Costa Verde (Zielone Wybrzeże) to jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych regionów Brazylii. Na wybrzeżu znajdują się liczne piaszczyste plaże i osłonięte skaliste zatoki. W oddali wznosi się pasmo górskie porośnięte lasami tropikalnych zwane Serra do Mar, które otacza również archipelag Angra dos Reis – znany jako najlepszy rejon żeglarski jachtów czarterowych w Brazylii. Centralne miejsce archipelagu zajmuje wyspa Ilha Grande, która znajdująca się w odległości około 80 mil na południe od Rio de Janeiro. Płynąc z Angry na południe docieramy do Paraty - uroczej miejscowości portowej z architekturą z czasów kolonialnych. Nocą w jednym z wielu lokalnych barów można poczuć rytm brazylijskiej samby.

Paraty
Paraty - kolonialne miasto w Brazylii

Morze i wybrzeże w Angra dos Reis

Costa Verde potocznie nazywane jest Riwierą Brazylijską. Jest to fragment wybrzeża zwany również Angra dos Reis od nazwy największej miejscowości w regionie. Rozciąga się ono na długości około 175 mil pomiędzy Rio de Janeiro i Sao Paulo. Krajobraz wybrzeża ma charakter nieprzekształcony przez działalność człowieka (jest głównie dziki) i uważa się, że jest to ostatni fragment prawdziwego deszczowego lasu Atlantyckiego. Jest to rzeczywiście prawdziwy raj: szerokie zatoki, piaszczyste plaże i urokliwe wioski rybackie są wielką atrakcją.

    Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele mniejszych i większych średnich wysepek, na których żeglarzom oferuje się wiele możliwości rozrywki. Choć blisko stąd do dużych miast, takich jak np. Rio de Janeiro, to cały ten obszar jest w rzeczywistości położony na uboczu i z dala od siedzib ludzkich. Większość obszaru pokryta jest bujnym lasem tropikalnym, który często sięga aż do oceanu, komponując zapierające dech w piersiach krajobrazy.

 


Costa Verde - Brazylia

Jest to jedno z ostatnich miejsc, gdzie można znaleźć jeszcze tropikalne lasy atlantyckie, dlatego większość tutejszych siedlisk objęta jest ochroną. Tutaj znajduje się Park Narodowy Serra da Bocaina,  o powierzchni 104 000 ha, bogaty w egzotyczne gatunki flory i fauny, występujące tylko tutaj, takie jak np. ptaki macuco, tapiry, jaguary i egzotyczne papugi. Jeśli masz więcej czasu, warto wybrać się w podróż do wodospadów Iguazu.

   Nie ma tutaj czterech pór roku, lecz pora wilgotna i sucha.  Dlatego najlepszy okres na rejs i czarter jachtu na Costa Verde trwa od września do grudnia. Odpowiada on wiośnie: są przyjemne temperatury i niewielkie opady deszczu. Latem (od grudnia do marca) temperatury często sięgają 40 stopni w skali Celsjusza, a codziennie pojawiają się tropikalne ulewy.

 

Ilha Grande
Ilha Grande - Brazylia

Kultura i historia

Region Costa Verde, wysoko ceniony za sielską atmosferę i zaciszną lokalizację, jest wielką atrakcją turystyczną dla osób szukających samotności i bliskości natury. Region został odkryty przez żeglarza Andresa Gonçalvesa w 1502 r. Mniej więcej w tym samym czasie, założono tu pierwsze nadmorskie miasto.

    Większość turystów zatrzymuje się w Angra dos Reis - największym mieście regionu. Ale poza Angrą - na wybrzeżu - znajduje się wiele uroczych rybackich wiosek schowanych zatokach, które zaczynają specjalizować się również w turystyce. Nocleg można znaleźć tu niemal wszędzie, z wyjątkiem Ihla Grande, która stanowi parkiem narodowy.

    W miastach regionu dominuje kolonialna architektura, z zabytkowymi kościołami i budynkami administracji publicznej, z czasów kolonialnych. W lokalnych restauracjach koniecznie trzeba spróbować wyśmienitej, lokalnej kuchni.

   Wybrzeże oceanu obfituje we wspaniałe miejsca, dla uprawiania różnorodnych sportów wodnych: nurkowania, żeglarstwa, windsurfingu. Wody obfitują w rafy koralowe i wraki zatopionych statków dostępnych dla amatorów nurkowania. Wiejące ze wschodu wiatry stwarzają świetne warunki dla surferów i kite-surferów.

 


Port w Angra dos Reis

Pogoda i warunki żeglarskie

Podobnie jak w innych regionach tropikalnych i subtropikalnych, różnice pomiędzy porami roku są najważniejsze dla wybrania terminu rejsu. Najlepszą porą na rejs jachtem czarterowym w Brazylii jest okres pomiędzy wrześniem a listopadem. Temperatury są wtedy znośne, a ilość opadów znacznie się zmniejsza. Wiatr wieje w ciągu dnia od strony kontynentu, a w ciągu nocy od strony morza.

Zatoka Baia da Ilha Grande

Baza czarterów jachtów mieści się w odległości ok. 150 km na południe od Rio de Janeiro. Region ten dzieli się na trzy części: Angra dos Reis, Ilha Grande i Paraty. Znany jest jako "Costa Verde ", ze względu na bujną roślinność porastającą wybrzeże atlantyckie. W regionie leży ponad sto wysp, są liczne plaże i wodospady.

Angra dos Reis

to miasto obłożone jest w centralnej części Costa Verde i stanowi największe centrum turystyki żeglarskiej w Brazylii. Mieszczą się tutaj dziesiątki klubów i stowarzyszeń żeglarskich a także marin i hoteli , co stanowi doskonałą infrastrukturę i zaplecze usługowe do uprawiania żeglarstwa.

Ilha Grande

jest największą z wysp w regionie. Znajduje się na niej 106 pięknych plaż, z których Praia de Lopes Mendes należy do najpiękniejszych na świecie. Południowo-wschodnia cześć wyspy objęta jest rezerwatem przyrody, który stanowi siedlisko wielu gatunków fauny i flory. Wyspa posiada wiele interesujących zatok, rzek, a nawet jezior, wodospadów i szczytów górskich (najpiękniejszy to Pico do Papagaio). Wyspa zajmuje powierzchnię 192 km2.


Baia del Ilha Grande - Brazylia

Paraty

to perła architektury kolonialnej, w 1966 roku uznana za pomnik kultury narodowej. Wspaniałe gmachy użyteczności publicznej, rezydencje arystokracji portugalskiej i kościoły. Wszystko w stanie nietkniętym - jakby przeniesione z z XVIII wieku. Jest także wiele galerii sztuki, sklepów z wyrobami rękodzielniczymi i sporo urokliwych restauracji.

Propozycja programu 10. dniowego rejsu po Baya del Ilha Grande:

1 dzień: przylot do Rio de Janeiro: nocne zwiedzanie Rio, nocleg w hotelu.
2 dzień: Angra dos Reis - Vila do Abraao
3 dzień: Vila do Abraao - Paraty
4 dzień: Paraty (zwiedzanie okolicy)
5 dzień: Paraty - Ilha do Breu
6 dzień: Ilha do Breu - Praia Grande
7 dzień: Praia Grande - Ilha da Cotia - Ilha de Paquet
8 dzień: Ilha de Paquet - Aracatiba
9 dzień: Aracatiba - Ilha dos Macacos
10 dzień: Ilha dos Macacos - Angra dos Reis
11 dzień: zdanie jachtu, przejazd do Rio, zwiedzanie, wylot.

Wyczarteruj jacht w Brazylii

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl