Wyspy Tonga leżą na jednym z najpiękniejszych akwenów żeglarskich świata. Najbardziej na północ wysuniętą grupą Wysp Tonga jest archipelag Vava. Wyspy te posiadają wiele pięknych lagun, białych plaż utworzonych z koralowego pisku i plantacji orzecha kokosowego. Żeglarze porównują grupę Vava'u do Bahamów i Wysp Dziewiczych, ze względu na bogate życie podwodne i wspaniałe, płytkie laguny. 50 wysp wchodzących w skład Vava'u zamieszkuje około 20,000 mieszkańców, z czego około jedna trzecia żyje w pobliżu Neiafu (głównego portu) oraz w czterech pobliskich wsiach: Makave, Taoa, Toula i Vaimalo.

Bazą żeglarską południowego Pacyfiku jest Neiafu. Tutaj można wyczarterować jacht na Wyspach Tonga. Jest to naturalny port, jeden z najbardziej malowniczych na Pacyfiku, głęboki i całkowicie osłonięty. Oprócz niego, na obszarze 30 x 20 mil znajduje się ponad czterdzieści innych kotwicowisk.

Warunki do nurkowania są tutaj znakomite ze względu na kryształowo czystą wodę, piękną rafę koralową i bogactwo zasiedlających rafę ryb. W sezonie od czerwca do listopada, obszar stanowi ostoję ogromnych stad wielorybów humbaków, które często pływają za jachtami w towarzystwie nowo narodzonych młodych.

Neifau
Neifau na Wyspach Tonga

Warunki do żeglowania jachtami czarterowymi na Wyspach Tonga

Port Maurelle

jest miejscem, gdzie Spaniard Maurelle - pierwszy odkrywca archipelagu zakotwiczył swój statek aby spenetrować Vava'u. Jest to pięknie i naturalnie chronione kotwicowisko. Stąd można popłynąć do co najmniej czterdziestu kotwicowisk, w większości położonych w odległości dwóch godzin żeglugi.

Kapa

Nieopodal Neiafu leży śliczna wyspa Kapa z jaskinią Swallows, podobną do błękitnej groty na Capri.

Kapa
Kapa - Wyspy Tonga

Nuapapu, Hunga i Vaka'eitu

Dalej na zachód leżą wyspy Nuapapu, Hunga i Vaka'eitu. Hunga posiada ogromną lagunę, utworzoną przez krater wygasłego wulkanu, do którego można sie dostać poprzez wąską na 60 m cieśninę. Znajduje się tutaj tradycyjna wieś Tongan oraz kurort Club Hunga. Dalej, na zachodnim wybrzeżu N'uapapu znajduje się fascynująca jaskinia Mariner - podwodna pieczara - którą zwiedzić mogą jedynie dobrzy pływacy. W Vaka'eitu można bezpieczne zakotwiczyć na noc.

Mananita

jest otoczona przez rafy, które stanowią najlepsze miejsce do nurkowania w regionie. Ostrożna żegluga przez rafy umożliwia dotarcie do pięknych białych, koralowych plaż. Spacer w głąb lądu umożliwia dodarcie do bujnej świątyni tropikalnego lasu, przepełnionego wspaniałym, zielonym światłem dostarczanym przez ogromne liście drzew puko.

Kenutu

jest spokojną laguną znakomitą na nocne kotwicowisko. Posiada atrakcyjną plażę i doskonałe miejsca do nurkowania na rafie. Warto wybrać się także na spacer na stronę oceaniczną wyspy, by zwiedzić znajdujące się tam ciekawe groty. Berlin Bar jest dobrym miejscem na przerwę w żegludze: są tu świetne miejsca do nurkowania.

Mounu
Mounu - Wyspy Tonga

Mounu

Ta piękna mała wyspa, otoczona jest przez piaszczystą plażę. Na zachodnim końcu wyspy powstał nowy mini kurort. Swoje przybycie można zaanonsować przez UKF-kę i zrobić rezerwację posiłku w restauracji.

Nuku

to mała wyspa z przyjemnym kotwicowiskiem przy piaszczystym półwyspie. Nuku jest prawdopodobnie najczęściej fotografowaną wyspą w Królestwie Tonga. Doskonałe miejsce do pływania i nurkowania dla początkujących. Nuku staje się ulubionym miejscem wszystkich, którzy odwiedzają Vava'u.

Ava

Przylegająca do Nuku i Port Maurelle Ava, posiada wspaniałe miejsca do nurkowania, zwłaszcza wzdłuż zachodniej linii brzegowej. Popołudniowe słońce podświetla naturalne kolory rafy, aż do głębokości sięgającej 60 metrów.

Vava
Vava - Archipelag Tonga

Propozycja programu 11-dniowego rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym po archipelagu Vava:

1 dzień: Vava'u - Kapa. Żegluga do Port Maurelle na wyspie Kapa.

2 dzień: Kapa - Fale Va. Nurkowanie po północnej stronie wyspy Ava. Przepłynięcie do Nuku i postój na kotwicy przy Fale Vai.

3 dzień: Fale Vai - Hunga. Żegluga z Faihava Pass do Hunga (próba złowienia dużej ryby). Postój na kotwicy w Hunga Lagoon. 

4 dzień: Hunga - Vaka'eitu. Krótka żegluga do Foeata na nurkowanie. Na noc Vaka í eitu.

5 dzień: Jednodniowa wycieczka do Luahaipu. Żegluga na południe do Luaa Fuleheu albo Luahaipu (obie piękne i niezamieszkałe). Na noc z powrotem do Vaka í eitu i i nurkowanie na rafie. 

6 dzień: Vaka'eitu - Hinakawea. Żegluga na plażę do Euaiki i dalej do Hinakawea. Udział w życiu Polinezjan i podziwianie tradycyjnych tańców mieszkańców Tonga.

7 dzień: Hinakawea - Kenutu. Żegluga do odległego Maninita na lunch i nurkowanie. Po lunchu kierunek na północ do Kenutu i tam postój na kotwicy na noc.

8 dzień: Kenutu - Taunga. Wczesne wypłynięcie na Fanua Tapu Pass. Postój na kotwicy po północnej stronie Taunga i nurkowanie na rafie Tauta.

9 dzień: Taunga - Olo'ua. Żegluga przez rafy i zwiedzanie Mafana i Olo'ua.

10 dzień 10: Olo'ua - Kapa. Żegluga dookoła Taunga i nurkowanie pomiędzy Ngau i Pau. Żegluga do Nuapapa i Mariners Cave i dalej na Swallows Cave na Kapa. 

11 dzień 11: Kapa - Neiafu. Powrót do Port Harbour Refuge i wyokrętowanie z jachtu czarterowego.

Kliknij tutaj aby wyczarterować jacht na Tonga

Mapa Tonga

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl