Czarter jachtu w Słowenii? To świetny pomysł. Wybrzeże Słowenii obfituje w romantyczne i bezpieczne zatoczki, bajkowe miasteczka bogate w wenecką architekturę. Pomimo tego, że posiada zaledwie 45 kilometrów długości, wybrzeże jest niezwykle atrakcyjne. Kraj ten często nazywany jest "Riwierą Adriatyku" i doceniany jest przez żeglujących na jachtach czarterowych za dobrą dostępność, łagodny klimat, miasta przesiąknięte historią i przyjaznych mieszkańców.

Piran
Słowenia - Piran

Informacje ogólne o Słowenii

Kraje byłego bloku sowieckiego (do których należy także Słowenia) szybko stają się gorącymi destynacjami turystycznymi. W przypadku Słowenii, która leży pomiędzy Alpami i Adriatykiem, jest to tym bardziej prawdą. Wiele osób wybiera Słowenię, jako cel rejsu jachtem czarterowym, ze względu na wysoką jakość usług, stosunkowo niskie ceny i wspaniałą lokalną atmosferę.

Chociaż niewielka, Słowenia jest wyjątkowo urocza, posiada niezwykle urozmaicony krajobraz naturalny: zarówno ośnieżone, górskie szczyty na północnym-wschodzie po płaskie równiny i złociste plaże na południowym zachodzie. Dla każdego, kto zechce wynająć tu jacht, jest więc tu coś interesującego.

Największe rzesze turystów przyciąga tu Morze Adriatyckie. Do najbardziej znanych kurortów należą Portoroz i Izola na wybrzeżu Istrii. Nie są to nowe ośrodki na słoweńskim wybrzeżu, ale władze postanowiły, że to one mają stymulować turystykę w regionie. Kolejnym żeglarską destynacja jest zatoka Piran, w której znajduje się wiele nowoczesnych portów i marin żeglarskich.

Portoroz
Słowenia - Portoroz

Interesujące są także rejony w głębi lądu, np. jak w Alpach Julijskich z bardzo malowniczym jeziorem Bled i szczytem Triglav - najwyższym w kraju (2 864 m n.p.m.). Rejon Triglava objęty jest ochroną w formie parku narodowego, przyciągającego tysiące turystów każdego roku. Stolica Słowenii – Lublana - przyciąga odwiedzających zabytkowym centrum pełnym barokowych i secesyjnych kamienic.

Słowenia jest usytuowana na pograniczu Europy Wschodniej i Zachodniej, co znajduje odzwierciedlenie w jej kulturze i tradycjach, które wywodzą się zarówno od ludów słowiańskich, jak i łacińskich.

 

Prawo i przepisy żeglarskie

Słowenia nie różni się od innych krajów europejskich, jeśli chodzi o przepisy żeglarskie. Do prowadzenia jachtu trzeba posiadać patent żeglarski. W ten sposób każdej firmie byłoby łatwiej zapewnić tymczasową licencję na czarter jachtów lub jachtów motorowych.

Jeśli nie posiadasz jeszcze patentu, jest to dobre miejsce na jego zdobycie, ponieważ Słowenia ma długą morską tradycję morską i słynie z wielu doświadczonych żeglarzy. Do tego dochodzi dodatkowy bonus – licencje słoweńskie są ważne również we Włoszech.

Czarterując jacht w Słowenii można bez problemu popłynąć do Wenecji. Wszystkie jachty mają odpowiednie ubezpieczenie a i odległość nie jest zbyt wielka - 57 Mm. Interesującym terminem na wypad do Wenecji jest zwłaszcza styczeń - wtedy w Wenecji odbywa się karnawał. Większość jachtów słoweńskich posiada ogrzewanie - a więc świetnie nadaje się na styczniowy rejs do Wenecji.

 

Holandia słynie z najpiękniejszego wybrzeża Morza Północnego oraz świetnych i bezpiecznych dla żeglugi wód jeziora Ijsselmeer. Kraj posiada długą tradycję żeglugi morskiej i dysponuje wspaniałą infrastrukturą dla czarteru jachtów.

Ogólne informacje

Holandia jest wspaniałym celem dla rejsów żeglarskich na wyczarterowanym jachcie z kilku powodów. Jest niezwykłym miejscem, gdzie wszechobecne tulipany przeplatają się z licznymi wiatrakami. Amsterdam słynie z dzielnicy Czerwonych Latarni - jest to miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, o wspaniałej tradycji i niezapomnianym pięknie. Są doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, ponieważ jachtem żaglowym lub motorowym (barką) można praktycznie dotrzeć tutaj wszędzie.

Stavoren
Stavoren - Ijsselmeer

Większość rejsów  żeglarskich odbywa się na jeziorze Ijsselmeer, które zajmuje całe centrum kraju. Posiada powierzchnię ok. 1 100 km² i średnią głębokość 5-6 m i leżące pomiędzy prowincjami: Holandią Północną, Flevoland i Fryzją. Kiedyś było połączone z morzem (tzw. Zuiderzee), ale dziś jest od niego odgrodzone groblą i stanowi świetny, osłonięty akwen żeglarski jachtów czarterowych. Część zachodnia (Monnickendam) jest nieco głębsza i nadaje się dla większych jachtów kilowych. Część południowa (Lelystad, Lemmer, Makkum) jest znacznie płytsza i nadaje się dla łodzie o mniejszym zanurzeniu – najlepiej mieczowych. Wybrzeże Morza Północnego jest również otwarte dla uprawiania żeglarstwa, jednak jest to dość wymagający akwen, ze względu na silne pływy, piaszczyste łachy i silne wiatry od strony morza.

 Kolejnym świetnym regionem żeglarskim w Holandii jest Zelandia, położona na południowym zachodzie kraju przy granicy z Belgią a także Wyspy Fryzyjskie, które po stronie wschodniej z wieloma osłoniętymi portami, z których można wybrać się na Morze Wattowe. Podsumowując, Holandia dysponuje bardzo długim i zróżnicowanym wybrzeżem, różnymi i ciekawymi akwenami wodnymi (morskim i śródlądowym), posiada długą i świetną tradycję morską, a co za tym idzie, WSPANIAŁĄ infrastrukturę do czarteru jachtów. Na wybrzeżu morskim wodach wewnętrznych znajduje się wiele przystani i małych portów jachtowych.

Ijsselmeer
Holandia - Ijsselmeer

Przepisy porządkowe

Przypływając jachtem do Holandii, trzeba wywiesić pod salingiem flagę Q i zgłosić się w kapitanacie portu w dniu przypłynięcia i w dniu, w którym opuszcza się wody Holandii. Jest to ściśle egzekwowane przez władze holenderskie. Urzędy morskie wystawiają jachtom czarterowym certyfikaty ważny przez okres maksymalnie 12 miesięcy. W tym czasie jacht może wpływać i wypływać z terytorium Holandii wiele razy bez żadnych ograniczeń. Trzeba także wypełnić formularz zgłoszeniowy w trzech egzemplarzach (formularz Schengen).

 Kapitan musi powinien posiadać oryginalne dokumenty rejestracyjne jachtu, polisę ubezpieczeniową i certyfikat radia VHF. Co najmniej jeden członek załogi powinien posiadać licencję obsługi radia VHF. 

Bazy jachtów czarterowych znajdują się w:  Lemmer, Ijsselmeer / Monnickendam, Kortgene, Sneek, Alsmeer / Leimuiden

 

Baza jachtów czarterowych w Fort Lauderdale

Dzięki rozbudowanemu systemowi kanałów Fort Lauderdale jest często nazywany Wenecją Ameryki. Pierwotnymi mieszkańcami regionu byli Indianie Seminole, jednak nazwę miastu nadano na cześć majora Williama Lauderdale, który w czasie II wojny z Indianami Seminole, sprowadził grupę ochotników z Tennessee i zbudował New River Fort, gdzie obecnie znajduje się miasto.

   Fort Lauderdale jest żeglarską Mekką, co czyni go idealną bazą jachtów czarterowych na Wschodnim Wybrzeżu USA, skąd bardzo blisko jest do pięknych zakątków South Beach odległych zaledwie o jeden dzień żeglugi. Wyjątkowymi atrakcjami są też archipelagi Florida Keys i Key West.

   Obszar żeglugi dostępny dla jachtów czarterowych obejmuje Miami, Biscayne Bay, Key Largo, Islamorada, Marathon i Key West. Można pożeglować na Zachód w stronę Fort Jefferson i Parku Narodowego Dry Tortugas po drodze zwiedzając Key West lub na wschód w stronę Bahamów na odległy zaledwie o 50 Mm archipelag Bimini należący do Wysp Bahama.

Fort Lauderdale
Fort Lauderdale - Floryda

 Propozycja siedmiodniowego rejsu żeglarskiego na jachcie czarterowym z Fort Lauderdale na Archipelag Bimini (Wyspy Bahama)

Dzień pierwszy: przyjazd z lotniska w Miami do Harbour Towne Marina, wykonanie zaopatrzenia, przejęcie wyczarterowanego jachtu. Wypłyniecie na Bimini pomiędzy 10:00 wieczorem a północą. Przejście odbywa się w nocy, tak aby dotrzeć do Bimini w ciągu dnia (ze względu na brak nocnych świateł nawigacyjnych na Bahamach).

Dzień drugi: przypłynięcie do Alice Town, odprawa celna i paszportowa. Zaleca się spędzić pierwszą noc w marinie, żeby wypocząć po nocnym przelocie. Bimini Blue Water Marina jest bardzo przyjaznym miejscem. Zwiedzanie Alice Town, odpoczynek, spacery na plaży, kolacja w jednej z lokalnych tawern.

Dzień trzeci - żegluga w kierunku północnym na koniec North Bimini. Kotwiczenie przy plaży i piknik na wspaniałej plaży. W godzinach popołudniowych wypłynięcie na Bimini Road, na snurkowanie. Powrót w pobliże plaży i kotwiczenie na noc.

Dzień czwarty - żegluga na południe do wraku Sappona. Nurkowanie wokół frachtowca zatopionego tutaj w 1940 roku. Żegluga na południe do Gun Cay i kotwiczenie po wschodniej lub zachodniej stronie w zależności od panujących warunków.

Dzień piąty - wyprawa pontonem do Gun Cay i penetrowanie bezludnej wyspy. Spacer do latarni i plażowanie. Świetne miejsce na poszukiwanie muszli znajduje się po wschodniej stronie wyspy. Żegluga do południowego krańca North Cat Cay, gdzie znajduje się osłonięta zatoka i piękna plaża. Postój na noc.

Dzień szósty - żegluga do Tuna Alley, cumowanie do boi i snurkowanie na miejscu  klasy światowej: koralowe jaskinie i gigantyczne szczeliny. Okazja do podziwiania wielu gatunków rafowych ryb a także żółwi, rekinów i innych dzikich zwierząt. Po południu płyniemy na wschodnią stronę North Cat Cay i spędzamy ostatnią noc w Cat Cay Marina. Tam kolacja w tawernie.

Dzień siódmy - rano wizyta w sklepie z pamiątkami w Marinie na Cat Cay. Wypłynięcie na południe South Cat Cay. Kotwiczenie po zachodniej stronie na kilka godzin i snurkowanie. Powrót do Harbour Towne Marina przed zmrokiem. Pobyt w Marinie i kolacja w okolicznej restauracji.

Dzień ósmy - zdanie jachtu i wyokrętowanie. Wyjazd na lotnisko w Miami.

Propozycja siedmiodniowego rejsu z Fort Lauderdale (Floryda, USA) na Dry Tortugas i Key West

Dzień 1 - przyjazd do mariny, przejęcie jachtu i wykonanie zaopatrzenia. Wypłynięcie w godzinach wieczornych w kierunku Dry Tortugas. (107 Mm, 12-16 godzin). Dojście do archipelagu na drugi dzień przy świetle dziennym.

Dzień 2 - przypłynięcie archipelagu Dry Tortugas. Jest to najbardziej odizolowany i najrzadziej odwiedzany park narodowy w Stanach Zjednoczonych. Tutaj spędzamy dwie noce, ale jeśli pogoda się pogarsza można pobyt skrócić i wrócić do Key West. Brak jest tutaj jakichkolwiek elementów zagospodarowania, więc pobyt należy tak zaplanować, aby być całkowicie samowystarczalnym podczas pobytu na tym odludziu.

Dzień 3 - Wycieczka na brzeg Garden Key i zwiedzanie Fort Jefferson National Monument. Fort został wybudowany w połowie 1800 roku jako placówka wojskowa wykorzystywana przez siły Unii podczas wojny secesyjnej. Później fort został przekształcony w więzienie, którego najbardziej znanym więźniem był dr Mudd w czasach prezydenta Lincolna.

Dzień 4 - Snurkowanie na rafach otaczających wokół wyspy. Wycieczka na brzeg Loggerhead Key i / lub Hospital Key po orzechy kokosowe. Bush Key to świetne miejsce do podglądania ptaków z jachtu. Bush Key jest ścisłym rezerwatem ptaków i lądowanie na niej jest zabronione.

Dzień 5 - wypływamy z Dry Tortugas wcześnie rano i płyniemy na bezludne wyspy w Grupie Markiz (44 NM). Po drodze ostrożnie omijamy Ławicę Rebecca i docieramy na miejsce przed zmrokiem. Spokojne wody i ładne piaszczyste plaża zapewniają warunki do wspaniałego pływania, snurkowania i relaksu.

Dzień 6 - wypływamy z Markiz i płyniemy na Key West. (26NM) Zatrzymujemy się po drodze na fantastyczne snurkowania cumując do ustawionych przy rafie boi. Noc spędzamy w Key West Bight Marina lub kotwiczymy w Man of War Harbor. Rozkoszujemy się życiem nocnym i korzystamy z wszystkiego co ten "koniec drogi" ma do zaoferowania.

Dzień 7 - wypływamy z Key West w kierunku w Bahia Honda, gdzie spędzimy ostatnią noc na kotwicy (33 Mm). Jest to jedno z najlepszych kotwicowisk w archipelagu Florida Keys. Rzucamy kotwicę w pobliżu starego Trestle Railroad Bridge i stoimy w spokojnym, naturalnym port w Bahia Honda State Park.

Dzień 8 - wypływamy z Bahia Honda i płyniemy z powrotem do Mariny (12 Mm). Zdanie jachtu i wyjazd na lotnisko.

 

 Portoryko to jedna z najbardziej na północ wysuniętych wysp na Karaibach. Portoryko inaczej zwane też "Rico" to po hiszpańsku "bogaty", z tego względu, że wyspa ta jest pełna naturalnych bogactw. Po raz pierwszy zasiedlona 4000 lat temu, wyspa ma bardzo bogatą historię.

Wspaniałe plaże i miasteczka wyspy otoczone są tropikalnym lasem, który pokrywa także wiele mniejszych wysepek. Tylko dwie z nich są zamieszkałe na stałe, co oznacza, że na pozostałych panuje dziewiczy raj, który jeszcze można odkryć.

Puerto del Rei
Baza jachtów czarterowych w Puerto del Rei

Pogoda i warunki żeglarskie w Portoryko

Klimat w Portoryko ma charakter tropikalno-morski. Temperatury wahają się tutaj od 20 do 30 stopni Celsjusza przez cały rok.

Temperatury spadają w miarę oddalania się od brzegu, i w lesie są zawsze o kilka stopni niższe niż na plaży. Wschodni pasat sprawia, że nawet wysokie temperatury stają się znośne.

Na Portoryko panują dwie pory roku: sucha, od stycznia do kwietnia, i deszczowa, od kwietnia do listopada. Północna część Portoryko doświadcza więcej deszczu niż południowa. Okres huraganów trwa od sierpnia do października.

Najlepszy okres na zorganizowanie rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym to grudzień - maj.

Zdjęcie plaży VieguesPlaża Viegues

Propozycja dziewięciodniowego rejsu po Portoryko z Puerto del Rey Fajardo

Dzień 1: Transfer z lotniska San Juan do Mariny Puerto Del Rey

Dzień 2: Marina Puerto Del Rey – Vieques Island (Green Beach “Punta Arenas”) postój na kotwicy na noc.

Dzień 3: Punta Arenas (Green Beach) – Esperanza (postój na kotwicy na noc). Wycieczka do Zatoki Bioluminescencyjnej.

Dzień 4: Esperanza – Culebra Island (noc na kotwicowisku Dakiti).

Dzień 5: Dakiti – Ensenada Honda (kotwicowisko przy miasteczku)

Dzień 6: Ensenada – Culebrita (postój na snurkowanie) – Las Pelas (postój na kotwicy na noc).

Dzień 7: Las Pelas – Cayo Luis Pena

Dzień 8: Culebra – Palomino Island

Dzień 9: Palomino – Puerto Del Rey Marina – wyokrętowanie i zdanie jachtu czarterowego do godziny 10:00.

Esperanza
Plaża przy Esperanza

 

Malediwy są państwem i archipelagiem położonym na Oceanie Indyjskim ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. 

   W skład archipelagu wchodzi ok. 1190 wysepek zgrupowanych w 26 atoli koralowych osadzonych na podmorskim łańcuchu wulkanicznym. Malediwy rozciągają się na przestrzeni 820 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Z tego tylko 202 wysepki są zamieszkane.

Malediwy
Malediwy - Male

Warunki żeglarskie na Malediwach

   Na Malediwach występuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, gdzie średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 2130 mm a średnia roczna temperatura powietrza 27 °C. 

   Pogoda: od grudnia do kwietnia jest słonecznie i bezdeszczowo. Pomiędzy majem i listopadem to okres monsunu południowo-zachodniego: jest nadal ciepło, lecz niebo jest często zachmurzone i występują częste opady deszczu.

    Stolica Malediwów to Male, gdzie mieszka nieco ponad 1/4 ludności i jest ona jedynym ośrodkiem miejskim w kraju. 

   Malediwy położone są zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza i przez to zagrożone całkowitym zalaniem przez wody oceanu.

Malediwy
Katamaran na Malediwach

Do atrakcji rejsu żeglarskiego po Malediwach można zaliczyć: 

- pływanie na luksusowym katamaranie, 

- spożywanie lokalnych potraw przygotowywanych przez lokalnych kucharzy,

- opalanie na najpiękniejszych piaszczystych plażach na świecie, 

- najlepsze na świecie nurkowanie / snurkowanie na przepięknych rafach koralowych z mantami, żółwiami, niegroźnymi rekinami wielorybimi i tysiącami kolorowych ryb, 

- sportowe wędkarstwo i surfing,

- zwiedzanie bezludnych atoli i tradycyjnych wiosek rybackich.

Rafa koralow
Rafa koralowa na Malediwach

Baza jachtów czarterowych na Malediwach znajduje się w Male

Trasy rejsów żeglarskich na Malediwach zależą od preferencji klientów i aktualnych warunków atmosferycznych. Obejmują środkową część archipelagu a w nim atole:

1. Północny Atol Male.

2. Południowy Atol Male.

3. Atol Fejdhae

4. Atol Rasdu

5. Atol Ari

 

Nasze rejsy

O nas

Jesteśmy agencją żeglarską oferującą czartery jachtów oraz organizację rejsów żeglarskich na całym świecie. Działamy na rynku od 1999 roku. Jesteśmy agentem ponad 200 firm czarterowych z całego świata. Decydując się na wynajem jachtów u nas, macie Państwo gwarancję rzetelności oraz najkorzystniejszej ceny. Więcej...

Kontakt

ACTIVE-SAILS.PL

tel. kom. +48 605 43 00 46

ul. Zdzisławy 11a, 61-054 Poznań 

info(małpa)active.poznan.pl