Kuba jest największą z karaibskich wysp, piękną i niepowtarzalną. "Dzięki" międzynarodowej izolacji wyspy, wiele jej zakątków pozostaje naturalnych, autentycznych i nietkniętych przez masowych turystów. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże, a od strony południowej położone są archipelagi mniejszych wysp otoczone przez rafy koralowe. Kolonialna historia Kuby, mieszanka wpływów latynoamerykańskich, hiszpańskich i afro-karaibskich, stworzyła fascynującą kulturę, która zachwyca do dziś.

Kuba - rejs żeglarski - Isla De La Juventud

Baza jachtów czarterowych na Kubie i akwen żeglugi jachtów czarterowych

Jedyne miejsce skąd można wyczarterować jachty na Kubie znajduje się w Cienfuegos, położonym w środkowo-zachodniej części Kuby nad rozległą zatoką o takiej samej nazwie (Bahia Cienfuegos). Marina Merlin leży w odległości ok. 2 km na południe od zabytkowego centrum miasta. 

Zabytkowe centrum Cienfuegos zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 roku. Kolonialne miasto Cienfuegos, zostało założone w 1819 przez Hiszpanów. Początkowo było zasiedlane przez imigrantów pochodzenia francuskiego. Stało się ośrodkiem handlu trzciną cukrową, tytoniem i kawą. Położone w  centrum regionu słynącego z produkcji cukru, tytoniu, kawy oraz upraw mango, miasto rozwijało się z początku w stylu klasycystycznym. Później zabudowa stała się bardziej eklektyczna, ale mimo to zespół urbanistyczny zachował harmonijny charakter. Do szczególnie interesujących budynków należą: Pałac Rządowy (Ratusz), Szkoła San Lorenzo, Biskupstwo, Pałac Ferrerów, dawne liceum i kilka rezydencji. Cienfuegos jest pierwszym i jednocześnie wybitnym przykładem zespołu architektonicznego, ilustrującego nowe pojęcia nowoczesności, higieny i ładu w planowaniu urbanistycznym, które rozwijały się w Ameryce Łacińskiej począwszy od XIX wieku.

W odległości 83 km na południe od Cienfuegos leży Trynidad, jedno z najstarszych miast w całym Nowym Świecie. Miasto, zostało założone na początku XVI w. ku czci Świętej Trójcy, i stanowiło przyczółek do podboju kontynentu amerykańskiego. Jego budowle z XVIII i XIX w., takie jak Palacio Brunet i Palacio Cantero, zostały zbudowane w okresie największej świetności miasta, osiągniętej dzięki handlowi cukrem.

Dwie główne grupy archipelagów kubańskich leżą na zachód i południowy-wschód od Cienfuegos. Płynąc na południowy-wschód są to Ancon Beach, Cayo Blanco, Cayo Machos de Fuera i Cayo Cinco Balas. Nieco dalej położony jest Morski Park Narodowy Jardines de la Reina, otoczony jedną z najdłuższych na świecie raf koralowych.

Płynąc na zachód są to Cayo Guam z kotwicowiskiem i latarnią morską, Cayo Largo - z rezerwatem morskim - jeden na najlepszych kurortów kubańskich ze słynną plażą Playa Sirena i otoczony wyjątkowymi rafami koralowymi. Dalej można dopłynąć na Cayo Rosario, Cayo Campos i na Isla de la Juventud (słynne więzienie, gdzie przetrzymywano Fidela castro). W drodze powrotnej warto odwiedzić Trynidad.

Pogoda na Kubie

Na Kubie panuje subtropikalny klimat z wiejącymi stale pasatami wzdłuż wybrzeża. Silne prądy morskie mogą występować pomiędzy rafami koralowymi. Wiatr wieje głównie ze wschodu i północnego-wschodu z siłą 7-25 węzłów (3-6 B).

Klimat ma dwie pory roku: suchą (zimą) od listopada do maja ze średnią temperaturą 25° C i deszczową (latem) od maja do listopada ze średnią temperaturą 28° C.

Pora deszczowa charakteryzuje się ulewnymi deszczami o krótkim czasie trwania, występującymi zwykle późno w ciągu dnia. Wiatry w porze suchej są przeważnie północno-wschodnie z odchyłką na południowy wschód od 15 do 25 węzłów.

Wiatry w porze wilgotnej są bardzo zmienne w zależności od tropikalnych depresji w Zatoce Meksykańskiej i na Bahamach. Wahają się od 5 do 15 węzłów a nawet do 35 podczas burzy.

 

Rejsy żeglarskie po Kubie - Marina Cienfuegos

Propozycja trasy 10. dniowego rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym po Kubie - wypłynięcie z Cienfuegos:

1 dzień: Zaokrętowanie na wyczarterowany jacht i wypłynięcie do Cayo Macho (16 Mm)

2 dzień: Cayo Macho - Cayo Cinco Balas (40 Mm) 

3 dzień: Cayo Cinco Balas - Cayo Doce Leguas (15 Mm) 

4 dzień: Cayo Doce Leguas - Caballones (15 Mm) 

5 dzień: Caballones - Algodon Grande (15 Mm) 

6 dzień: Algodon Grande - Cayo Cuervo (15 Mm) 

7 dzień: Cayo Cuervo - Cayo Breton (25 Mm) 

8 dzień: Cayo Breton - Cayo Zaza de Afuera (30 Mm)

9 dzień: Cayo Zaza de Afuera - Cayo Blanco (15 Mm)

10 dzień: Powrót do Cienfuegos, wyokrętowanie z jachtu.

Cayo Largo Marina - Kuba
Marina na Cayo Largo

Rejsy żeglarskie po Kubie - Cayo Blanco+

Kliknij tutaj aby wyczarterować jacht na Kubie

Kuba - mapa rejsu żeglarskiego

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl