Czartery jachtów i rejsy żeglarskie z Majorki na Balearach

Baleary - hiszpańska baza jachtów czarterowych na Morzu Śródziemnym

Baleary to archipelag położony w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii. W skład archipelagu wchodzi ok. 200 wysp i niezamieszkanych małych wysepek o łącznej powierzchni 5 014 km². Największe wyspy to Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera i Cabrera.

Gorący klimat, duża liczba marin i świetnych kotwicowisk sprawiają, że Baleary są jednym z najwspanialszych akwenów żeglarskich na świecie. Główne wyspy Majorka (Mallorca), Minorka i Ibiza leżą w odległości około 100 mil morskich od wybrzeża Hiszpanii. Codzienne i niezbyt drogie połączenia lotnicze z główną wyspą - Majorką (np. EasyJet z Berlina kosztuje ok. 150€ w obie strony) sprawiają, że dostanie się tutaj nie sprawia większego kłopotu.

Jeden tydzień żeglowania wystarcza, by opłynąć Majorkę dookoła lub popłynąć do sąsiedniej wyspy i wrócić. Oprócz zachodniego wybrzeża Majorki, górzystego i nieprzystępnego, gdzie znajduje się tylko jeden bezpieczny port (Puerto de Soller), wszędzie dostępne są różnorodne a nawet luksusowe mariny.

Trasa wokół Majorki

Pogoda i wiatr

Ze względu na korzystne położenie Balearów, Majorka ma bardzo łagodny klimat. Temperatury latem wahają się od 24ºC do 32ºC. Wiatry wieją głównie z południowego wschodu i osiągają siłę od 8 do 20 węzłów. Wiosną i latem wiatr zaczyna wiać z gór około południa, wzrastając stopniowo do 15 węzłów po południu. Wiatr ustaje wieczorem około godziny 18:00-19:00. Na Balearach nie występują pływy. Jedynie wiosną poziom morza obniża sie o około pół metra. Temperatura wody wynosi pomiędzy 24ºC i 27ºC. Na rejs można wziąć ze sobą strój do nurkowania lub wynająć w lokalnej firmie zajmującej sie nurkowaniem.

Baleary - Majorka
Majorka na Balearach

Majorka (Mallorca)

jest największą i najbardziej komercyjną wyspą. Spora jej część została przekształcona w strefę hoteli i apartamentowców, chociaż nadal są tu miejsca nie dotknięte wpływem cywilizacji. Stolicą wysp jest Palma i tutaj znajduje się główna baza jachtów czarterowych - w marinie w samym centrum miasta - 20 minut jazdy od portu lotniczego i posiada z nim dogodne połączenia autobusowe. Większość sklepów otwarta jest od 10:00 do 21:00, wyłączając czas na sjestę od 14:00 do 17:00. Jeśli lubicie zakupy, to znaleźć tu można najlepsze perły świata a także duży wybór przedmiotów z porcelany i skóry. Jest tutaj ponad 2000 restauracji, a różnorodność oferowanych potraw zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Katedra stoi na miejscu dawnego meczetu mauretańskiego. Zbudowana w stylu gotyckim. Prace nad jej budową rozpoczęły się już za panowania Jana II, a budynek konsekrowano w 1601 roku. Przy samej katedrze znajduje się barokowy klasztor i Muzeum Katedralne z ciekawą kolekcją gotyckich obrazów i rzeźb. Na przeciwko katedry, po drugiej stronie placu the Plaza de l’Almoina, znajduje sie Almudaina. Jest to obecnie Kwatera Głowna Dowództwa Wojsk na Balearach, która kiedyś była twierdza (forteca/ rezydencja) Mauretańskiego Kalifatu (od 11 do 13 wieku), zanim została przekształcona w pałac przez Jana II.

Majorka - Minorka
Trasa rejsu z Majorki na Minorkę

Muzeum Majorki mieści się w dawnej rezydencji Desbrull. X-wieczne mauretańskie łaźnie najlepiej ukazują okres wpływów mauretańskich (stanowią cześć kompleksu katedry). Dziedzińce (patia) zabytkowych posesji Palmy stanowią klasę samą w sobie.

Sa Llotja to prawdziwie dzieło sztuki gotyku miejskiego Majorki. Stanowiła kiedyś siedzibę Izby Handlowej oraz miejsce wymiany handlowej. Obecnie czasami pełni funkcje miejsca wystaw. Bezpośrednio obok Sa Llotja znajduje sie Konsulat Morski, który obecnie jest siedzibą lokalnej władzy Balearów. Konsulat Morski (z XVII wiek) był początkowo Kupieckim Sądem Morskim, który rozsądzał spory dotyczące handlu morskiego.

Zamek Bellver został wybudowany w XIII wieku, za czasów Jana II. Nigdy nie pełnił funkcji obronnej, ale w rożnych okresach służył jako wiezienie. Od października do marca jest otwarty w godzinach od 08:00 do 18:00, a od kwietnia do września od 08:00 do 22:00. Z zamku roztacza się piękny widok na zatokę Palmy.

Ibiza
Ibiza na Balearach

Ibiza

to centrum rozrywki, pełne dyskotek i nocnych klubów czynnych do rana przyciągające amatorów nocnych zabaw z całej Europy a nawet świata. To raj dla imprezowiczów, ale turyści przyjeżdżają tutaj również ze względu na piękne piaszczyste plaże i błękitną wodę. Na Ibizie jest dużo małych zatoczek, do których można dostać się tylko od strony morza, gdzie przy dobrej pogodzie można spokojnie zacumować.

Minorka

jest najbardziej spokojną z wysp i ostatnią, która nie poddała się jeszcze inwazji turystów. Spora cześć wyspy jest objęta ochroną, aby uchronić to miejsce przed zgubnym wpływem turystyki. Stolica wyspy Mahon oraz Ciudadela znajdują sie na przeciwległych stronach wyspy i posiadają własne porty. Na południu wyspy znajduje się Bahia de Fornellis ‒ malownicze miasteczko portowe z wieloma kafejkami i restauracjami. Cala Addaya położona jest na zachodnim wybrzeżu i jest to dogodne miejsce do zacumowania.

Cabrera Majorka Ibiza

Formentera

była przez wiele lat najbardziej zapomnianą wyspą Balearów. O powierzchni zaledwie 30 mil kwadratowych jest to najmniejsza i najmniej rozwinięta z wysp. Większość ludzi odwiedza wyspę tylko na jeden dzień, ponieważ wprowadzono tam limit liczby hoteli, które pozwolono wybudować. Klienci korzystający z jachtów czarterowych będą na pewno zachwyceni długimi, białymi plażami i lazurową wodą. W porcie znajduje się marina żeglarska, ale większość żeglarzy udaje sie do bardziej zatłoczonego Espalmador, gdzie przy okazji można skorzystać z kąpieli borowinowych. Można także zacumować w spokojniejszym Illetas, położonym w części południowej.

Majorka - Ibiza - Formentera
Trasa rejsu z Majorki na Ibizę i Formenterę

Cabrera

jest małą wyspą położoną na południowy-wschód od Majorki. Objęta ochroną w formie Parku Narodowego - Cabrera jest dziewiczym archipelagiem zielonych wysp, otoczonych bogatymi w ryby wodami (aby tam wpłynąć, rzucić kotwicę lub spędzić noc, konieczne jest wcześniejsze uzyskanie zezwolenia). Warto tam zwiedzić średniowieczną warownię i Błękitną Grotę. Wyspa jest szczególnie interesująca dla nurków.

Dragonera

to mala, niezamieszkana wyspa, która oferuje kilka miejsc do zacumowania w ciągu dnia, na południowo-wschodnim wybrzeżu, tuż obok zapierających dech w piersiach klifów.

Propozycja siedmiodniowego rejsu po Balearach - wypłynięcie z Palma de Mallorca:

1 dzień: zaokrętowanie (Palma de Mallorca)
2 dzień: Palma de Mallorca - Cabrera
3 dzień: Cabrera - Ibiza 
4 dzień: Ibiza - Formentera
5 dzień: Formentera - San Antoni (Ibiza)
6 dzień: San Antoni - Port d'Andratx (Mallorca)
7 dzień: Port d'Andratx (Mallorca) - Palma
8 dzień: wyokrętowanie

Wyczarteruj jacht na Balearach

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl