera przyciągają coraz większą liczbę turystów, z których wielu zdecydowało się na stały pobyt. Nic dziwnego stąd, że na Majorce w nadmorskich miastach istnieją duże społeczności niemieckie i brytyjskie, które rozwinęły się z sennych wiosek rybackich.

   Podobnie Wyspy Kanaryjskie są również ważnym miejscem czarteru jachtów, gdyż niezbyt odległe położenie na zachód od kontynentu afrykańskiego czyni je świetnym punktem wyjścia dla wielu przelotów przez Atlantyk.

   Po zwiedzaniu pięknych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego wyczarterowanym tam jachtem, warto skosztować lokalnej kuchni, która jest mieszanką przepisów europejskich i afrykańskich, sięgającą korzeniami okupacji Maurów. Z pewnością nie wyjdziecie z restauracji bez spróbowania świetnej paelli sporządzonej ze świeżych owoców morza lub niekończonej liczby różnorodnych przekąsek, tapas i lokalnych kanapek. Do tego serwowane są świetne lokalne wina lub wszechobecna "cerveza", czyli piwo.

 

Baleary - Hiszpania
Baleary

Przepisy prawne

   Baleary to zdecydowanie najlepsze miejsce, w którym warto rozpocząć przygodę z czarterem jachtów w Hiszpanii. Majorka (Mallorca) cieszy się szczególnie rosnącą sławą ze względu na swój łagodny klimat, infrastrukturę i naturalny potencjał.

   Osobom, które rozważają wakacje żeglarskie w Hiszpanii, przypominamy o kilku kwestiach prawnych. W Hiszpanii każdy, kto chce prowadzić jacht z silnikiem o mocy ponad 10 kilowatów, potrzebuje patent żeglarski.

   Osoby pływające własnymi jachtami muszą posiadać polisę ubezpieczeniową. W przypadku czarterów jachtów, polisa ubezpieczeniowa jest wykupywana przez firmę oferująca czarter.

wtorek, 16 maj 2017 21:07

Czartery jachtów w Grecji

Napisane przez

Istnieje bardzo wiele powodów, dla których warto popłynąć na rejs żeglarski w Grecji. Są to: wyjątkowy krajobraz, tysiące pięknych wysp, autentyczni ludzie i kultura - to tylko niektóre z nich. Ceny czarteru jachtów na greckich wyspach są bardzo konkurencyjne. W dalszej części napiszemy nieco więcej o czarterze jachtów w tej wspaniałej części świata.

Jakie są zalety czarteru jachtu w Grecji?

Grecja ma najdłuższe wybrzeże wśród krajów Morza Śródziemnego o długości 13 676 km. Na rejs w Grecji łatwo jest dotrzeć, ponieważ na wielu wyspach znajdują się międzynarodowe porty lotnicze. Samolotem można dolecieć na Peloponez, Kretę, Korfu, Kefalonię, Kos, Lemnos, Lesbos, Rodos, Samos, Zakynthos, Prewezę i Kalamatę. Na wiele innych wysp można dolecieć za pośrednictwem lotów krajowych. 80% wszystkich żeglarzy czarterujących jachty leci do Aten i wynajmuje jacht z Mariny Aliimos Kalamaki, Lavrion lub Pirausu. Bezpośrednie loty do Aten dostępne są z Warszawy i Modlina, zaś na Korfu z Poznania i Lublina.

Niezwykle czysta woda, bezpieczne porty i kotwicowiska i dogodne trasy rejsów sprawiają, że Czartery jachtów w Grecji są bardzo popularne. Co więcej, Grecy są niezwykle przyjaźni i gościnni, porty i tawerny bardzo autentyczne i urocze, a kuchnia prosta, lekka i różnorodna. Dużą atrakcją wysp greckich jest geologia. Wiele wysp ma pochodzenie wulkaniczne, co sprawia, że krajobraz zachwyca swoim pięknem. Do dziś na wielu wyspach są aktywne wulkany, które można zwiedzić - na przykład na wyspie Nisiros. Charakterystyczny krajobraz wysp uzupełniają białe domostwa z radosnymi, niebieskimi okiennicami widocznymi z daleka. Choć morze w Grecji jest bardzo ubogie w składniki odżywcze, to jest ono bardzo bogate w ryby, żółwie morskie a także delfiny.

Niezwykła w Grecji jest autentyczna atmosfera wielkiej liczby uroczych, małych wysepek i portów. Wielką atrakcją są też oczywiście zabytki. Oznacza to, że można w łatwy sposób połączyć żeglowanie jachtem czarterowym z ze zwiedzaniem niesamowitych, starożytnych miast i świątyń.

I co najważniejsze: ceny jachtów czarterowych w Grecji są bardzo konkurencyjne, warto więc rozważyć wynajęcie jachtu i popłynięcie w rejs po wyspach greckich.

Jakie są regiony żeglugi jachtów czarterowych w Grecji?

Grecka Organizacja Turystyczna podaje liczbę 6 000 greckich wysp, z których 227 jest zamieszkałych. Obejmują one około 17% powierzchni całego kraju. Większość z nich leży na Morzu Egejskim, reszta na Morzu Jońskim. Do najważniejszych archipelagów należą: Wyspy Jońskie, Sporady, Cyklady, Dodekanez i Wyspy Egejskie. Te regiony mogą być celem klasycznego tygodniowego rejsu jachtem czarterowym w Grecji. Można też spróbować czegoś bardziej wyjątkowego, mniej uczęszczanego, np. popłynąć na półwysep Chalkidiki na południe od Salonik. Tutaj można popływać w całkowitym spokoju, kontemplując dziewicze, naturalne piękno tego miejsca.

Na wszystkich większych greckich wyspach znajdują się porty i mariny o różnej wielkości i zróżnicowanym standardzie. Najczęściej odwiedzane bazy jachtów czarterowych to w Atenach Kalamaki i Lavrion, oraz Lefkas, Kos i Korfu.

Dzwonnica na wyspie w Zatoce Argolidzkiej
Dzwonnica na Wyspie Hydra

Jaki w Grecji wieje wiatr?

Główny sezon czarterowy w Grecji trwa od maja do końca października. Od czerwca do września wije "Meltemi" - silna północna bryza - głównie na środkowym wschodzie Morza Egejskiego. Lato jest gorące i suche, a temperatury w lipcu często przekraczają 30° C. Lipiec i sierpień to najgorętsze miesiące, kiedy nawet w nocy temperatura rzadko spada poniżej 20° C. Wtedy wiatr Meltemi jest najsilniejszy i czasami może osiągać siłę sztormu. Najbezpieczniejsze rejony do żeglugi i najbardziej warte polecenia dla rodzinnych rejsów to Wyspy Jońskie, Sporady i Chalkidiki.

Jaka panuje pogoda w Grecji (na przykładzie Aten)?

Średnia prędkość wiatru: 3-4 Bft.
Główny sezon żeglarski: maj - październik.
Miesiąc o najwyższej średniej temperaturze: sierpień - 34° C.
Miesiąc o najniższej średniej temperaturze: styczeń - 13° C.
Miesiąc o największym opadach: grudzień - 98 mm.
Miesiące o najniższym średnim opadzie: lipiec / sierpień, 6 mm.
Miesiące z największą liczbą godzin słonecznych: lipiec-sierpień - 12 godzin / dzień.
Miesiąc o najmniejszym nasłonecznieniu: grudzień - 3 godziny / dzień

Port na wyspie Paxos
Paxos - Morze Jońskie

Ile kosztuje czarter jachtu w Grecji i jakie jachty są dostępne w czarterze?

Czartery jachtów w Grecji nie są zbyt drogie. Greckie firmy czarterowe nie płacą podatku dochodowego z tytułu czarteru jachtów, co powoduje, że ceny czarterów w Grecji są bardzo. Cena czarteru jachtu wynosi średnio około 2,035 € tygodniowo co sprawia, że Grecja jest drugim najtańszym krajem po Chorwacji. A jeśli możesz zaplanować rejs spontanicznie, pojawiają się naprawdę wspaniałe oferty z ostatniej chwili. Grecja często wygrywa w rankingach na najbardziej ulubione miejsce czarteru jachtów w Europie.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rejs samodzielny, czarter jachtu ze skipperem lub czarter kabiny, jachtu motorowego lub katamarana, istnieje wiele opcji do wyboru. Inną możliwością jest wynajęcie jachtu na jeden lub kilka dni lub czarter jachtu na połów ryb, co staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Możesz również wynająć luksusowy jacht z załogą - zarówno żaglowy jak i motorowy.

Jakie inne atrakcje oferuje Grecja oprócz czarteru jachtów?

Grecja oferuje nieograniczoną liczbę zabytków do zwiedzania. Warto udaj się do Aten i wejdź na Akropol lub pojechać do starożytnego miasta Delfy. Podczas rejsu można odwiedzić ogromny krater i strome zbocza oszałamiającego Santorini lub pospacerować przez niesamowite stare uliczki i podziwiać starożytne fortyfikacje Rodos. Podczas rejsu po Cykladach warto zwiedzić miejsce ze światowej listy dziedzictwo UNESCO na wyspie Delos, a także wiele zabytkowych miejsc na Peloponezie, takich jak Olimpia, Mykeny, Korynt, Epidauros i inne.

Wielką atrakcją Grecji jest lokalna, wyśmienita kuchnia, składająca się z prostych i zdrowych produktów naturalnych (kuchnia śródziemnomorska wpisana jest na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO). Urocze domowe potrawy w lokalnym stylu zazwyczaj nie są drogie, a różnorodność przystawek i dań głównych każdemu  przypadną do gustu.

Nie można przegapić także okazji zabawy w nocnych klubach w takich miejscach jak Mykonos, Santorini, Paros, Ios czy Kos. Można tu poimprezować w najpiękniejszych miejscach, w międzynarodowym tłumie bawiącym się do wczesnych godzin porannych.

Jakie są możliwości wypożyczenia jachtu żaglowego lub łodzi motorowej w Grecji?

W przypadku czarteru jachtu w Grecji wymagane jest posiadanie licencji przez jednego członka załogi. Można także wynająć lokalnego kapitana za dodatkową opłatą. Oprócz tego potrzebny jest także co-skipper - druga osoba z patentem lub innym dowodem poświadczającym posiadane doświadczenie żeglarskie (wystarczy książeczka żeglarska).

Łącznie w Grecji jest około 1 700 jachtów czarterowych i ponad 40 firm oferujących czarter jachtów. Niektóre z nich to: Nomicos Yachts, Greek Isles Yachting, Kavas Yachting, Istion Yachting, MG Yachts, Olympic Yachting Shipping i wiele innych.

Jak z tego widać, istnieje wiele wystarczających powodów, aby wybrać Grecję na kolejny żeglarski rejs. Zachęcamy do przejrzenia opinii ponad 600 klientów, w celu porównania ofert i wybrania najlepszej z nich w YachtFinderze.

Życzymy Państwu wspaniałego rejsu!

środa, 19 kwiecień 2017 20:25

Czartery jachtów w Chorwacji

Napisane przez

Najprostszym sposobem zwiedzenia niezliczonych chorwackich wysp jest rejs wyczarterowanym jachtem. Chorwackie wybrzeże oferuje szeroką gamę portów, zatok, marin i wspaniałych widoków. Dostępna jest tutaj bogata oferta jachtów motorowych i żaglowych, a ceny są tutaj najniższe w całym regionie Morza Śródziemnego. O atrakcyjności Chorwacji decyduje piękny krajobraz, ciekawa historię i świetna infrastruktura żeglarska.

Co decyduje o atrakcyjności rejsu żeglarskiego w Chorwacji?

Przede wszystkim jest to niezwykle czysta woda w Adriatyku. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona - głównie skalista, składa się z żwirowych plaż, dzięki czemu morze nie jest mętne przez zawiesinę piasku. Do tego piękna architektura wenecka, której korzenie sięgają panowania weneckiego nad Dalmacją i jej portami przez długi okres czasu między XVI a XVIII wiekiem. Ta mieszanka dziewiczej przyrody i renesansowej architektury czyni tę część Chorwacji niezwykle atrakcyjną.Komiża - port w Chorwacji.

Pakleni Otoci
Pakleni Otoci - Wyspy Piekielne

Chorwackie wybrzeże Adriatyku ciągnie się na długości 1 777 km. Choć odległość od najbardziej wysuniętego na południe punktu do północnego punktu wynosi tylko 526 km, co sprawia, że wybrzeże to należy do najbardziej rozwiniętych w Europie. Wliczając w to wyspy, Chorwacja posiada łącznie 5 835 km wybrzeża. Z tego wynika, że do Chorwacji należy trzy czwarte długości całego wybrzeża Adriatyku. Jest ono urozmaicone mnóstwem zatok i archipelagów z licznymi wyspami. 48 wysp jest na stałe zamieszkałych, a na większości z nich znajdują się urocze średniowieczne miasta. W całej Chorwacji znajduje się 718 wysp i wysepek, 289 skał i 78 raf położonych wzdłuż wybrzeża. Dlatego też Chorwacja często nazywana jest "krainą tysięcy wysp".

Oprócz tego w Chorwacji znajduje się wiele nowoczesnych portów i marin. Flota jachtów czarterowych jest bardzo dobrze utrzymana, dzięki czemu otrzymać można wysoką jakość za stosunkowo niewielkie pieniądze. Chorwacja oferuje ponad 3500 jachtów czarterowych zarządzanych przez ponad 150 firm czarterowych. Z tego powodu Chorwacja jest największym rynkiem jachtów czarterowych na świecie. Żeglując będziemy mieć tutaj w zasięgu zawsze bezpieczny port. Klima Chorwacji jest bardzo łagodny. Wiatry są umiarkowane, dlatego Chorwacja idealnie nadaje się na rejsy rodzinne. Czarterując jacht w Chorwacji, warto skosztować lekkich i zdrowych lokalnych dań, raczyć się widokiem bujnej roślinności  a także zwiedzić wiele ciekawych atrakcji, takich jak na przykład ogromne wodospady w Parku Narodowym Krka.

Vis
Kościół na wyspie Vis

Najważniejsze bazy żeglarskie w Chorwacji

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji, trzeba dotrzeć do jednej z marin takich jak: Zadar, Sibenik, Split, Biograd, Sukosan, Trogir, Pula lub Dubrownik. Następnie wyczarterowanym jachtem można pożeglować wzdłuż wybrzeża Dalmacji zwiedzając po drodze liczne wyspy. Na przykład odległość pomiędzy Dubrownikiem na południu a Zadarem w Środkowej Dalmacji wynosi 155 mil morskich. Jeśli dopłyniecie do Splitu, macie możliwość postoju w jednej z trzech marin do wyboru. Marina ACI - na południe od historycznego centrum - ma 364 miejsca dla jachtów o długości do 80 m. Marina Lav położony jest w luksusowym kompleksie hotelowym, 8 km na południowy wschód od centrum miasta i dysponuje 74 miejscami dla jachtów o długości do 40 m. Wreszcie, Marina Kastela, położona 7 km od międzynarodowego lotniska w Splicie dysponuje 400 miejscami do cumowania jachtów o długości do 100 m. Największa marina w Chorwacji "Dalmacija" w Sukosanie leży 7 km na południe od Zadaru (międzynarodowe lotnisko) i posiada 1400 miejsc do cumowania jachtów, oferując pełen wachlarz usług, w tym kilka suchych doków. W nadmorskiej miejscowości Biograd w Północnej Dalmacji leży Marina Kornati z 750 miejscami do cumowania, zaś Marina Mandalina w Sibeniku posiada miejsca na 350 jachtów o długości do 100 m.

Bogactwo wysp rozrzuconych wzdłuż całego wybrzeża Chorwacji umożliwia dowolne zaplanowanie trasy rejsu wyczarterowanym w Chorwacji jachtem. Do najciekawszych wysp należy Hvar, oferujący bogate życie nocne, piękne stare miasto i imponującą twierdzę do której można wybrać się na interesujący spacer. Korcula również posiada wspaniałe stare miasto, a na pobliskim Mljecie znajduje się park narodowy chroniący bujną roślinność i krystalicznie czyste jeziora. Skradin leży przy wejściu do Parku Narodowego Krka chroniącego rzekę Krka i jej wodospady. Warto także popłynąć na północ w stronę wyspy Krk, zwiedzić Kres, Losinj i wiele innych fascynujących wysp.

Kolejnym popularnym celem wypraw żeglarskich jest Park Narodowy Kornati obejmujący około 140 wysp w północnej części Dalmacji. Jest to największy archipelag wysp znajdujący się na Morzu Śródziemnym. Cumowanie jest dozwolone jest tylko w wyznaczonych zatokach, z których niektóre są wyposażone w boje do cumowania, a kilka z nich także w restauracje. Inną opcją cumowania w parku jest Marina Piskera prowadzona przez ACI po południowo-zachodniej stronie Wyspy Piskera, która czynna jest od kwietnia do października.

Korcula
Wyspa i miasto Korcula

Jakie panują zwykle warunki pogodowe w Chorwacji podczas rejsu jachtem czarterowym?

Sezon żeglarski na północy Chorwacji trwa od czerwca do końca września. Jest tu trochę chłodniej niż na południu, gdzie trwa on od maja do końca października. Bora i Sirocco są wiatrami wiejącymi na Adriatyku w zimie (od września do maja). W miesiącach letnich przeważnie wieje łagodny Mistral. Wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego rozciąga się wiele podłużnych wysp, które są poprzedzielane kanałami. Stąd żegluga jachtami czarterowymi odbywa się po akwenach osłoniętych od fali i całkowicie bezpiecznych nawet dla początkujących żeglarzy. Najbardziej nasłoneczniona część Chorwacji to wyspy zewnętrzne, do których należy Hvar, Vis i Korcula. Tutaj rejestruje się nawet 2700 godzin słonecznych w ciągu roku.

Krótka charakterystyka pogody panującej w Chorwacji na przykładzie Splitu:

  • Średnia prędkość wiatru: 2-4 Bft.
  • Sezon główny: maj - październik
  • Miesiąc o najwyższej średniej temperaturze: sierpień - 29,8 °C
  • Miesiąc o najniższej średniej temperaturze: styczeń -  15,4 °C
  • Miesiąc o największych opadach: grudzień - 113 mm
  • Miesiąc o najmniejszych średnich opadach: lipiec - 28 mm
  • Miesiące z największą liczbą godzin słonecznych: lipiec, sierpień - 13 godzin dziennie
  • Miesiące o najmniejszym nasłonecznieniu: grudzień - 5 godzin dziennie

Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji i jakie jachty są tam dostępne?

Średnia cena czarteru jacht w Chorwacji za tydzień wynosi 1990 euro i jest najniższa wśród europejskich krajów śródziemnomorskich. Ceny za czarter jachtu w Chorwacji różnią się do 40% w sezonie wysokim i niskim. Poza tym, w sezonie można trafić na wiele bardzo dobrych ofert jachtów czarterowych, jeśli nie jesteśmy zobligowani konkretnym terminem rejsu i możemy sobie pozwolić na planowanie spontaniczne.

W Chorwacji znajdziecie najbogatszą ofertę czarteru jachtów na całym świecie. Różnorodne dostępne opcje obejmują: jachty żaglowe, katamarany a także jachty motorowe oraz jachty ze skipperem (kapitanem), z kompletną załogą. Można także wypożyczyć łódź na wycieczkę jednodniową, łódź rybacką a także pływać we flotylli. I wreszcie można wynająć luksusowy jacht z pełną załogą, wyżywieniem i napojami, spędzając na nim beztroski urlop.

W drodze na Hvar

 Jakie jeszcze inne atrakcje oferuje Chorwacja oprócz czarterów jachtów morskich?

Jeśli chcecie zwiedzić Chorwację, warto zacząć od stolicy - Zagrzebia. Dalej, oczywiście, warto odwiedzić wiele innych imponujących zabytkowych miast. Do najciekawszych należą zabytkowe centra Sibenika, Zadaru i Trogiru. Warto pojechać na południe do Dubrownika by zwiedzić słynne fortyfikacje i wjechać kolejką linową na wzgórze nad miastem, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Niezwykle piękny jest Split z pałacem rzymskiego  cesarza Dioklecjana i piękną starówką. A jeśli lubicie zabytkowe miejsca, koniecznie trzeba zwiedzić starożytny amfiteatr w Puli zbudowany przez cesarz Augusta. Obiekt zbudowano w II roku naszej ery dla około 23 000 osób.

Park Narodowy Jezior Plitwickich, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest największym parkiem narodowym w Chorwacji. Najbardziej spektakularnym parkiem narodowym ze względu na setki wodospadów jest Krka. Oglądanie muru o szerokości 200 400 m nad wodą, spływającej po 17 stopniach, jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących doświadczeń w całym kraju.

Możliwości uprawiania innych sportów wodnych są w Chorwacji wprost nieograniczone. Warto wybrać się na spływy kajakowe, narty wodne lub wakeboarding, nurkowanie, łowienie ryb i wiele innych.

Dużą atrakcją Hvaru jest nocne życie. Wielu celebrytów odwiedza tamtejsze kluby i dyskoteki. Z kolei wyspa Pag - zwłaszcza plaża Zrce - zdobyła sławę jako chorwacka Ibiza. Jest tam wiele świetnych klubów z basenami, rollercoasterami i innymi atrakcjami.

Kornaty
Park Narodowy Kornaty

Jakie są możliwości wypożyczenia lub wyczarterowania jachtu żaglowego lub łodzi motorowej w Chorwacji?

Aby wyczarterować jacht w Chorwacji, potrzebujesz licencję skippera (patent żeglarski). Dodatkowo potrzebna jest licencja radiowa (UKF). Alternatywą jest wynajęcie jachtu z kapitałem. 

Z chęcią pomożemy wybrać Wam odpowiedni dla waszych potrzeb jacht, spośród ponad 1000 jachtów czarterowych dostępnych w Chorwacji. Na naszej stronie internetowej znajdziecie jachty z ponad 40 firm czarterowych. Aby wyszukać odpowiedni jacht możecie także skorzystać YachtFindera, porównując najlepsze oferty i porównać ceny, przeglądając ponad 200 opinii klientów.

Z tych własnie powodów czarter jachtów w Chorwacji jest tak bardzo popularny. Mamy nadzieję, że teraz znasz kilka ważnych faktów, o których warto pamiętać podczas rejsów żeglarskich w tym cudownym kraju. Zorganizuj wspaniały rejs!

wtorek, 25 październik 2016 15:25

10 wskazówek jaki wyczarterować jacht?

Napisane przez

1.  Wybierając jacht, weź pod uwagę potrzeby członków załogi.

Nie każdy jacht będzie odpowiedni dla każdej załogi. Spróbuj oszacować potrzeby załogi ze względu na  przestrzeń i komfort. Załoga złożona z młodzieży i studentów będzie z przyjemnością żeglować w 8 osób na 32 stopowym, 3 kabinowym jachcie zakładając, że dwie osoby będą spały w mesie, a skipper w kokpicie. Jeśli zamierzasz płynąć z załogą złożoną z par, na pewno każda z nich będzie chciała być zakwaterowana w kabinie z podwójną, szeroką koją. Dlatego lepiej unikać umieszczania par w kabinach z kojami piętrowymi. Aby mieć pewność, że nie przydarzy się taka sytuacja, przed zrobieniem rezerwacji, należy upewnić się jaki jest układ koi na dostępnych jachtach. Często potrzebna jest także druga łazienka, ponieważ pojedyncza toaleta dla sześć lub osiem osób może okazać się niewystarczająca. Większość komfort można osiągnąć czarterując katamaran z czterema podwójnymi kabinami z osobnymi łazienkami przy każdej kabinie. Na takim katamaranie, sześć osób plus skipper będzie miało bardzo dużo miejsca dla siebie. Na katamaran warto się tez zdecydować, jeśli załoga chce mieć więcej miejsca w mesie oraz na pokładzie do opalania. Inną zaletą jest to, że katamaran nie kołysze się tak bardzo jak jacht jednokadłubowy. Osoby, które cierpią na chorobę morską, szybko docenią stabilność katamaranu. Jeśli macie ambitną załogę o ambicjach regatowych i chcecie robić w rejsie długie przeloty ostro halsując na wiatr, katamaran nie jest dobrym wyborem. Jacht jednokadłubowy znacznie lepiej pozwoli wyżyć się żeglarsko członkom załogi.

 

2. Nie poluj najniższą cenę! Ustal realny budżet i w jego ramach znajdź najlepszą ofertę

Szukając jachtu w internecie, łatwo można znaleźć bardzo zróżnicowaną cenowo ofertę. Przy dużej dozie szczęścia można nieźle trafić, ale doświadczenie pokazuje, że im niższa cena, tym większe prawdopodobieństwo, że coś może być z jachtem nie tak. Zamiast wyszukiwać jacht po najtańszej cenie lepiej ustalić odpowiednią kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na czarterowany jacht i dla takiego budżet szukać jachtu o odpowiedniej wielkości, pozytywnych opiniach klientów i posiadającego odpowiednie certyfikaty jakości. Podana do wiadomości nazwa jachtu i szczegółowy wykaz wyposażenia wzmacnia zaufanie do takiej oferty. Profesjonalnie utrzymane jachty, z dobrych firm czarterowych, często mają opublikowany terminarz rezerwacji. Zarezerwowane terminy - przed i po naszym - pozwalają upewnić się, że jacht rzeczywiście pływa w czarter. Świetne cenowo okazje można trafić w czarterach w jedną stronę (one-way) - przejmując jacht w jednym a zdając w drugim porcie. Takie okazje zdarzają się, po zarezerwowaniu przez kogoś jachtu na czarter w jedną stronę, albo wtedy, gdy jacht zmienia swój port macierzysty sezonowo. Dobre ceny czarterów zdarzają się także w okresie pomiędzy Wielkanocą a Bożym Ciałem, ponieważ wtedy stan rezerwacji jachtów nie jest zwykle pełen. Jeśli jacht, którego poszukujesz, przekracza twoje możliwości budżetowe, warto po prostu rozważyć czarter w innym miejscu. Generalnie najwyższe ceny czarteru jachtów są w zachodniej części Morza Śródziemnego (Włochy, Baleary, Lazurowe Wybrzeże). Takie same jachty w Holandii lub na Bałtyku bywają tańsze. Ceny za tydzień czarteru w Chorwacji, Grecji i Turcji można uznać za umiarkowane.

 

3. Najlepsze jachty są rezerwowane najwcześniej - nie warto czekać do końca na Last Minute

Jeśli jesteś w stanie, z wystarczającym wyprzedzeniem czasowym, zaplanować swój rejs, to jesteś w szczęśliwym położeniu. Im wcześniej to zrobisz, tym więcej masz jachtów do wyboru. Ale pamiętaj: najlepsze jachty, które miały najwięcej zadowolonych klientów, zostaną zarezerwowane na następny sezon najwcześniej. Oczywiście również jachty nowe, nie starsze niż dwa lata, szybko znajdują swoich klientów. Podobnie jest z jachtami najszybciej żeglującymi i doskonale wyposażonymi – te są rezerwowane najszybciej. Dlatego postaraj się jak najszybciej zorganizować swoją załogę, zebrać pieniądze na zaliczkę i zrobić rezerwację, korzystając z rabatu za wczesną rezerwację. Rozsądni żeglarze czarterują jacht z wyprzedzeniem co najmniej pół rocznym lub nawet większym, aby mieć pewność, że uzyskają dokładnie to, na czym im zależy. Firmy czarterowe oferują bardzo przyzwoite zniżki za wczesne rezerwacje.

 

4. Jeśli masz ograniczony budżet, szukaj jachtów starszych z dobrymi  ocenami klientów

Dobra strategia czarteru jachtu niskobudżetowego polega na poszukiwaniu starszych jednostek, które są dobrze utrzymane. Znamy jachty czarterowe eksploatowane na rynku od 20 lat, przez ponad 15 tygodni w roku, które nadal satysfakcjonują swoich klientów. Oczywiście "klasyczne jachty czarterowe" nie wyglądają tak świetnie i nie są tak błyszczące jak nowe. Mają trochę zadrapań tu i ówdzie, nie mają tak przestronnych kabin jak te zupełnie nowe. Ale starsze jachty, również doskonale żeglują i mają dużą dzielność morską. Co prawda, czasami brakuje im niektórych nowoczesnych gadżetów, które nie są konieczne do spędzenia udanych wakacji pod żaglami. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z rekomendacji znajomych, poszukaj w naszej ofercie starsze jachty, ale te, które mają co najmniej sześć dobrych lub bardzo dobrych opinii za ostatni sezon. Przeczytaj także uwagi klientów. Uwagi takie, jak: "Jacht spełniła wszystkie nasze oczekiwania i na pewno wrócę tu w przyszłym roku" mówią więcej o stanie jachtu niż lakoniczna ocena "dobry" lub nawet "bardzo dobry".

 

5. Jeśli chcesz mieć spokojny rejs, zatrudnij po prostu lokalnego skippera

Pływanie na funkcji kapitana wiąże się z odpowiedzialnością za jacht i załogę. Poza tym, to ty będziesz tą osobą, do której każdy będzie kierował pytania o trasę rejsu, kotwicowiska, warunki pogodowe, itp. Jest prawdziwa i odpowiedzialna praca, która może odebrać ci poczucie prawdziwych wakacji. Nawet jeśli organizujesz rejs czarterowy – spróbuj powierzyć komuś innemu obowiązki kapitana. Fajny pomysł, co? W każdym regionie jest wiele doświadczonych żeglarzy, pracujących jako skipperzy jachtów czarterowych, zarówno profesjonalnie – na pełen etat, jak i tylko w miesiącach letnich. Upewnij się, że wynajmujesz lokalnego skippera i miej pewność, że zna on wszystkie najciekawsze miejsca w regionie lepiej niż ktokolwiek inny. Skipperzy tacy mówią w lokalnym języku i mają sieć osobistych znajomości, która pomoże zarezerwować najlepsze stoliki w restauracji i uzyskać niższą cenę na wycieczkę po wyspie lub na wiele innych dodatkowych usług.

 

6. Jacht najlepiej znają te osoby, które ostatnio na nim pływały. Przeczytaj ich opinie

Można czytać czasopisma żeglarskie, testy jachtów publikowane przez ekspertów i sprawdzać wpisy na blogach żeglarskich. Jednak najłatwiej jest uzyskać wiarygodne informacje na temat konkretnego jachtu, czytając najnowsze opinie klientów. Stan jachtu i jakość usług w bazie mogą się znacznie zmienić nawet w ciągu jednego sezonu. Mogą np. nastąpić zmiany w personelu bazy, harmonogramie konserwacji lub po prostu może wystąpić problem z dostawą części, które mają zauważalny wpływ na wygląd i stan jachtu. Wiele informacji dostarczają oceny stanu konkretnych elementów jachtu, jego czystości, żagli, silnika, kotwicy, itp. Komentarze uzupełnione są oceną zadowolenia klienta, który pływał na danym jachcie. Im świeższa jest ocena, tym bardziej jest prawdopodobne, że można spodziewać się takich samych warunków podczas naszego czarteru. Poza tym: rozsądni operatorzy jachtów czarterowych, zbierają jak najwięcej opinii klientów, aby skompletować pełen dziennik sezonu czarterowego. Uznają to nie tylko za dodatkową pracę, ale jako cenny wkład do marketingu ich floty i wewnętrznej kontroli jakości. Oznacza to, że firma przykłada znaczenie do zadowolenia klienta i dba o ich opinie. W związku z tym, warto zwrócić uwagę na jachty, które mają wiele świeżych opinii klientów.

 

7. Polegaj tylko na certyfikatach jakości, które są regularnie kontrolowane ze względu na wymagane kryteria

Na wielu stronach internetowych oferujących czartery jachtów, można przeczytać w dziale "O nas", że dana firma ma wieloletnie doświadczenie i oferuje najlepszą z możliwych jakość usług. Niestety, często czarterujący nie czyta, co właściwie ta firma robi, aby zagwarantować swoim klientom obiecany wysoki poziom jakości usług. Niektóre firmy wręcz, promują swoje usługi za pomocą dobrze znanych symboli jakości, takich jak: gwiazdki, medale, korony, kotwice lub coś podobnego. Niezależnie od tego, jak te ikony wyglądają, ważne jest, czy za obietnicą "jakości" znajduje się lista referencyjna z kryteriami jakości. Kryteria jakości powinny być wyraźnie oznajmiane i nie powinny być ukryte. Jeżeli firma czarterowa zobowiązała się do przestrzegania pewnych kryteriów jakości, to każdy klient, po przybyciu do bazy czarterowej i na jachcie, powinien mieć możliwość samodzielnego sprawdzenia czy są one respektowane.

 

8.Im bardziej doświadczona załoga, tym mniejsze znaczenie ma pełne wyposażenie jachtu

Grill gazowy, klimatyzacja, radar, elektryczne kabestany, przetwornica, generator, rolowany grot, hydrauliczna platforma kąpielowa, ster strumieniowy...  Te specjalne elementy wyposażenia sprawiają, że jacht wydaje się bardzo atrakcyjny, ponieważ obiecuje komfort i dodatkową wartość zawartą w cenie czarteru. Niektóre z tych dodatkowych urządzeń mają sens, gdyż umożliwiają bezpieczne manewry lub ułatwiają stawianie ogromnego, pełnolistwowego grota. Jeśli jednak jesteś w tym szczęśliwym położeniu, że masz doświadczoną załogę, z którą pływałeś już wiele rejsów, to dodana wartość specjalnego wyposażenia nie jest już tak wysoka. Każdy z załogantów zna przecież swoją funkcję na jachcie i jest w stanie wykonać swoją pracę, bez dodatkowych ułatwień. Dobrze zorganizowana i przygotowana załoga wykonuje skomplikowane manewry w porcie płynnie, nawet bez systemu sail-drive i bez pomocy steru strumieniowego. Mniej skomplikowany sprzęt techniczny oznacza mniej źródeł potencjalnych usterek i mniej kłopotów. Warto to rozważyć przy wyborze jachtu. Im bardziej doświadczonych żeglarzy masz na pokładzie, tym mniej ważne są specjalne elementy wyposażenia. Czasami mniej znaczy więcej.

 

9. Jeśli jesteś leniwy lub niedoświadczony wybierz roll-grota

Po co utrudniać sobie życie na jachcie? Nie zależy ci, ani twojej załodze, na biciu rekordów prędkości w przelotach pomiędzy portami? Będziesz żeglować z rodziną? Spędzasz więcej czasu na kotwicy, opalając się na słońcu niż halsując pod wiatr 40 i więcej mil dziennie? Nie przejmuj się zatem osiągami jachtu i wyczarteruj jacht z rollerem grota. Może to wpłynąć również na bezpieczeństwo, ponieważ będziesz mógł łatwiej zrefować grota z kokpitu, bez wysyłania kogoś na pokład, z którego mógłby spaść za burtę na dużej fali.

 

10. Jeśli nadal masz wątpliwości, zadzwoń do nas pod numer telefonu + 48 605 43 00 46

Niektóre kwestie dotyczące wyboru jachtu lepiej omówić osobiście. To może być wręcz konieczne, w przypadku chęci dopytania się o szczegóły u menedżera firmy czarterowej. W takich przypadkach prosimy o kontakt z nami bezpośredni pod telefonem + 48 605 43 00 46 lub wysłanie e-maila na adres info(małpa)active.poznan.pl

środa, 12 październik 2016 19:53

10 najlepszych aplikacji na jachcie

Napisane przez

Obecnie, niemal na każdym jachcie, mamy dostęp do internetu. Możemy się z nim łączyć przez sieć GSM (LTE) lub poprzez WiFi, dzięki ruterowi znajdującemu się na pokładzie. Wykupiony za niewielką opłatą pakiet danych (zwykle ok. 20-30 EUR/ tydzień z dostępem dla pięciu urządzeń), zapewni nam komfort i poczucie bezpieczeństwa na morzu. Aplikacje pomogą nie tylko w sprawdzeniu prognozy pogody, ale i dostarczą znakomitych map morskich z możliwością prowadzenia nawigacji, uchronią przed kolizją ze statkami, będą monitorować trzymanie kotwicy lub przypomną wygląd węzłów. Większość najpopularniejszych aplikacji pracuje zarówno na Androidzie jak i na systemie iOS.

10 najlepszych aplikacji żeglarskich!

1. Mapy morskie z nawigacją: aplikacja "Boating" firmy Navionix  

Jedną z najpopularniejszych aplikacji umożliwiających prowadzenie nawigacji. Jej największą zaletą są znakomitej jakości mapy morskie o jakości identycznej z tymi znajdującymi się w profesjonalnych plotterach. Na mapach znajdują się aktualne ostrzeżenia nawigacyjne i uwagi użytkowników. Ponadto w aplikacji znajdują się szczegółowe plany portów, izobaty bezpiecznych głębokości, informacje o usługach świadczonych w marinach, informacje o pływach i prądach morskich i wiele innych przydatnych informacji. 

Cena: od 7 zł za mapę.

Android: http://bit.ly/2dXcWnp

2. Prognoza pogody: aplikacja "Windyty" 

Animowana mapa przedstawiająca wiatr, chmury, temperaturę, ciśnienie, fale i wiele, wiele więcej, z prognozą pogody nawet na 14 dni. Ponadto prognoza wiatru na dużej wysokości, raporty lotnicze METAR i TAF. Dane nieprzetworzone lub przetworzone do czytelnego dla formatu.

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/29zr2Mk

3. Jakie statki płyną w pobliżu twojego jachtu: aplikacja "MarineTraffic" 

Ponad 35 tysięcy promów, jachtów i kontenerowców na całym świecie stale podaje swoją pozycję poprzez AIS (Automatyczny System Identyfikacji). "MarineTraffic" wyświetla ich pozycję na mapie Google. Wystarczy kliknąć na symbol konkretnego statku, aby dowiedzieć się więcej o porcie docelowym lub jego ładunku. Aplikacja udostępnia ponad 1,5 miliona zdjęć statków, portów i latarni morskich. Ponadto, identyfikuje statki wokół ciebie oka z narzędziem Rozszerzonej Rzeczywistości.

Cena: 21 zł.

Android: http://bit.ly/29erZp7

4. Śpij spokojnie albo idź zwiedzać port: aplikacja "Anchor Watch"

Aplikacja jest niezwykle przydatnym narzędziem monitorującym pozycję jachtu na kotwicy. W przypadku zmiany położenia jachtu o zadaną odległość aplikacja uruchamia sygnał alarmu i (jeśli wybrano tak) wysyła SMS na wpisany wcześniej numer telefonu. Należy pamiętać, że wydajność i dokładność aplikacji Anchor Watch zależy od rodzaju telefonu i używanego systemu. Ponieważ aplikacja ta korzysta z GPS do monitorowania położenia, będzie zużywać trochę szybciej baterię niż normalnie. Proponujmy więc naładować dobrze telefon przed korzystaniem z aplikacji, a najlepiej na stałe podłączyć go do źródła prądu Istnieje również opcja zaawansowana, ustawienia interwału aktualizacji pozycji GPS, która może znacznie poprawić żywotność baterii.

 

Cena: wersja lite darmowa

Android: http://bit.ly/2dwVXqk

5. Proste narzędzie do konwersji jednostek: "Marine Wind Calculator"

Aplikacja umożliwia łatwe prze-konwertowanie prędkości wiatru na ulubioną skalę. Kalkulator obsługuje następujące jednostki: skalę Beauforta, węzły, metry na sekundę, kilometry na godzinę, mile na godzinę.

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/2e8x0Bx

6. Jaki to gwiazdozbiór? "Sky Map"

Obserwacja nieba pełnego gwiazd, podczas postoju na kotwicy w spokojnej zatoce jest niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza w wodach Morza Śródziemnego i Karaibów, liczba gwiazdozbiorów na niebie jest nieprawdopodobna. Wszystkim żeglarzom, którzy chcą nie tylko podziwiać piękno nieba, ale rozpoznawać poszczególne planety, gwiazdy i gwiazdozbiory, polecany specjalną aplikację "SkyMap". Wystarczy włączyć w smartfonie lokalizację i zwrócić obiektyw w kierunku gwiazdozbioru, który chcesz zidentyfikować a na ekranie pojawi się mapa nieba z opisanymi gwiazdozbiorami które świecą nad tobą. 

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/19SdP9K

7. Statki w nocy "Światła statków".

Program pomaga poznać charakterystykę świateł statków morskich zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu (MPZZM). Można wykorzystywać program w trzech trybach. Tryb "Nauka" pozwala na przeglądanie świateł różnych statków, w widokach z góry i z boku. Specjalna funkcja programu umożliwia obracanie statku, w celu poznania widoku oświetlenia jednostki przy różnych namiarach. W trybie "Trening" program wyświetla losowo statki (w widoku bocznym) i prosi o wybranie jednej z czterech odpowiedzi. W tym trybie dostępne są ułatwienia: można wyświetlić podpowiedź, obrócić statek, przechodzić do innych pytań. Ostatni tryb jest "Egzamin". Nie są tu dostępne żadne ułatwienia trybu treningowego. Na kolejnych stronach program wyświetla losowo wybrany statek (widok z boku) na losowo wybranym namiarze. Po zakończeniu egzaminu wyświetlany jest wynik. Co ważne, można przejrzeć swoje odpowiedzi egzaminacyjne.

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/2dAHj0s

8. Specjalna prognoza dla żeglarzy: "Marine Weather | SailGrib Free"

Obliczenia pływów są wykonywane bezpośrednio w smartfonie bez konieczności połączenia z internetem.

SailGrib umożliwia wyświetlanie następujących danych: siła wiatru, ciśnienie, opady, zachmurzenie, temperatura powietrza, zafalowanie (wysokość fali, średni kierunek fal i okres), pływy i prądy. 

Na mapach SailGrib można wyświetlać następujące dane: izobary, mapy opadów, mapy zachmurzenia, mapy temperatury, mapy zafalowania, prądy.

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/2eyapkF

9. Ściągawka z węzłów: "Węzły 3D"

Cechy i funkcje aplikacji:

- możliwość nauczenia się w prosty sposób wiązać 101 unikatowych węzłów,

- polskojęzyczne menu,

- przeglądanie węzłów wg kategorii lub wyszukiwanie po nazwie,

- wizualizacja wiązania węzłów, możliwość zatrzymania i dopasowania prędkości animacji w dowolnym momencie,

- obracanie węzłów o 360 stopni, oglądanie w 3D i pod każdym kątem,

- przybliżanie węzłów w celu dostrzeżenia szczegółów.

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/1YTRM9P

10. Pomoc na morzu: "SeaHelp"

Aplikacja przydatna dla każdego żeglarza umożliwiająca zwrócenie się w szybko, w nagłych sytuacjach o profesjonalną pomoc. Działa na obszarze Chorwacji, Słowenii, północnych Włoszech i na Balearach.

Po uruchomieniu aplikacji i wciśnięciu przyciska pomocy, generowany jest SMS, który zostanie wysłany do centrum operacyjnego SeaHelp. SMS zawiera aktualną pozycję i numer telefonu komórkowego. Centrum operacyjne SeaHelp niezwłocznie kontaktuje się z kapitan uszkodzonej łodzi telefonicznie, w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, a następnie rozpoczyna procedurę udzielania pomocy.

Usługa ta jest skierowana do wszystkich kapitanów w obszarze operacyjnym. Niemniej SeaHelp podkreśla, że w przypadku kilku jednoczesnych połączeń alarmowych, priorytetowo będą traktowani członkowie SeaHelp. Usługa ta nie jest pomyślana jako alternatywa dla konwencjonalnych procedur alarmowych, ale może stanowić ich uzupełnienie.

Łącze internetowe nie jest wymagane dla zastosowania funkcji SeaHelp.

Osoby proszące o pomoc i nie będące członkami SeaHelp zostaną obciążone kosztami, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie internetowej www.sea-help.eu. 

Cena: darmowa

Android: http://bit.ly/2eHTGtV

 

czwartek, 12 listopad 2015 09:27

Czarter jachtów motorowych

Napisane przez

Wynajem łodzi motorowych

W Polsce uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 10 kW nie wymaga posiadania żadnego dokumentu kwalifikacyjnego (patentu motorowodnego) (Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dziennik Ustaw RP, 2013 r., poz. 1458). Nie wymaga się również posiadania dokumentu kwalifikacyjnego do prowadzenia jachtów motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, czyli tzw. motorowych jachtów spacerowych (barek mieszkalnych - houseboatów). Aby je prowadzić należy tylko przejść krótkie przeszkolenie i mieć ukończone 18 lat (ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857).

W większości krajów posiadanie patentu jest nieobowiązkowe i nie wiąże się z konkretnymi uprawnieniami lecz potwierdza posiadane kwalifikacje. W krajach takich patent jedynie ułatwia wyczarterowanie jachtu motorowego, ubezpieczenie lub wpływanie do określonych portów. Regiony gdzie możliwy jest czarter jachtu motorowego bez skippera to: Włochy, Hiszpania, Francja, Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Malezja, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Australia. Na kilka tygodni przed czarterem jachtu motorowego, osoba czarterująca musi przesłać do firmy czarterowej wypełnione „motorowodne CV”, w którym należy opisać posiadane doświadczenie (prowadzone wcześniej jachty motorowe, akweny, na jakiej funkcji).

W przypadku nie posiadania patentu i wątpliwościach firmy czarterowej co do kompetencji kandydata na skippera, może być wymagana demonstracja umiejętności w zakresie nawigacji i manewrowania jachtem motorowym przed rozpoczęciem rejsu. Jeżeli umiejętności osoby czarterującej jacht motorowy okażą się nie wystarczające, firma czarterowa może zrządzać wynajęcia profesjonalnego skippera na koszt czarterobiorcy.

W niektórych krajach patenty są jednak wymagane, tak jest np. na Litwie, Łotwie, w Danii (jachty powyżej 20 ton wyporności), Holandii (powyżej 15 m długości), Niemczech (jeśli jacht jest wyposażony w silnik o mocy powyżej 15 KM) z wyjątkiem czarteru barek turystycznych na wydzielonym obszarze Pojezierza Meklemburskiego, Szwecji (powyżej 12 m długości i 4 szerokości), Chorwacji i Grecji (potrzebne są dwie osoby z patentami na jachcie motorowym). 

Popularne jachty motorowe w Chorwacji

Do najpopularniejszych jachtów motorowych w Chorwacji należy Adria 1002. Długość 10.60 m, szerokość 3.60 m, zanurzenie 1.0 m. Posiada 8 koi, 3 kabiny, 1 łazienkę z toaletą. Wyporność 6 ton, silnik Yanmar 2 x 92 kW, zbiornik paliwa 400 l, zbiornik na wodę 280 l.

Cena czarteru  jachtu motorowego Adria 1001 waha się od 1000 EUR za tydzień poza sezonem (do 30 kwietnia i po 1 października), do 2350 EUR w szczycie sezonu (sierpień).

Do prowadzenia jachtu Adria 1001 w po wodach chorwackich wystarcza polski patent sternika motorowodnego.

Popularne jachty / katamarany motorowe na Karaibach (Brytyjskich Wyspach Dziewiczych)

Do popularnych jachtów motorowych na Karaibach (Brytyjskich Wyspach Dziewiczych) należy Aquila 484. Jest to motorowy katamaran o długości 14.7 m, szerokości 7.2 m, 4 kabinach dla 10 osób. Posiada 4 łazienki z prysznicami. Napędzają go 2 silniki o mocy 230 KM każdy, posiada dwa zbiorniki paliwa, każdy o pojemności 113.5 l.

Cena czarteru katamarana motorowego Aquila 484 waha się od 12 900 USD za tydzień w najniższym sezonie (sierpień-wrzesień) do 15 900 USD w najwyższym sezonie (styczeń-luty).

Do prowadzenia jachtu Aquila 484 po wodach Brytyjskich Wysp Dziewiczych wystarczy motorowodne CV lub zademonstrowanie umiejętności manewrowania jachtem motorowym.

 

 

wtorek, 10 listopad 2015 12:32

Czarter jachtów bez patentu

Napisane przez

Czarter jachtów bez uprawnień

Zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dziennik Ustaw RP, 2013 r., poz. 1458) w Polsce uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba do 7,5 m lub motorowych o mocy silnika do 10 kW nie wymaga posiadania żadnego dokumentu kwalifikacyjnego (patentu żeglarskiego  ani motorowodnego). Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) nie wymaga się posiadania dokumentu kwalifikacyjnego do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, czyli tzw. motorowymi jachtami spacerowymi (barkami mieszkalnymi lub houseboatami). Aby je prowadzić należy tylko przejść krótkie przeszkolenie i mieć ukończone 18 lat.

W większości krajów posiadanie patentu jest nieobowiązkowe i nie wiąże się z konkretnymi uprawnieniami lecz potwierdza posiadane kwalifikacje. W krajach takich patent jedynie ułatwia wyczarterowanie jachtu, ubezpieczenie lub wpływanie do określonych portów. Regiony gdzie możliwy jest czarter jachtu bez skippera to: Włochy, Hiszpania, Francja, Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Malezja, Karaiby, Australia, Polinezja Francuska. Na kilka tygodnie przed czarterem jachtu, osoba czarterująca musi przesłać do firmy czarterowej wypełnione „żeglarskie CV”, w którym należy opisać posiadane doświadczenie żeglarskie (prowadzone wcześniej jachty, akweny, na jakiej funkcji).

W niektórych krajach patenty są jednak wymagane, tak jest np. na Litwie, Łotwie, w Danii (jachty powyżej 20 ton wyporności), Holandii (powyżej 15 m długości), Niemczech (jeśli jacht jest wyposażony w silnik pomocniczy o mocy powyżej 15 KM) z wyjątkiem czarteru barek turystycznych na wydzielonym obszarze Pojezierza Meklemburskiego, Szwecji (powyżej 12 m długości i 4 szerokości), Chorwacji i Grecji (potrzebne są dwie osoby z patentami na jachcie). 

Houseboat

Co zrobić gdy nie mam patentu?

Jeśli nie posiadasz patentu żeglarskiego, można wynająć kapitana. Do każdego czarteru jachtu, można wynająć kapitana i dzięki temu w pełni korzystać z uroków morza w czasie, gdy kapitan wykonuje całą ciężką pracę dla Ciebie!

Kapitan zna się na żeglarstwie, nawigacji, wskaże najlepsze miejsca i udzieli najlepszych porad na temat lokalnych miejsc. Kapitanowie zwykle zachęcają do zaangażowania się w prace jachtowe przy stawianiu i wybieraniu żagli, sterowaniu i rzucaniu kotwicy, ale stworzy także  przestrzeń dla prywatności, umożliwiając odpoczynek i podziwianie piękna otoczenia. Z kapitanem stres spowodowany nawigowaniem po nieznanych wodach, rafach i zatokach, ustalaniem kursu i brakiem wiedzy i lokalnych informacji przestaje istnieć. Twoja odpowiedzialność (a czasami nawet płacona kaucja za jacht) jest mniejsza, ponieważ to kapitan teraz bierze odpowiedzialności za jacht.

Czy muszę mieć kapitana?

Jeśli o to pytasz, to prawdopodobnie tak. Nawet jeśli posiadasz jakieś umiejętności żeglarskie, to i tak wspaniale mieć kapitana który będzie służył radą, a być może nawet, pomoże w uzyskaniu patentu żeglarskiego. Pamiętaj, kapitanowie nie tylko nawigacja, są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo jachtu i pasażerów podczas całego rejsu. Jest to wymagająca praca i muszą dobrze znać akwen, więc jeśli Twoim celem jest urlop, pełen relaks i całkowita ucieczka od stresu, to prawdopodobnie będziesz chciał wziąć kapitana aby dbał o te wszystkie uciążliwe rzeczy.

Kto wybiera kapitana?

Dokonując rezerwacji, możesz nas poinformować, czy potrzebujesz kapitana (szypra, skippera) czy nie. Jeśli tak, to firma czarterowa, która ma świetne relacje z lokalnymi kapitanami zaproponuje odpowiedniego skippera dla Was. Jeśli macie jakieś specjalne życzenia lub wątpliwości, warto o tym wspomnieć firmie czarterowej. Będą szczęśliwi, gdy będą mogli Wam w tym pomóc.

Czy mój kapitan będzie znał język polski lub angielski?

Można wynająć kapitana Polaka lub lokalnego. Zazwyczaj lokalny kapitan będzie co najmniej znał podstawowy angielski, a także mówił w lokalnym języku. Ich rolą jest porozumiewać się z swoimi klientami i lokalnymi mieszkańcami, ale jeśli obawiasz się, sprawdź to w momencie rezerwacji.

Czy opłaty za skippera / kapitana są wliczone w czarter jachtu?

Nie są. Kapitanowie pracują niezależnie od firm czarterowych, więc ich honorarium jest zazwyczaj wypłacane przed wejściem na pokład. Opłata za skippera / kapitana może się różnić w zależności od wielu czynników, ale zwykle wynosi od 300 zł za dzień za polskiego i około 150 € za dzień za lokalnego. Jeśli kapitan jest tym czego potrzebujesz, aby Wasze wakacje były idealne, zdecydowanie warto ponieść  ten koszt.

Gdzie kapitan będzie spać?

Większość dużych jachtów mają mniejszą kabinę dziobowa, gdzie kapitan śpi, ale jeśli wyczarterujecie jacht, który tego nie ma tego, musisz pozostawić jedną kabinę dla skippera przy rezerwacji jachtu wyboru. W wyjątkowych sytuacjach kapitan może spać w mesie.

Czy jestem odpowiedzialny za wyżywienie kapitana?

Pomimo, że kapitan podczas rejsu jest w pracy, wynajem skippera to jedna dodatkowa osoba na jachcie. Oznacza to, że kupując prowiant na rejs i (bezalkoholowe, oczywiście) napoje trzeba brać pod uwagę również kapitana. Nie trzeba oczywiście płacić za jedzenie dla kapitana, podczas gdy jesteście na lądzie, ale trzeba uwzględnić go przy zakupie zaprowiantowania na dni gdy będzie spędzać dni na jachcie.

czwartek, 05 listopad 2015 15:29

Zimą najlepsze żeglarstwo jest na Karaibach!

Napisane przez

Dlaczego czarter jachtu na Karaibach?

Sezon żeglarski w Europie dobiega końca, czy to jest powód aby zrezygnować z żeglowania w zimie? A może warto spróbować prawdopodobnie najlepszego akwenu żeglarskiego na świecie - Karaibów?

Region Karaibów znany jest na całym świecie ze swoich doskonałych warunków nautycznych: woda jest to zawsze ciepła i wiele pięknych wysp do odwiedzenia. Najlepszy okres na czarter jachtu na Karaibach trwa od początku stycznia do końca marca.

Są trzy główne obszary żeglugi na Karaibach:

Brytyjskie Wyspy Dziewicze (BVI)

BVI składają się z ponad 60 wysp i wysepek położonych na północnym krańcu Małych Antyli (Wysp Karaibskich, Indie Zachodnie). Główna marina / baza jachtów czarterowych znajduje się na Tortoli.

Wyspy Nawietrzne (dawniej nazywane Wyspami Podwietrznymi)

Antigua

wyróżnia się ciepłym klimatem i stałymi wiatrami. Posiada silnie rozwiniętą linię brzegową, wiele bezpiecznych zatok i przystani oraz niemal nieprzerwaną rafę koralową.

St Martin

wraz z otaczającymi wyspami jest drugim najbardziej popularnym obszarem żeglowania na Karaibach po BVI. Wyspa jest podzielona na dwie części: francuskojęzyczną w północnej części wyspy i holenderską część na południu.

Gwadelupa

jest charakterystyczną wyspą, ze względu na kształt motyla, który przypomina z lotu ptaka. W skrzydle wschodnim wyspy położone jest największe miasto i port wyspy - Pointe-à-Pitre, a na zachodnim skrzydle, które jest mniej rozwinięte, znajduje się park narodowy. Wąski kanał oddziela obie części wyspy od siebie.

Wyspy Zawietrzne (obecnie w polskim nazewnictwie tą część Małych Antyli także określa się jako Wyspy Nawietrzne, nazwę "Zawietrzne" pozostawiając dla wysp leżących wzdłuż wybrzeża Wenezueli - np. Aruba, Bonaire, Curaçao).

Martynika

jest centralnie położona w samym sercu archipelagu Karaibów. Baza jachtów czarterowych i marina w Le Marin jest jedną z największych na Karaibach i jest położona w pobliżu lotniska Fort de France. Martynika posiada białe piaszczyste plaże, liczne zatoczki idealne do pływania, nurkowania na rafach i liczne małe wioski rybackie.

Grenada

nazywana jest wyspą przypraw z powodu wielu różnych znajdujących się na niej upraw przypraw. Istnieje wiele bezpośrednich połączeń lotniczych z wielu europejskich miast  na Grenadę. Wyspę cechuje unikalna kombinacja kultury angielskiej i francuskiej.

wtorek, 03 listopad 2015 18:37

Katamaran dla niepełnosprawnych | Turystyka dostępna

Napisane przez

Czy można wyczarterować katamaran dla osób niepełnosprawnych?

Oczywiście! Jedna z firm czarterowych na Karaibach oferuje do wynajęcia katamaran w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Tym jachtem jest "The Spirit of Stella", 17 metrowy katamaran typu Mattia 56, posiadający 4 dwuosobowe kabiny z łazienkami i wiele udogodnień, takich jak: generator prądu, odsalarkę, lodówkę i zamrażarkę, ponton z silnikiem 15 KM, sprzęt ABC do snurkowania i sprzęt wędkarski.

TRAP DLA OSÓB NA WÓZKACH

Dostęp do jachtu umożliwia usytuowany na prawej burcie poziomy trap, który jest wysuwany na pirs za pomocą specjalnej windy.

DOSTĘP DO KABIN

Dwie windy umożliwiają bezproblemowe dostanie się do tylnej kabiny. Winda jest sterowana za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą odpowiednich przycisków.

Winda

DOSTĘP DO ŁAZIENEK

Kabiny łazienkowe zostały udostępnione po przeprowadzeniu precyzyjnych badań biomechanicznych z wykorzystaniem wózków dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu katamaran posiada dwie dwie specjalnie przystosowane dostępne łazienki.

OPUSZCZANA RAMPA Z KOKPITU DO MESY

Rampa poruszana mechanizmem elektrycznym pozwala na wózkach wjechać i wyjechać z mesy do kokpitu, opuszczając się w razie potrzeby do 10% pochylenia od poziomu.

WÓZEK JEŻDŻĄCY  PO POKŁADZIE KATAMARANA

Katamaran jest wyposażony w praktyczny wózek, który ułatwia przemieszczanie się po pokładzie pomiędzy rufą a dziobem osobom z problemami motorycznymi.

Jacht dostępny jest w czarterze za naszym pośrednictwem na Karaibach w rejonie Grenadynów.

ZAPRASZAMY!

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl