Czartery jachtów i rejsy żeglarskie we Francji

Rejsy po Lazurowym Wybrzeżu z Bormes Les Mimosas na Riwierze Francuskiej (Côte d'Azur)

    Francja jest nie tylko najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, ale także najlepszym miejscem do żeglowania na Morzu Śródziemnym. Wpływają na, słynne kurorty wypoczynkowe rozsiane na rozległym wybrzeżu znanym na całym świecie i jako Lazurowe Wybrzeże (fr. Cote d'Azur). To, co przyciąga tam żeglarzy to piękny krajobrazem, spokojnym stylem życia mieszkańców i wspaniała kuchnia.

Informacje ogólne

   Francja jest najpopularniejszą destynacją turystyczną na świecie, która swoją przewagę nad innymi zawdzięcza ogromnej liczbie atrakcji turystycznych i dostępnych tam form aktywności. Pomiędzy Paryżem a Alpami i pomiędzy Alpami a Francuską Riwierą jest wiele interesujących miejsc dla każdego i jest to również fantastyczne miejsce na wakacje.

Lazurowe Wybrzeże - Le Fort de Brégançon
Le Fort de Brégançon

    Paryż jest niewątpliwie najbardziej znanym i najbardziej kochanym miastem świata, posiadającym długą historię i niezliczoną liczbę atrakcji, które są obowiązkowymi punktami dla każdego turysty. Miliony ludzi przyjeżdżają tu co roku, jedni do pracy, inni dla przyjemności, a czasami dla jednego i dla drugiego.

    Kolejnym głównym celem przyjazdów do Francji jest Riwiera lub Lazurowe Wybrzeże (jak nazywają to Francuzi), nawiązując w ten sposób do koloru morza na francuskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ciągnie się ona od miasta Menton w pobliżu granicy z Włochami, aż do Hyéres w Zachodniej Francji. Zyskała popularność w XVIII, kiedy turyści z Anglii i Rosji zmienili ją w ulubiony cel wyjazdów zdrowotnych. Dzisiaj jest nie tylko miejscem zabaw bogatych i sławnych osób, ale także topową destynacją czarteru jachtów.

    Istnieje wiele miejsc na wybrzeżu, które możecie wybrać na wypoczynek i trudno wskazać, które jest najpiękniejsze. Ta różnorodność nie zmniejsza popularności wybrzeża, a jeśli w ogóle to jest to zaleta, którą można w pełni wykorzystać wynajmując tu jacht. Dzięki temu, w trakcie jednych wakacji możesz zwiedzić takie miasta-ikony jak Monte Carlo, Saint Tropez i Cannes, a także takie jak Nicea, Marsylia czy Hyéres  - bardziej wyluzowane i dostępne.

    Gdy plaże na Riwierze Francuskiej są latem bardzo zatłoczone, warto rozważyć czarter jachtu na Morzu Śródziemnym, na francuskiej wyspie Korsyka. Choć, ciągle tutaj trwa pamięć po wielkim bohaterze narodowym, którym był Napoleon Bonaparte, to wielką atrakcją wyspy są piękne korsykańskie krajobrazy i wiejska atmosfera. Miasta takie jak Ajaccio, Bastia, Calvi czy Propriano przyciągają co roku szeroką gamę turystów.

Lazurowe Wybrzeże - Francjaa
Jachty we Francji

 

Regulacje prawne

   Ponieważ żeglarstwo ma bardzo długą historię we Francji i jest tak bardzo popularne, mnóstwo łodzi pływa wzdłuż francuskich brzegów. Szczególni jachty żaglowe i motorowe są liczne w tej części basenu Morza Śródziemnego. W marinach można zobaczyć ich setki zacumowanych w nieskończonych się rzędach. Przy tak wielu łodziach i tak wielu kapitanach, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych, niezbędny jest szereg zasad i regulacji, aby utrzymać nad tym wszystkim kontrolę.

    Istnieją dwa rodzaje żeglugi we Francji: żeglarstwo na wodach otwartych i żeglarstwo na wodach śródlądowych (na licznych kanałach i rzekach Francji, które ciągną się przez cały kraj). Obydwa wymagają konkretnego rodzaju licencji, którą można uzyskać na miejscu. W przypadku prowadzenia łodzi napędzanych silnikiem o mocy większej niż 6 KM, francuskie przepisy nakazuje posiadanie patentu żeglarskiego: La carte mer mer (licencji morskiej), le permis mer (licencji przybrzeżnej) lub le permis mer hauturier (licencja pełnomorskiej), w zależności od akwenu, na którym żegluje czarterowany jacht.

   Dla tych, którzy korzystają z usługi czarteru jachtu, może zostać wydany tymczasowy patent (Carte Plaisance) na określony czas przez firmę wynajmującą jacht. Wydawane są nawet opcje Junior dla Carte Plaisance, dla młodych kapitanów w wieku od 14 do 16 lat.

   Lazurowe Wybrzeże jest regionem wyjątkowym: łagodny klimat, piękne krajobrazy, różnorodne porty tworzą łącznie doskonałe warunki żeglarskie. W sezonie letnim wiatr jest umiarkowany, morze stosunkowo spokojne a pływy i prądy morskie niewielkie. Wybrzeże pozbawione jest szczególnie niebezpiecznych miejsc i posiada wiele miejsc bezpiecznego schronienia.

Port Grimaud - Francja
Port Grimaud

Baza jachtów czarterowych w Bormes

leży w centrum najpiękniejszych miejsc żeglarskich regionu. Jeśli macie do dyspozycji tylko jeden tydzień, warto zwiedzić Côte Varoise i d'Or Iles. Już w odległości zaledwie 15 Mm leżą urocze wyspy Le Levant, Port Cros i Porquerolles, wraz z kotwicowiskami Cabasson i Léoube po zawietrznej stronie przylądka Bénat. Schronienie daje także zatoka Cavalaire i przylądek Lardier. W odległości 30 mil leży St - Tropez, St - Raphaël i Agay. Cannes i Iles de Lérins znajdują się zaledwie o 10 mil dalej na wschód. Na zachód w odległości niecałych 50 mil leżą Cassis i Calanques Port - Miou oraz Morgiou i Sormiou.

   Jeśli macie do dyspozycji dwa lub więcej tygodni, można popłynąć stąd na Korsykę, Sardynię albo na Baleary. Z Bormes najbliższy port na Korsyce to Calvi (110 Mm). Zanim dotrzecie do Bonifacio, w odległości 90 mil od Calvi, znajduje się szereg kotwicowisk wzdłuż skalistego zachodniego wybrzeża. W kierunku południowo-wschodnim, w odległości 220 Mm leży Minorka a dalej pozostałe wyspy Balearów. Można tam dopłynąć bezpośrednio lub z postojem na francuskim Vermeille Côte albo hiszpańskim Costa Brava.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu po Lazurowym Wybrzeżu - wypłynięcie z Bormes Les Mimosas:

1 dzień: Zaokrętowanie 
2 dzień: Bormes - St. Tropez (26 Mm) 
3 dzień: St. Tropez - Antibes / przez Iles de Lerins (39 Mm) 
4 dzień: Antibes - d'Agay Rades / St. Raphaël (16 Mm) 
5 dzień: Agay - Iles de Porquerolles (46 Mm) 
6 dzień: Porquerolles - Iles de Port Cros (10 Mm) 
7 dzień: Port Cros - Bormes (7 Mm)
8 dzień: Wyokrętowanie

Kliknij tutaj aby wyczarterować jacht we Francji

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl