Jako szósty, największy kraj na świecie, Australia zajmuje powierzchnię o 50% większą niż Europa, mając przy tym najniższą gęstość zaludnienia - tylko dwie osoby na jeden kilometr kwadratowy. Klimat Australii i fakt, że jest to najbardziej suchy kontynent na Ziemi sprawiają, że stanowi ona idealny cel żeglarskich wakacji przez cały rok. Podczas australijskiej zimy, w ciągu jednego dnia, można jeździć na nartach w śnieżnych górach i żeglować w kryształowych wodach WIELKIEJ RAFY KORALOWEJ. Łagodne warunki klimatyczne sprawiają, że świeże owoce, odpoczynek na wodzie i uprawianie różnorodnych sportów możliwe jest tutaj przez cały rok.

Sześć tysięcy lat temu, łańcuch górski Whitsunday został oderwany od lądu stałego przez podnoszący się poziom morza tworząc Wyspy Whitsunday. W 1770 roku, kiedy odkrył je kapitan Cook, niektóre z wysp były zamieszkałe przez Aborygenów. Wiele z wysp jest nadal niezamieszkałych i jedynymi ludźmi, których można spotkać na plażach, są załogi kotwiczących tam jachtów. Pływanie jachtem jest jedynym sposobem, aby odkryć te najbardziej odległe, porośnięte bujną roślinnością wyspy.

Wyspa Whitsunday
Wyspa Whitsunday - Australia

Warunki do żeglowania na jachtach czarterowych w Australii

Sezon trwa tutaj przez cały rok, najlepsze warunki do żeglowania na jachtach czarterowych panują od maja do listopada. Od grudnia/stycznia do marca jest tutaj najwilgotniej.
Wiatr w styczniu-lutym wieje z siłą od 8 do 12 węzłów a w okresie od kwietnia do października z siła od 13 do 25 węzłów.

Przelot z Europy obecnie najkorzystniejszy jest przez Dubaj do Melbourne, Brisbane lub Sydney i dalej lokalnymi liniami Jet Star na Hamilton Island (Great Barier Reef Airport) lub Airlie Beach (Proserpine Airport).

Wyspa Hamilton jest chyba najbardziej skomercjalizowana z całego archipelagu wysp Whitsundays, a znajdująca się tam marina jest główną bazą jachtów czarterowych. Wyspa posiada wszystko, co powinien mieć prawdziwy kurort: sklepy, restauracje, bary, centrum sportowe, nocne lokale a nawet małe zoo. Wszędzie można dojechać wypożyczonym wózkiem golfowym - najpraktyczniejszym pojazdem do poruszania się po wyspie.

Wyspa Hooka leży bezpośrednio na północ od Wyspy Whitsunday i jest do niej bardzo podobna. Dwie ciekawe zatoki leżące po południowej stronie wyspy, zapewniają bezpieczny postój w każdych warunkach atmosferycznych. Bardzo popularna jest zatoka Nara, z której można wyruszyć na wycieczkę do małej jaskini, na stropie której widnieją aborygeńskie rysunki.

Wyspa Hamilton
Wyspa Hamilton w Australii

South Molle jest największą z trzech wysp Molle (North, Mid i South) i jedyną na której znajduje się kurort turystyczny. Aborygeni Ngaro pozyskiwali tu kamień, z którego wyrabiano narzędzia do tej pory znajdywane w okolicy. Krajobraz wyspy jest pagórkowaty, a wśród fauny dominują ptaki. Wnętrze poprzecinane jest wieloma ścieżkami znakomicie nadającymi się na wędrówki piesze. Szlak przebiegający za rozległym dziewięcio-dołkowym polem golfowym, prowadzi do skupisk eukaliptusów, lasu tropikalnego i dalej ciekawą widokową ścieżką przez szczyt Spion Kop i Mount Jeffreys do kilku odludnych, południowych plaż. Wypływając z South Molle i warto wziąć kurs na Airlie Beach.

Airlie Beach leży na kontynencie. Tutaj w marinie Abel Point mieści się druga główna baza jachtów czarterowych. Te żywe, niewielkie miasteczko z małą plażą, jest idealnym miejscem na zrobienie zaopatrzenia. Warto udać się na główną ulicę, gdzie znajduje się wiele kawiarni, restauracji, pubów i sklepów. Można też wynająć samochód i udać się na wycieczkę w głąb kontynentu.

Nurkowanie w na okolicznych rafach jest obowiązkowe. Centra nurkowe można znaleźć w każdym prawie kurorcie. Pod wodą czeka nas widok barwnych, koralowych raf pełnych ławic tęczowo kolorowych ryb, pływających bezpośrednio pod jachtem. Również snurkowanie ze sprzętem ABC pozwala podziwiać wspaniałe kolory rafy.

Cid Harbour

Plaża Sawmill (tartak) jest bardzo dobrym kotwicowiskiem przy każdym kierunku wiatru oprócz W-NW-N. W przypadku wiatrów z tych kierunków opcją jest kotwiczenie w Dugong Inlet (oprócz wiatrów zachodnich). Z Plaży Sawmill prowadzi świetny, niezbyt męczący szlak dokoła plaży Dugong lub inny, nico dłuższy na szczyt Whitsunday (ok. 1 godz.), skąd roztacza się spektakularny widokiem na archipelag Whitsunday. To kotwicowisko jest zamieszkałe przez żółwie i można tam również dostrzec orły morskie a sporadyczne nawet manaty!

Airlie Beach - Wielka Rafa Koralowa
Marina w Airlie Beach

Propozycja trasy 10. dniowego rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym z Airlie Beach

1 dzień: zaokrętowanie na wyczarterowany jacht w Airlie Beach (Abel Point Marina) - Cid Harbour - 14,5 Mm
2 dzień: Cid Harbour - Whitehaven Beach - 12 Mm 
3 dzień: Whitehaven Beach - Cateran Bay - 8,5 Mm 
4 dzień: Cateran Bay - Nara Inlet - 10,5 Mm 
5 dzień: Nara Inlet - Daydream Island - 10 Mm 
6 dzień: Daydream - Stonehaven - 11,5 Mm 
7 dzień: Stonehaven - Butterfly Bay - 4 Mm 
8 dzień: Butterfly Bay - Blue Pearl Bay - 5,5 Mm 
9 dzień: Blue Pearl - Macona Inlet - 11 Mm 
10 dzień: Macona - Woodwark - 16 Mm 
11 dzień: Woodwark - Abel Point Marina (Airlie Beach) - 8 Mm - wyokrętowanie z jachty

Wyczarteruj jacht w Australii

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl